Levnější tankování skončilo, ceny rostou. Litr benzinu už stojí přes 32 korun

Pohonné hmoty v Česku v uplynulém týdnu dál zdražovaly, výrazněji opět stoupla cena benzinu. Motoristé nyní tankují Natural 95 v průměru za 32,24 koruny za litr, což je o 62 haléřů více než minulou středu. Nafta zdražila o 12 haléřů na 31,70 koruny za litr. Vyplývá to z údajů firmy CCS, která ceny sleduje.

Paliva zdražují od poloviny února, předtím čtvrt roku zlevňovala. Cena benzinu se nyní dostala na hodnoty z loňského prosince, nafta je na úrovni cen z letošního ledna.

„Dramatické zdražení benzinu svojí razancí navazuje na zdražení z předchozího týdne, avšak jedná se stále spíše o přechodný výkyv než o signál nadcházejícího prudkého zdražování pohonných hmot. Tempo zdražování benzinu totiž překonává tempo zdražování ropy. Její ceny budou nadále zdražovat spíše pozvolně ruku v ruce s postupným růstem cen ropy na světových trzích,“ konstatuje hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda.

Nejdražší pohonné hmoty jsou aktuálně v Praze a na Vysočině. V hlavním městě je nejdražší benzin, na Vysočině nafta. Benzin stojí řidiče v metropoli 32,70 koruny za litr, nafta na Vysočině 32,46. Kromě Prahy a Vysočiny se nafta dostala přes 32 korun ještě v Plzeňském kraji.

Naopak nejlevnější natural je ve Zlínském kraji, tamní čerpací stanice jej nabízejí v průměru za 31,84 koruny za litr. Pod 32 korunami je ještě v Jihočeském, Královéhradeckém a Moravskoslezském kraji. Nejnižší cena nafty je v Jihočeském kraji, kde se v průměru prodává za 31,24.

Cena severomořské ropy Brent roste od začátku roku

Cena severomořské ropy Brent roste od začátku letošního roku. Od té doby přidala v dolarovém vyjádření již více než 32 procent. V korunovém vyjádření pak barel ropy letos od začátku ledna zdražil o více než 34 procent, a to i kvůli oslabení koruny vůči dolaru. Ropa Brent je aktuálně blízko své nejdražší cenové úrovni od loňského listopadu, když se prodává za zhruba 71,40 dolaru za barel.

„Stále je však výrazně vzdálena své cenové úrovni ze začátku loňského října, kdy dosáhla několikaletého cenového maxima ve výši přesahující 86 dolarů za barel,“ připomíná Kovanda.

Cena ropy na světových trzích roste ze tří základních příčin. „Klíčoví světoví těžaři v čele se Saúdskou Arábií a Ruskem se už loni koncem roku dohodli na omezení těžby a tuto dohodu zatím víceméně dodržují. Druhým důvodem jsou sankce Spojených států namířené proti těžařským zemím Íránu a Venezuele,“ vysvětluje Kovanda. 

Washington tak podle něho signalizuje, že bude od května už poměrně nekompromisní vůči odběratelům íránské ropy z řad třetích zemích, kterým zatím umožňuje dovážet íránskou ropu bez sankcí. „Další přitvrzení podmínek však znamená impuls pro zdražení ropy, neboť akutněji hrozí citelnější výpadek dodávek íránské produkce na světové trhy. Navíc dochází k výpadkům dodávek nejen venezuelské, ale například také libyjské ropy, což k růstu cen přispívá,“ říká Kovanda.

V neposlední řadě ropa zdražuje kvůli sílící naději, že Washington a Peking dosáhnou smíru ve své obchodní válce, míní analytici. A podle pozorovatelů by to mohla být už jen otázka času, než dvě nejsilnější ekonomiky světa dohodu o smíru uzavřou. „To by pochopitelně bylo impulsem pro globální ekonomický růst, a tedy i pro růst cen ropy,“ uzavírá Kovanda.

V příštím týdnu zřejmě ceny pohonných hmot dále porostou. U benzinu rychleji než u nafty, což je dáno koncem zimní sezony, kdy byla silnější poptávka po topné naftě. Podle Kovandy tak v nadcházejícím týdnu pohonné hmoty zdraží v případě benzinu o dvacet až třicet haléřů na litr, v případě nafty pak bude cenový růst do deseti haléřů na litr.