Bulharská aktiva společnosti ČEZ by mohla získat India Power

Společnost ČEZ zahájí jednání s firmou India Power o prodeji svých bulharských aktiv. Zatím ale zůstává v platnosti smlouva s bulharským podnikem Inercom, která vyvolala kontroverzi. Hodnota obchodní transakce s Inercomem se odhadovala na 320 milionů eur (8,3 miliardy korun).

ČEZ původně podepsal v únoru smlouvu o prodeji svých bulharských aktiv s Inercomem. V zemi ale vyvolalo značné pochybnosti, zda tak malý podnik, jako je Inercom, je schopen financovat a řídit strategicky důležité energetické provozy. Nedůvěru také vyvolaly nejasnosti, z jakých zdrojů firma získala tak velké peníze potřebné k nákupu. Dokonce se mluvilo o tom, že by stát získal kontrolní balík akcií, od toho ale vláda upustila. 

Bulharský antimonopolní úřad nakonec prodej v červenci znemožnil se zdůvodněním, že by Inercom získal na trhu dominantní postavení. ČEZ i Inercom podaly proti tomu stížnost, v současné době pokračuje před soudem odvolací řízení.

Lhůta společnosti Inercom na splnění odkládacích podmínek pro koupi aktiv ČEZ pak podle mluvčí české energetické společnosti Alice Horákové uplynula na konci listopadu. Přesto ale zůstane smlouva uzavřená s Inercomem zatím v platnosti, dodala. „Společnost ČEZ však plánuje zahájit paralelní jednání s dalším uchazečem v pořadí, společností India Power, která již potvrdila svůj trvající zájem o bulharská aktiva ČEZu,“ sdělila mluvčí.

V případě India Power může ČEZ prodávat za nižší cenu

Plán zahájit paralelní jednání se společností India Power není podle analytika Fio banky Jana Rašky překvapením. O této firmě, která skončila v tendru jako druhá v pořadí, se hovořilo již letos v březnu. „Poté, co se prodej aktiv do rukou Inercomu v posledních měsících zkomplikoval, si ČEZ tímto krokem logicky vytváří prostor pro další vyjednávání,“ podotkl Raška.

Možné negativum vidí v tom, že s India Power může být dojednána nižší cena. Prodej bulharských aktiv ČEZu však podle něj zůstává s ohledem na existenci soudních sporů komplikovaný a celá záležitost se může přesunout do roku 2019, dodal.

ČEZ, který je ve většinovém vlastnictví českého státu a je největší tuzemskou energetickou firmou, vede mimo jiné také arbitrážní řízení s bulharskou vládou. Požaduje po ní stovky milionů eur, protože údajně nedokázala ochránit jeho energetické investice v zemi. Na bulharský trh vstoupil ČEZ ke konci roku 2004. V současnosti jeho bulharská distribuční společnost dodává elektřinu více než třem milionům obyvatel Bulharska.