ČEZ zdraží od ledna části zákazníků elektřinu

Energetická společnost ČEZ zdraží od Nového roku části zákazníků elektřinu o osm procent. Půjde o lidi, kteří nemají zafixovány ceny, elektřinou netopí a neohřívají pomocí ní vodu. Pro většinu z nich půjde o méně než 40 korun měsíčně, potvrdil mluvčí společnosti Roman Gazdík. Důvodem je podle něj další růst cen na velkoobchodních burzách. O jaký podíl klientů jde, mluvčí nespecifikoval. Uvedl pouze, že cenu elektřiny má u ČEZu zafixovanou zhruba 40 procent zákazníků. 

Zdroj: ISIFA/Thinkstock Autor: iStock/himbeertoni

Firma zdražuje kvůli rostoucím velkoobchodním cenám podruhé v letošním roce. Od června navýšila cenu elektřiny zákazníkům bez fixace ceny, a to v průměru o čtyři procenta. Z podobných důvodů zvýšili letos ceny nefixovaných produktů prakticky všichni další dodavatelé. „Ze zkušenosti víme, že další obchodníci s úpravou ceníků čekají na nás a očekáváme, že zdraží v blízké době,“ dodal Gazdík. 

A další dodavatelé vesměs připouštějí, že pravděpodobně rovněž zdraží. „Zvýšení cen se, bohužel, vyhnout nelze, bude však diferencované podle jednotlivých produktů. V tuto chvíli dokončujeme výpočty a zákazníky budeme včas informovat. I v případě zdražení ale stále platí, že budeme držet levnější ceny než dominantní dodavatelé,“ uvedla mluvčí Bohemia Energy Hana Novotná.

„K 1. lednu nechystáme plošné změny našich ceníků. Je pravděpodobné, že k mírnému navýšení ceny dojde jen u některých specifických produktů, jejichž cena je bezprostředně vázaná na aktuální cenu komodit na světových trzích,“ sdělil mluvčí Centropolu Aleš Pospíšil.

Od začátku ledna podle mluvčího Petra Holubce elektřinu nezdraží Pražská energetika. Nevyloučil ale, že firma ke kroku přistoupí během příštího roku. „Zatím však není stanoveno, kdy, pro koho a o kolik,“ dodal. Situaci analyzuje také společnost innogy, která v současnosti podle mluvčího Pavla Grochála kalkuluje jednotlivé scénáře. „Zákazníkům doporučujeme zafixovat si ceny, dokud je to ještě možné,“ podotkl Grochál.

Analytika společnosti ENA Jiřího Gavora aktuální oznámení ČEZ nepřekvapilo. Červnové navýšení cen firmou podle něj zdaleka nepokrylo dopady růstu cen na burzách během letošního roku. „Současná cenová úprava ze strany největšího dodavatele elektřiny tak nastaví určitou úroveň, které se budou držet i ostatní dodavatelé. Naštěstí růst cen na burzách se v posledním měsíci zastavil, po současné vlně zdražování by se situace mohla zklidnit,“ dodal Gavor, který působí i jako výkonný ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií.

Ceny elektřiny na burze poslední měsíce rostou

Gazdík upozornil, že ceny elektřiny na burze za posledních 12 měsíců stouply o více než polovinu, oproti roku 2016 jsou téměř trojnásobné. Například cena elektřiny na Pražské energetické burze pro rok 2019, na který se teď obchodníci nejvíce zásobí, činí nyní přes 52 eur (1352 Kč) za megawatthodinu (MWh), meziroční nárůst je téměř poloviční. Roste také cena plynu, na téže burze stoupla meziročně zhruba o čtvrtinu na 23 eur (598 Kč) za MWh.

„Růst cen komodit je důsledkem toho, že se ekonomice daří, po komoditách je poptávka díky rostoucímu světovému hospodářství. Rostou tak ceny ropy, uhlí i plynu, a tedy i cena elektřiny, jejíž růst je navíc výrazně posílen i růstem ceny emisní povolenky,“ uvedl mluvčí. Elektřinu a plyn od ČEZu podle něj celkem v Česku odebírá asi 2,7 milionu odběratelů, údaj pouze za elektřinu firma nezveřejňuje.

U plynu ČEZ změny nechystá

U plynu podle Gazdíka ČEZ aktuálně změnu cen nechystá. „Ceny plynu na burzách opravdu výrazně rostou, v tuto chvíli ale ceníky neupravujeme. Před loňskou topnou sezonou jsme zlevnili o 14 až 20 procent a tyto ceny v současnosti držíme,“ dodal.

ČEZ je největší česká energetická firma a je i největším dodavatelem elektřiny v Česku. Jeho majoritním akcionářem je stát, který prostřednictvím ministerstva financí drží zhruba 70 procent akcií. Firmě loni meziročně vzrostl čistý zisk o 30 procent na 19 miliard korun. Tržby klesly o procento na 201,9 miliardy korun.

Podle hlavního ekonoma Czech Fund Lukáše Kovandy si každopádně celkově příští rok Češi sáhnou do peněženek hlouběji, než jsou zvyklí. Zdraží totiž nejen elektřina, ale teplo i potraviny.

„Elektřina směleji naváže na svůj letošní cenový růst. Podraží nejen v roce 2019, ale pak i v dalších letech, pravděpodobně až do roku 2022. Důvodem je zdražování velkoobchodní elektřiny. Za ně může růst cen emisních povolenek a růst cen uhlí na světových trzích. Ten souvisí s globálním hladem po energiích a s omezením čínské produkce uhlí z environmentálních důvodů,“ konstatuje Kovanda.

A podle něj se brzy zvedne cena i u plynu. „V České republice sice převažuje výroba elektřiny v uhelných elektrárnách z uhlí nebo v těch jaderných z jádra, při růstu ceny uhlí se však cenově výhodnější stává produkce elektřiny z plynu, což ovšem záhy vede k růstu poptávky po plynu a jeho zdražování,“ říká.  A plyn pochopitelně zdražuje i z dalšího důvodu, kterým je růst cen ropy na světových trzích.

Ropa začátkem října podražila na maximum od roku 2014. Na vývoj na trhu s plynem už v srpnu reagoval Energetický regulační úřad, který zvýšil indikativní cenu plynu pro letošní čtvrté čtvrtletí o osm procent. „Až o tolik tedy mohou zdražit firmy, které plyn domácnostem dodávají,“ říká Kovanda. A připomíná, že českým domácnostem zdraží od příštího roku také teplo, a to zhruba o 15 procent.