Median: ANO by ve sněmovních volbách získalo nejvíce hlasů. Jeho preference ale klesly

Nejvyšší voličské preference si i v dubnu udrželo ANO. Po několikaměsíčním růstu podle modelu agentury Median nicméně klesly. ANO by tak volilo 31 procent lidí. Druhé místo by v případných dubnových volbách obsadila ODS s podobným výsledkem jako v březnu, a to s patnácti procenty hlasů. Třetí by byli Piráti, kteří posílili na 10,5 procenta, a prohodili si tak místo s SPD. To naopak oslabilo a skončilo by na čtvrtém místě s 8,5 procenta. STAN by dostal 7,5 procenta hlasů a nad pěti procenty potřebnými pro vstup do sněmovny by ještě skončila KDU-ČSL, která si od března polepšila. Vyplývá to z údajů, které agentura zveřejnila na svém webu.

Pod pětiprocentní hranicí by v dubnu podle Medianu byly TOP 09, která by získala 4,5 procenta hlasů, a ČSSD s KSČM, které by volily shodně čtyři procenta občanů. Preference dalších stran jsou mimo dosah hranice pro vstup do sněmovny. Překonání pětiprocentní linie je ale nejisté také u stran, které se kolem ní pohybují, uvedli autoři průzkumu.

Pokles preferencí zaznamenaly proti březnu ANO a SPD, přičemž u opozičního hnutí někdejšího premiéra Andreje Babiše se meziměsíčně snížily o 3,5 procentního bodu. Opoziční SPD si proti březnu pohoršilo o 1,5 bodu. Velmi mírně, o půl bodu, klesla podpora ODS, STAN a TOP 09. Naopak o dva body posílili Piráti a o 1,5 bodu KDU-ČSL.

Strany současné vládní koalice ODS, TOP 09, KDU-ČSL, STAN a Pirátů měli v dubnu podle Medianu v součtu podporu 43 procent potenciálních voličů. V březnu byla tato podpora o dva procentní body nižší. Součet podpory opozičních ANO a SPD se snížil na 39,5 procenta z březnových 44,5 procenta.

Voleb do dolní komory by se v dubnu účastnilo 74 procent oprávněných voličů, z toho 60,5 procenta určitě. K posledním sněmovním volbám v říjnu 2021 přišlo 65,43 procenta voličů. Třiapadesát procent respondentů uvedlo, že si je v případě hlasování jisto svou účastí i volenou stranou. Počet rozhodnutých oproti minulému průzkumu vzrostl, dodal Median.

Sběr dat proběhl v období od 1. dubna do 2. května 2023, dotázáno bylo 1015 respondentů ve věku 18 a více let. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Jak si našetřit na auto. Hra ze Zlína pomůže dětem na školách

Interaktivní hru Finanční pevnost, která učí děti zacházet s penězi, si nově vyzkouší i žáci druhého stupně základních škol a nižší ročníky víceletých gymnázií. Do škol s ní příští rok vyrazí výzkumný tým z Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, potvrdila České televizi Bohumila Svitáková, pedagožka a odborná asistentka z Fakulty managementu a ekonomiky. Finanční pevnost původně vznikla pro děti z dětských domovů ve Zlínském kraji, které mají přístup k finančnímu vzdělání omezený. Ty si ji vyzkoušely v univerzitním areálu během února, března a května tohoto roku.
před 5 hhodinami

Poptávka po spolupráci s Evropou ve světě roste, míní Síkela

„Evropa je znovu vnímaná jako geopolitický hráč. Poptávka po ní roste,“ prohlásil v Událostech, komentářích eurokomisař Jozef Síkela (STAN), který má v Bruselu na starost agendu mezinárodního partnerství. Komise pod vedením Ursuly von der Leyenové je ve funkci už rok, při té příležitosti Síkela v rozhovoru se zpravodajem Petrem Obrovským své dosavadní působení zhodnotil. Do budoucna, i s ohledem na nástup nové vlády, význam své role vidí ve větší propagaci evropských myšlenek, sdělil.
před 13 hhodinami

ČSÚ: Maloobchodní tržby v Česku v říjnu meziročně stouply o 2,8 procenta

Maloobchodní tržby v Česku v říjnu opět meziročně vzrostly, bez započtení prodejů a oprav motorových vozidel se zvýšily o 2,8 procenta. V září to bylo po revizi rovněž o 2,8 procenta. Meziměsíčně tržby v říjnu stouply o 0,4 procenta. Data na svém webu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).
před 15 hhodinami

Ukrajinský velvyslanec ocenil ukrajinské děti úspěšné v českých školách

Ukrajinský velvyslanec v Česku Vasyl Zvaryč ocenil pamětní plaketou 24 ukrajinských dětí, které uspěly ve vědomostních, sportovních nebo uměleckých kláních. V tuzemsku jich žijí desítky tisíc, uprchly s rodiči z domova kvůli ruské invazi. Velvyslanec vyzdvihl, že si uchovávají ukrajinskou identitu a svými úspěchy přispívají k pozitivnímu obrazu českých škol, kroužků a sportovních týmů. Poděkování úspěšným dětem pořádalo velvyslanectví podruhé. V Česku je nyní asi 400 tisíc Ukrajinců, kteří jsou držiteli dočasné ochrany. Podle průzkumu Člověka v tísni se jich chce po válce vrátit na Ukrajinu zhruba pětina.
před 16 hhodinami

Trust na správu Agrofertu bude snazší založit dle cizího práva, říká právnička

Strukturu pro správu Agrofertu, se kterou počítá kvůli řešení svého střetu zájmů předseda hnutí ANO a kandidát na premiéra Andrej Babiš, bude podle Marie Zámečníkové z Právnické fakulty Masarykovy univerzity jednodušší založit podle jiného než tuzemského práva.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Zkušebních 150 kilometrů v hodině na D3 má první výsledky

Přesně dva měsíce uplynuly od zavedení rychlosti až 150 kilometrů v hodině na jihočeské dálnici D3 – pilotního projektu ministerstva dopravy s proměnným dopravním značením, které je možné upravovat podle aktuálních podmínek. Překračování limitu asi o patnáct až dvacet kilometrů za hodinu policisté zjišťují u několika řidičů denně. Vážnou nehodu dosud řešili jednu.
před 16 hhodinami

Burkina Faso propustila vězněného Čecha

Osm zaměstnanců mezinárodní nevládní organizace INSO, včetně českého občana, kteří byli v uplynulých měsících zadrženi v Burkina Fasu a nařčeni ze špionáže, bylo propuštěno na konci října, napsala s odvoláním na prohlášení organizace agentura AFP. V Nizozemsku sídlící INSO poskytuje bezpečnostní analýzy humanitárním organizacím působícím v regionu.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

Zemřel moderátor Patrik Hezucký

Zemřel moderátor Patrik Hezucký, oznámila v pátek na instagramu rozhlasová stanice Evropa 2, kde víc než čtvrtstoletí uváděl pořad Ranní show. Bylo mu 55 let. Zdravotní problémy měl od podzimu. Vedle práce v rozhlasu Hezucký také daboval, moderoval některé televizní pořady a příležitostně hrál.
před 17 hhodinami
Načítání...