Vláda žádá Brusel o odklad opatření kvůli střetu zájmů, píše iRozhlas

Česká vláda požádala Evropskou komisi o šedesátidenní odklad opatření kvůli kontrole střetu zájmů při rozdělování evropských dotací. Uvedl to server iRozhlas. O úpravě regulací měla vláda vrcholný unijní orgán informovat do 8. září. Komise v srpnu varovala, že pokud se opatření nezlepší, může zastavit dotace. Už v dubnu zveřejnila závěrečnou auditní zprávu, podle které je premiér Andrej Babiš (ANO) ve střetu zájmů, neboť ovládá holding Agrofert i po vložení do svěřenských fondů a zároveň se podílí na rozhodování o rozdělování dotací EU. Babiš to popírá.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK/AP Autor: Virginia Mayo

České úřady měly podle serveru poslat do 8. září do Bruselu dopis s popisem, jak zlepšily kontrolu střetu zájmů při rozdělování evropských dotací. „Na základě žádosti ministerstva průmyslu a obchodu jsme Evropskou komisi požádali o posun reakce o šedesát dní,“ řekl iRozhlasu mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Vilém Frček.

V polovině července dorazil do Česka podle serveru překlad posledního dopisu od Komise v souvislosti s auditem k Babišovu střetu zájmů. Uvedla v něm, že systém k zamezení střetu zájmů v Česku nadále řádně nefunguje. Kritizovala především ministerstvo průmyslu a obchodu.

Na konci srpna pak ještě Komise varovala písemně resorty průmyslu a financí i ministerstvo pro místní rozvoj, že by mohla pozastavit vyplácení evropských dotací, pokud Česko nezlepší kontrolu střetu zájmů a poskytování dotací firmám ve svěřenských fondech.

Po českých úřadech požaduje například zavedení seznamu veřejných funkcionářů a firem, které vlastní či ovládají, a zapracování metodického stanoviska řešícího střet zájmů v souvislosti se svěřenskými fondy. Zmíněné stanovisko vydalo už loni české ministerstvo pro místní rozvoj. Mluvčí resortu průmyslu a obchodu Štěpánka Filipová už dříve serveru iRozhlas řekla, že o zavedení metodiky usiluje, ale je podle ministerstva příliš složitá.

Babiš střet zájmů dlouhodobě odmítá. „Agrofert neovládám ani neřídím. Proto dlouhodobě a opakovaně tvrdím, že střet zájmů nemám a kvůli údajnému střetu zájmů nebude Česká republika vracet žádné peníze,“ sdělil již dříve serveru Babiš.

Také Agrofert uvádí, že v oblasti dotací postupuje podle zákona. „Všechny dotační projekty byly schváleny českými úřady a také průběžně kontrolovány bez nálezu jakýchkoli zásadních závad,“ uvedl mluvčí holdingu Karel Hanzelka.