Dvojí kvalitu potravin si výrobce vždy odůvodní, zvítězil lobbing, tvrdí Sehnalová. Podle Jourové je i tak směrnice úspěch

Dvojí kvalita je pořád možná, tvrdí Sehnalová. Přesto je to úspěch, oponuje Jourová (zdroj: ČT24)

Kompromisní varianta evropské směrnice o dvojí kvalitě výrobků nic nevyřešila, domnívá se europoslankyně Olga Sehnalová (ČSSD). Svůj podíl na tom mají lobbisté, kteří dostali na svou stranu zástupce Francie, Německa a Velké Británie. Podle eurokomisařky Věry Jourové (ANO) je ale i tato varianta směrnice úspěch. Sehnalová a Jourová o tématu diskutovaly v Událostech, komentářích.

Problém dvojí kvality výrobků prodávaných v zemích Evropské unie podle Olgy Sehnalové po středečním schválení směrnice nezmizí. „Je to kompromis, dvojí kvalitu potravin nezakazuje. Výrobcům dává nekonečné množství variant, jak si svoji praxi mohou obhájit. Už dnes si dokáží všechny rozdíly nějak odůvodnit,“ upozorňuje europoslankyně, která se problematice dvojí kvality věnuje již od roku 2011.

„Evropská komise přistoupila k bezprecedentnímu kroku, kdy povinnost označovat dvojí kvalitu uvedla v té části směrnice, která je právně nezávazná,“ vysvětlila. Za klíčové považuje to, že není definované, v jakých případech je dvojí kvalita přípustná, a kdy už ne.

„Není zřejmé, co jsou objektivní a odůvodnitelné případy. Proto se bojím, že ani dozorové orgány nebudou příliš žhavé se do sporů o dvojí kvalitu pouštět. A proto si myslím, že směrnice nic nevyřešila,“ konstatovala Sehnalová.

Jde podle ní o vítězství lobbistů: „Výrobci odněkud pochází, samozřejmě lobbovali tam, kde jim bylo dopřáno sluchu. To se odrazilo na pozici Francie, Německa, Británie, které byly silně proti tomu, aby se dvojí kvalita nějak řešila.“ 

S tím souhlasí i prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza. „Ty produkty nesmí být ve stejném obalu. Ale mohou být podobné. To znamená, že stačí nepatrná změna – a už se to může prodávat,“ upozornil.

Teď záleží na inspektorech, tvrdí Jourová

Věra Jourová trvá na tom, že jde o úspěch. „Poprvé máme zákaz dvojí kvality zakotvený ve směrnici o neférových praktikách. Je tam povinnost informovat spotřebitele, po tom přece občané volali.“

Součástí dobré praxe je podle ní i to, že řada změn se odehrává i na základě tlaku spotřebitelů. „Jednám s těmi výrobci, kterých se to týká. A už vidím u řady produktů změnu receptury. Tyhle změny pocítíme i bez zákona, bez směrnice,“ uvedla Jourová.

Podle ní teď záleží na tom, jak rychle tuzemští politici přijmou nový zákon opírající se o evropskou směrnici, a na tom, jak aktivní bude obchodní inspekce. Jasněji má být koncem dubna, kdy se Jourová sejde s předsedou zemědělského výboru ve sněmovně Jaroslavem Faltýnkem (ANO) a ministrem zemědělství Miroslavem Tomanem (ČSSD).

„Pokud bude inspekce konat, výrobky prověří a zjistí mezi nimi rozdíly, tak si neumím představit, že by výrobci měli nějaké rozumné argumenty pro obhajobu. A já české inspekci věřím,“ dodala eurokomisařka.

Srovnání výrobků: testování dvojí kvality výrobků na společném trhu EU, říjen 2017
Zdroj: VŠCHT

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Čínské hospodářství rostlo nejpomaleji od roku 1990

Růst čínské ekonomiky v loňském roce zpomalil na pět procent z tempa 5,2 procenta o rok dříve, oznámil čínský statistický úřad. Je to nejslabší růst za posledních 35 let, splnil ale vládní cíl, zejména díky stimulačním opatřením. Někteří ekonomové ale o spolehlivosti čísel dlouhodobě pochybují, uvedla agentura AFP. Čína má po Spojených státech druhou největší ekonomiku světa.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Nákupy přímo od farmářů mají být dostupnější, resort chystá změny

K nákupu zboží přímo od výrobce by mohlo být více příležitostí. Farmáři by po změně pravidel měli možnost prodávat napřímo více kuřat nebo králíků. Za současných podmínek se jim to nevyplatí, odrazují je nízké limity pro přímý prodej. Limit pro prodej drůbeže je v Česku ve srovnání například s Německem téměř šestkrát nižší. Úpravy chystá ministerstvo zemědělství.
před 13 hhodinami

Pražská burza je nejsilnější za bezmála dvě desetiletí

Pražská burza se dostala na nejsilnější úroveň od poloviny prosince roku 2007. Index PX v pátek posílil o 1,49 procenta na 1838,52 bodu. Stoupl počtvrté v řadě. Z údajů na webu burzy vyplývá také to, že si polepšila i naprostá většina jejích hlavních emisí. Nahoru je táhlo hlavně zdražení akcií energetické firmy ČEZ, Komerční banky a Monety Money Bank. Akcie Monety dokonce zaznamenaly nejvyšší cenu od svého vstupu na burzu v roce 2016.
před 14 hhodinami

KHNP a Westinghouse se dohodly na urovnání sporů ohledně jádra

Korejské firmy KHNP a KEPCO se dohodly s americkou společností Westinghouse na urovnání sporů ohledně duševního vlastnictví, které se týkaly jaderných technologií, napsala agentura Reuters s odkazem na prohlášení firmy KEPCO. Prohlášení vydala i firma Westinghouse, ve kterém rovněž oznamuje ukončení všech právních sporů s korejskými společnostmi. Dohodu přivítal český ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) i společnost ČEZ, která má český jaderný tendr na starosti. Zopakovala, že chce završit jednání s Korejci o smlouvě k Dukovanům do konce března.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

Paliva zdražila o desítky haléřů

Pohonné hmoty v uplynulém týdnu zdražily o desítky haléřů. Benzin byl naposledy dražší loni v září, nafta loni v srpnu. Aktuálně se litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 u čerpacích stanic v Česku prodává v průměru za 36,21 koruny, před týdnem byl o 38 haléřů levnější. Nafta zdražila o 44 haléřů, za litr teď řidiči dají průměrně 35,50 koruny, vyplývá z údajů společnosti CCS.
16. 1. 2025

Černochová: Dvě procenta na obranu jsou málo

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) v Interview ČT24 mimo jiné řekla, že další zvýšení výdajů na obranu ze dvou až na tři procenta hrubého domácího produktu (HDP) ročně by modernizaci české armády hodně pomohlo. Zároveň ale prý „zůstává nohama na zemi“, pokud jde o nedávná slova nastupujícího prezidenta USA Donalda Trumpa o pětiprocentních výdajích na obranu. „Už vidím to nadšení opozice, koalice, ministra financí, všech – že by nám dávali 420 miliard. To se prostě nestane,“ konstatovala.
16. 1. 2025

Omezení vývozu čipů z USA není definitivní, věří české úřady

Iniciativa aktuální americké administrativy k omezení vývozu čipů pro umělou inteligenci (AI) podle premiéra Petra Fialy (ODS) nepřináší nic definitivního. Také podle ministerstva zahraničí je nařízení teprve ve fázi připomínek a schvalování. Regulace bude předmětem politických jednání vysokých českých představitelů ve Washingtonu v následujících týdnech, sdělil mluvčí ministerstva Daniel Drake. Ve středu USA zpřísnily i omezení týkající se pokročilých počítačových polovodičů.
15. 1. 2025Aktualizováno15. 1. 2025

Na nepedagogy a neinvestiční výdaje dostanou obce a kraje jedenáct miliard

Na financování nepedagogických pracovníků a na takzvané ostatní neinvestiční výdaje dostanou obce a kraje letos jedenáct miliard korun. Peníze, které by za třetinu roku vydával na placení nepedagogů stát, převede v plné výši do rozpočtů měst, obcí a krajů. Po jednání vlády to řekl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Zřizovatelé by měli nepedagogy, například školníky, uklízečky či kuchařky, platit od září 2025. Záměr převést financování na zřizovatele kritizovaly v minulém týdnu školské odbory, proti se postavilo dříve i Sdružení místních samospráv.
15. 1. 2025
Načítání...