Zkušenosti s dezinformacemi a hybridním válčením ukazují, že demokracie je zranitelná, řekl Pavel na Foru 2000

30 minut
Zahájení 27. konference Forum 2000
Zdroj: ČT24

Zkušenosti s dezinformacemi a hybridním válčením ukazují, že demokracie je zranitelná a nelze ji brát za samozřejmou, řekl český prezident Petr Pavel ve svém projevu, kterým zahájil plenární zasedání 27. ročníku konference Forum 2000. Česko se podle něj v posledních letech zaměřilo na rozvojovou a transformační spolupráci v zemích, které procházejí stejným procesem jako Česká republika v 90. letech minulého století, stále však roste nutnost bránit demokracii i v demokratických společnostech.

Pavel uvedl, že debatu a rozhodování založené na faktech neustále narušují narativy založené na lžích, rychlém šíření dezinformací a podněcování k nenávisti. „To je extrémně nebezpečné. Nejen tím, že to narušuje soudržnost naší společnosti, která je založená na vzájemném respektu a důvěře v právní stát. Z dlouhodobého hlediska to totiž podkopává také naši bezpečnost a prosperitu,“ řekl.

Současná zkušenost s dezinformacemi a hybridním vedením konfliktů podle Pavla ukazuje, že demokracie je zranitelná, neustále pod tlakem a nelze ji považovat za samozřejmost. „V posledních desetiletích se Česko zaměřilo na rozvojovou a transformační spolupráci v zemích, které prošly podobným procesem jako my v 90. letech. Stále více však roste potřeba bránit demokracii i v našich vlastních demokratických společnostech,“ konstatoval.

„Stávající hrozby by pro nás neměly být překvapením. Václav Havel už tohle předvídal, když hovořil o přirozené nevýhodě demokracie, která svazuje ruce těm, kteří to s ní myslí dobře, a naopak otevírá neomezené možnosti těm, kteří ji vážně neberou, “ doplnil prezident.

Za nutné považuje lepší spolupráci s občany, obnovení jejich důvěry a investice do vzdělání. „Jsem přesvědčený, že to není nemožná mise. Historie ukázala, že touha po svobodě je silnější než útlak,“ prohlásil. Základní práva a svobody byly vždy základem prosperity a bezpečnosti, doplnil Pavel. Diskutovat se podle něj musí o tom, jak zachovat svobodu slova a posílit odolnost demokratických zřízení v době rostoucího vlivu technologií. „Svoboda slova jde ruku v ruce se zodpovědností,“ doplnil.

Podle Pavla za myšlenky svobody, lidských práv a demokracie nyní bojuje například Ukrajina, která se brání ruské agresi. Strategičtí konkurenti demokratických zemí přitom pracují na tom, aby podkopali hodnoty jako svoboda, lidská práva a demokracie. „Jednota, dialog a spolupráce jsou tím, co nás činí silnými a odolnými vůči jakékoli hrozbě,“ zdůraznil.

K situaci v Izraeli by se dle Pavla nemělo přistupovat emocionálně

Pavel vyzdvihl i samotnou konferenci Forum 2000, u jejíhož zrodu stáli v roce 1997 tehdejší český prezident Václav Havel, spisovatel Elie Wiesel a japonský filantrop Jóhei Sasakawa. „Forum 2000 přinášelo klíčové debaty o hodnotě demokracie i v době, kdy naši vlastní politici potlačovali a bagatelizovali důležitost lidských práv a demokracie jako dlouhodobého pilíře české zahraniční politiky,“ podotkl.

V následné debatě s tématem Demokracie stojící společně proti výzvám se Pavel vyjádřil také k situaci v Izraeli. „Neměli bychom k tomu přistupovat emocionálně, ale racionálně zhodnotit situaci,“ uvedl. Emoce podle něj vedou k binárnímu vidění problému. Podle něj je třeba potrestat viníky a zároveň co nejrychleji najít mírové řešení.

Diskuse se zaměřila také na roli občanské společnosti, podle Pavla bere mnoho lidí v Česku demokracii jako něco, na co mají nárok, a ne jako něco, pro co se musí pracovat. „Mám pocit, že jsme podcenili vzdělání k hodnotám,“ míní. Právě do připomínání si hodnot, na kterých je společnost postavena, je podle něj třeba vkládat hodně úsilí.

Lipavský: Dopady ruské invaze na Ukrajinu je třeba vysvětlovat všude ve světě

Hosty konference Forum 2000 jsou také ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti), moldavská prezidentka Maia Sanduová, portugalský ministr zahraničí João Gomes Cravinho nebo předsedkyně ukrajinského parlamentního výboru pro integraci do EU Ivanna Klympuš-Cyncadzeová. 

Lipavský po debatě věnované globálním dopadům ruské invaze na Ukrajinu řekl, že válku a její dopady je třeba vysvětlovat ve všech částech světa. V panelu se o konfliktu diskutovalo z pohledu Asie, Afriky a Latinské Ameriky. „Zatímco my cítíme přímé důsledky té války, a řekněme, že rozumíme principům, o které se dneska na Ukrajině bojuje, v těchto regionech je to potřeba daleko více vysvětlovat,“ uvedl. Pro Evropu to podle něj znamená, že musí hledat cesty, jak hovořit například s africkými zeměmi.

Vysvětlovat je podle něj potřeba to, že ruský útok na Ukrajinu není jen o tom, aby si Rusko dokázalo odloupnout kousek území ve svůj prospěch. „Je to útok na celý mezinárodní řád, na hodnoty, na kterých je vystavěn celý svět, na Chartu OSN,“ řekl. „Aby si země například v Africe uvědomily, že pokud to jednou dovolíme Rusku, tak se otevře Pandořina skříňka válek a konfliktů, kterou jsme úspěšně po konci druhé světové války uzavřeli, alespoň z hlediska válek o území,“ prohlásil.

Na panelu zazněla také kritika Evropy. „Myslím, že všichni se shodují, že Evropa ponechala Afriku tak trošku běžet volným tempem, tolik jsme se jí nevěnovali,“ reagoval ministr. Dnes je to podle něj jinak. „Česká diplomacie má historicky na co navazovat a jsme o to aktivnější,“ doplnil.

Konference potrvá do úterý

Konference s podtitulem „Za demokratický řád světa“ potrvá do úterý. „Hlavním tématem diskuzí bude hledání způsobů, jakými mohou demokracie čelit společným výzvám v souvislosti s globálním růstem autoritářství, a také jak co nejúčinněji posilovat vzájemnou spolupráci,“ sdělil Filip Šebek z Fora 2000.

Podle něj je letos v programu téměř pět desítek diskuzí a workshopů, ve kterých nebudou chybět témata globální bezpečnosti, vlivu Ruska a Číny v Africe, lokálního extremismu nebo dopadu nejnovějších technologií na fungování demokracie. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Auta je nesmí prorazit. V Liberty se opět rozjela výroba svodidel

Výroba svodidel se v huti Liberty po delší pauze znovu rozjela jako jedna z prvních. Svodidla je nutné nejprve vyválcovat, poté vytvarovat a nakonec pozinkovat. Pracovníci přitom nevyrábějí jen je samotná, ale vytvářejí také matematické modely, které jim pomáhají zjistit dopady srážky vozidel s těmito ochrannými prvky na silnicích. Vozidlo totiž nesmí prorazit žádný podélný prvek ani se dostat za svodidlo, vysvětlil konstruktér Radim Žídek, který jako jeden z mála v huti zůstal pracovat.
před 51 mminutami

Utíkali tak rychle, že Bulhaři nestihli vydat zatykač. Vrahy dopadli v Čechách

Čeští detektivové dopadli ve Středočeském kraji dva vrahy z Bulharska. Díky rychlé mezinárodní spolupráci se muži nestihli přesunout dál a jeden z nich už je zpátky v zemi původu. Ročně bývá v tuzemsku dopadeno přes dvě stě kriminálníků ze zahraničí.
před 1 hhodinou

Vláda omezí počet zákonů poslaných do sněmovny

Vláda výrazně omezí počet zákonů, které pošle do dolní parlamentní komory. Před středečním výjezdním zasedáním kabinetu v Kutné Hoře to uvedlo hned několik ministrů. Do konce volebního období zbývá zhruba čtyři a půl měsíce. Poslanci navíc chtějí standardní projednávání zákonů ukončit dřív – v červnu. Výjimku budou mít buď urgentní normy reagující na konkrétní situace, nebo naopak technické novely, na kterých se vláda dohodne s opozicí.
před 8 hhodinami

Cermat školství ničí, míní lektor. Testy tvoří experti, oponuje Krejčí

Cermat svými testy ničí naše školství, jsou tam příklady odtržené od praxe, uvedl v úterních Událostech, komentářích s moderátorem Martinem Řezníčkem lektor a didaktik Robert Čapek, který je známý pod přezdívkou Líný učitel. Podle bývalého ředitele Cermatu Miroslava Krejčího je řešení situace složitější a není cestou tyto typy testů zrušit. Zmínil, že se na nich podílejí odborníci. Školský systém podle něj potřebuje mít jasná čísla, kterými výsledky vzdělávání měří.
před 11 hhodinami

Fiala varoval před škodami kvůli odkladu dohody o Dukovanech

Premiér Petr Fiala (ODS) věří, že brněnský soud bude ve sporu o dostavbu Dukovan rozhodovat co nejrychleji a uvědomuje si rizika a škody, které vznikají z prodlení. Uvedl to po středečním zasedání vlády. Jaderný tendr loni vyhrála jihokorejská firma KHNP.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Justiční špičky jednaly s Pavlem o násilí mladých či digitalizaci

Prezident Petr Pavel se ve středu odpoledne sešel s nejvyšší státní zástupkyní Lenkou Bradáčovou. Hovořili o prioritách v řízení státního zastupitelství či o rostoucím násilí nezletilých a mladistvých. Pavel jednal také s prezidentem Soudcovské unie Liborem Vávrou. Na Pražském hradě řešili například kroky státu k zefektivnění soudního řízení. Vávra dodal, že prezident by se chtěl začít s představiteli justice scházet častěji.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Den proti rakovině letos upozorňuje na karcinom tlustého střeva

V Česku se ve středu koná tradiční sbírka proti rakovině. Tisíce dobrovolníků v ulicích nabízejí umělé žluté kvítky měsíčku lékařského, letos se světle zelenou stužkou. Sbírka, kterou pořádá Liga proti rakovině, se tento rok zaměřuje na prevenci nádorů tlustého střeva a konečníku. Tyto nádory lékaři v Česku každoročně diagnostikují zhruba sedmi tisícům lidí.
před 14 hhodinami

Černá Hora zablokovala majetek motolského exnáměstka Budinského

Černá Hora na žádost Úřadu evropského veřejného žalobce (EPPO) zablokovala majetek bývalého náměstka motolské nemocnice Pavla Budinského. Jde o vilu poblíž přímořského letoviska Tivat a akcie v Černé Hoře registrované firmy. Informovala o tom stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL). Podle pondělních informací serveru Odkryto.cz se tak stalo na základě žádosti vyšetřovatelů z Česka. K podobnému kroku podle serveru přistoupily i úřady v Kostarice.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami
Načítání...