Tři evropské státy chystají kroky proti digitální libře Facebooku. Bojí se o svou suverenitu

Francie, Německo a Itálie společně připravují opatření, která by v Evropě zamezila používání plánované digitální měny libra americké společnosti Facebook. Podle agentury AFP to v pátek oznámil francouzský ministr financí Bruno Le Maire.

Německo a Francie už minulý měsíc slíbily, že budou fungování této digitální měny v Evropské unii blokovat.

Nová měna společnosti Facebook má být kryta košem státních měn. Podle ministra by tak Facebook mohl ovlivňovat kurzy těchto měn, což by mělo dopad na ekonomiku příslušných států. „Chceme, aby byla měnová politika v rukou soukromého podniku, jako je Facebook? Mojí odpovědí je jasné ne,“ prohlásil Le Maire.

„Libra není na evropském území vítána. Společně s Italy a Němci přijmeme opatření, protože je ve hře naše suverenita.“

Bruno Le Maire

francouzský ministr financí

Facebook, který provozuje největší internetovou sociální síť na světě, představil plán na vytvoření digitální měny s názvem libra letos v červnu. Společně s řadou partnerů vytvořil pro správu projektu Asociaci Libra sídlící ve Švýcarsku. Plány firmy však narazily na regulační a politický odpor po celém světě.

Asociaci Libra se navíc tento měsíc rozhodli opustit někteří významní členové, včetně vydavatelů platebních karet Visa a Mastercard.

Silný odpor proti digitální libře 

V září vystoupil proti chystané nové digitální měně i člen Výkonné rady Evropské centrální banky Yves Mersch. Podle něj by mohla podkopat schopnost této instituce nastavovat měnovou politiku. 

V červenci americký prezident Donald Trump kritizoval kryptoměny, včetně bitcoinu i digitální libru. Naznačil také, že pokud Facebook a jiné firmy chtějí vydávat vlastní měnu, měly by požádat o bankovní licenci a podléhat bankovní regulaci. Facebook a jeho chystanou kryptoměnu kritizovali také šéfové americké centrální banky (Fed) Jerome Powell a šéf britské centrální banky Mark Carney.