Spojené státy ve středu oznámily, že se rozhodly opustit jednání o dani z digitálních služeb s představiteli Evropské unie, protože při rozhovorech se nepodařilo dosáhnout žádného pokroku. Přerušení jednání vyvolává obavy, zda se podaří dosáhnout dohody o zavedení daně z digitálních služeb s celosvětovou působností v rámci Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).
„Velice lituji rozhodnutí USA zastavit mezinárodní rozhovory o zdanění digitální ekonomiky. Doufám, že to bude pouze dočasné přerušení,“ uvedl Gentiloni. „Evropská komise usiluje o globální řešení,“ upozornil. „Pokud se to však v tomto roce ukáže jako nemožné, přijdeme s novým návrhem na úrovni EU,“ dodal.
USA na počátku tohoto měsíce oznámily, že prověřují daň z digitálních služeb, kterou plánuje zavést nebo již zavedla řada zemí, včetně České republiky. USA se několikrát vyjádřily, že daň považují za diskriminační vůči americkým firmám a že výsledkem přezkumu by mohla být odvetná cla.
Záležitost se kromě České republiky týká Evropské unie a dále Rakouska, Brazílie, Indie, Indonésie, Itálie, Španělska, Turecka a Británie. USA požádaly vlády těchto zemí o konzultace.
Daň roku 2019 schválila také Francie. Ta se však v lednu 2020 dohodla s USA na příměří, podle kterého Paříž odloží výběr digitální daně na konec roku a Washington na oplátku prozatím nezavede odvetná cla. Dohoda předpokládá, že se bude v rámci OECD jednat o zavedení této daně s celosvětovou působností.