Výrobci nápojů se přeli o nulovou spotřební daň na víno

15 minut
Události, komentáře: Vladimír Darebník a Martin Chlad o spotřební dani na tichá vína
Zdroj: ČT24

Je to spíše hon na čarodějnice a stáváme se teď rukojmím veškerého průmyslu, uvedl v pořadu Události, komentáře k diskuzi o spotřební dani na tichá vína prezident Svazu vinařů Martin Chlad. Dodal, že argumenty jsou na straně vinařů a jsou relevantní. Je ale otevřen debatě. Výkonný ředitel Unie výrobců a dovozců lihovin Vladimír Darebník podotkl, že v alkoholovém průmyslu jsou nerovné podmínky pro podnikání. Diskriminační přístup ke zdanění alkoholu podle něj pokračuje už několik let.

Zdanění takzvaného tichého vína, které má jako jediný alkoholický nápoj výjimku a není na něj uvalena žádná spotřební daň, bylo jednou z diskutovaných možných položek ve vládním úsporném balíčku. Nakonec ale v souboru opatření není. Ještě před zveřejněním konkrétní podoby úspor se proti možnosti zdanění vína zvedla nevole vinařů. Proti byl i ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), naopak například Asociace malých a středních podniků neuvalení spotřební daně na víno kritizuje. 

Chlad zmínil, že argumenty o vinařské lobby mu přijdou úsměvné. Zároveň je podle něj potřeba rétoricky opravit ekonomy a ostatní, protože nejde o výjimku ze spotřební daně. „V roce 1993 byla podepsaná směrnice Komisí, která umožňuje nulovou sazbu spotřební daně na tichá vína, k čemuž přistupují ve vinařských zemích, které mají více než 500 hektarů vinic. My máme osmnáct tisíc hektarů, jsme vinařskou zemí,“ uvedl Chlad s tím, že tak zcela správně odvětví uplatňuje nulovou spotřební daň. Dodal, že je ale otevřený debatě, protože od uvedení směrnice uplynula dlouhá doba a vnímání přístupu k alkoholu je od té doby rozdílné.  

Zmínil, že debatu je potřeba vést na úrovni Evropy, průmyslu i vinařů. „Debatu jsme nabídli jak ministru zemědělství, tak i ostatním zákonodárcům. Nejbližší termín, kdy bude předána zpráva Evropské komisi a měla by se zabývat revizí této směrnice, je 31. prosince 2024 a k tomu termínu chceme namířit svou pozornost.“

Darebník kritizoval, že diskriminace na trhu s alkoholem pokračuje. Obává se, že nedojde k očekávanému růstu výběru spotřební daně tak, jak vláda předpokládá, protože se část spotřeby alkoholu přelije do spotřeby nedaněného vína. Dodal, že jej rovněž rozzlobilo tvrzení jihomoravského hejtmana Jana Grolicha (KDU-ČSL), že je víno spíše zemědělským produktem než alkoholem, protože jej vinař musí sám vypěstovat.

„Já mluvím ze Zlína. Zlín je bránou do Valašska, kde hlavním nápojem jsou ovocné pálenky. Jestli mi pan hejtman chce říci, že ovoce není zemědělský produkt, že s tím není spojena taková práce, jako je s pěstováním vína, že to není ruční práce, že ti lidé tam netráví hodiny a hodiny svého volného času, aby to ovoce vypěstovali, tak já už nevím, kde je pravda,“ uvedl Darebník.

Podle něj si také nikdo neuvědomuje, že zdrojem potravinářského lihu je také cukrová řepa, která se v Česku pěstuje. „I ostatní odvětví alkoholového průmyslu, to znamená jak likérníci, tak pivovarníci, jsou napojeni na zemědělství, je to nedílná součást zemědělsko-potravinářského komplexu,“ podotkl.  

Odlišný proces

Chlad zmínil, že se nyní obě strany handrkují o něco, co nesnese srovnání. „Přestože souhlasím s panem Darebníkem, že pro určitou část a určitý segment i jiného nápojového průmyslu je potřeba ovoce, my se tady bavíme o teritoriální příslušnosti, která je naprosto jedinečná pro komoditu vinic a vína,“ uvedl a dodal, že než on prodá láhev vína, tak musí čekat minimálně čtyři roky, než se zapěstuje vinice s nákladem 1,2 milionu korun na hektar.

Dodal, že je diametrální rozdíl mezi výrobou vína a například piva z hlediska času i náročnosti. „Vinařský proces je třičtvrtě roku s veškerými riziky a pak je dvouměsíční výrobní proces. (…) Když to vezmu s veškerým respektem na pivo, tak potřebuji slad, vodu, kvasinky, chmel a ten proces počínaje nákupem můžu zahájit a udělat kdykoliv v průběhu roku a za třicet až čtyřicet dnů, včetně kvašení a ležení, mám tu záležitost v láhvi a může to pít konzument,“ podotkl s tím, že EU tedy proto posuzovala víno jako jinou komoditu, včetně přínosu pro krajinu.

Darebník podotkl, že v jedenácti zemích EU spotřební daň na tiché víno je. Je potřeba si podle něj také uvědomit, v jaké ekonomické situace se Česko nachází. „Myslím si, že je určitou morální povinností se podívat na to, zda by nebylo správné to tiché víno zdanit.“ Dodal, že spotřeba šumivého vína, které zdaněno je, v posledních letech enormě roste. „Za posledních deset let je to skoro sto procent. Vidíme, že když vinaři říkají, že pokud zavedeme spotřební daň na tiché víno, tak to znamená likvidaci vinařství, tak to není vůbec pravda.“

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Čechoslovačky chtěly bojovat i na Západě. Vlastní armáda o ně ale nestála

I ženy chtěly bojovat - ale nezáleželo to pouze na jejich odhodlání. Pokud se Čechoslovačky chtěly zapojit do zahraničního odboje na Západě, musely se kromě svého odhodlání vybavit i silou čelit mnohým překážkám. Navzdory prvotním plánům se totiž nesměly do války zapojit v československé armádě, ale pouze v britských jednotkách jako cizinky. Více než dvě stě žen ochotných pomáhat v boji s Hitlerem přitom plnilo důležité úkoly - sloužily mimo jiné jako elektrikářky, opravářky optických přístrojů, šifrantky i baličky padáků. Ani válečné hrdinství jim ale uznání nepřineslo.
před 36 mminutami

Řeporyjský starosta Novotný musí Okamurovi zaplatit čtyřicet tisíc korun

Starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný z ODS musí předsedovi SPD Tomio Okamurovi zaplatit čtyřicet tisíc korun za to, že ho veřejně vulgárně urážel. Pravomocně o tom rozhodl Městský soud v Praze. Podle části rozsudku, která se už dříve stala pravomocnou, se místopředsedovi poslanecké sněmovny musí také omluvit.
před 45 mminutami

Všudypřítomný protein je trend, mnohdy ale klame

Všude samý protein, chce se říct při pohledu na regály obchodů. Obaly jogurtů, těstovin, sýrů, cukrovinek i nápojů lákají na proteiny, tedy bílkoviny, které zajišťují svalový růst, podílí se na imunitě, regeneraci či hormonální činnosti. Touhu po zdravé výživě však pohání i marketingové triky. „Utrácíme za něco, co ve skutečnosti nepotřebujeme,“ řekl ČT24 nutriční expert Martin Jelínek.
před 1 hhodinou

ÚS odmítl stížnost Stačilo! na liberecké krajské volby

Koalice Stačilo! nedosáhla přepočtu všech hlasů v loňských krajských volbách v Libereckém kraji. Získala 4,99 procenta hlasů, v zastupitelstvu tedy není. Na základě úspěšné první ústavní stížnosti liberecký soud na přelomu roku přepočítal hlasy v pěti okrscích, zjistil několik pochybení, ani to však koalici nepomohlo. Druhou stížnost nyní Ústavní soud (ÚS) odmítl a usnesení zpřístupnil ve své databázi.
před 2 hhodinami

Soud zrušil rozhodnutí o konci šéfky SÚKL. Válek ji odvolal po auditu

Bývalá ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Kateřina Podrazilová uspěla s žalobou proti způsobu, jakým přišla o místo, informují iRozhlas a Radiožurnál. Městský soud v Praze zrušil rozhodnutí nejvyššího státního tajemníka, který dal razítko na ukončení jejího služebního poměru. Podrazilová řídila SÚKL 90 dní ke konci roku 2023, ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) ji odvolal poté, co seznámila kolegy z vedení ústavu s výsledky auditu.
před 3 hhodinami

Reportéři ČT: Podezřelé fotbalové sázky se soustředí do třetí ligy

Podezřením na ovlivňování fotbalových zápasů kvůli sázkám je nejvíce zasažená třetí liga, a to hlavně na Moravě. Naznačují to statistiky, které se podařilo získat Reportérům ČT. V nelegálním byznysu jde podle odborníků o miliony.
před 3 hhodinami

Na handbiku až do Kyrgyzstánu. Cesta Čechů upozorňuje na téma poškození míchy

Expedici přes dvanáct států na handbiku od března do srpna podniká vozíčkář Aleš Černohous spolu s cestovatelkou a sportovkyní Šárkou Jelínkovou, která jej doprovází na kole. Jejich plán zní projet napříč Evropou a Asií až do Kyrgyzstánu. Chtějí upozornit na problematiku poškození míchy a na to, že si s ní lékařská věda stále neví dobře rady. „Reagují na nás hlavně řidiči. Troubí a mávají. Občas se s námi chtějí fotit,“ popisuje pozitivní reakce z cesty Černohous.
před 5 hhodinami

Rostou investice do energeticky úsporných projektů

V Česku rostou investice do energeticky úsporných projektů, loni se jich dokončilo rekordní množství celkem za téměř tři miliardy korun. Na taková opatření navíc objednavatel obvykle nemusí vynaložit žádné finance, protože vše splácí z dosažených úspor. Například ve Středočeském kraji má takzvaný EPC projekt v příštích deseti letech na energiích ušetřit skoro půl miliardy. Součástí úsporných opatření v kraji jsou třeba výměny zdrojů tepla, rozvodů nebo zateplení.
před 6 hhodinami
Načítání...