ANALÝZA: Vysoká účast u voleb se týká celé země. V Praze a okolí pomohla Pavlovi, v pohraničí Babišovi

Účast v prvním kole prezidentských voleb překvapila. K urnám přišlo více než 68 procent voličů. S velkou přesností se tak naplnila predikce některých agentur zabývajících se průzkumy veřejného mínění. Jak ale účast promlouvá do voleb? A co říká srovnání s prezidentskými volbami v roce 2018?

V letošním prvním kole prezidentských voleb hned ve třiceti okresech přesáhla volební účast sedmdesátiprocentní hranici. Vůbec nejvyšších hodnot dosáhla v okresech Praha-západ a Praha-východ, kde přišly k volebním urnám více než tři čtvrtiny voličů.

Také v roce 2018 patřily tyto okresy k těm, kde byla volební účast nejvyšší. Oproti letošnímu roku však byla o pět procentních bodů nižší. A byly to jediné dva okresy s více než sedmdesáti procenty voličů účastnících se voleb. Současně se jedná o okresy, které velmi pomáhají ve volebním úspěchu kandidátovi Petru Pavlovi. Při více než tříčtvrtinové volební účasti zde získal přibližně padesát procent hlasů.

Ještě výraznější to je v případě Prahy. K volbám přišlo téměř jednasedmdesát procent voličů, z nichž 51 procent hodilo svůj hlas konečnému vítězi prvního kola. V absolutních počtech to znamená, že z více než 900 tisíc pražských voličů přišlo k volbám téměř 643 tisíc. Petr Pavel tak získal přes 324 800 hlasů.

Ve všech třiceti okresech, kde byla volební účast nad 70 procenty, došlo oproti posledním volbám k jejímu navýšení. Ve srovnání s rokem 2018 se zvýšila průměrně o šest procentních bodů. Současně také platí, že právě okresy s nejvyšší volební účastí patří k těm, kde je nárůst počtu voličů oproti roku 2018 nižší, v případě Prahy dokonce nejnižší.

V pohraničí hlasovalo víc voličů než před pěti lety

K nejvyšším nárůstům volební účasti docházelo v okresech Tachov, Chomutov, Teplice či Louny. Ve všech těchto případech je nárůst kolem devíti procentních bodů a ve všech zmíněných regionech vítězil Andrej Babiš. V okrese Louny získal přes 51 procent hlasů, v ostatních se blížil padesátiprocentní hranici zisku hlasů.

Z dat tedy celkem jednoznačně vyplývá, že se Babišovi podařilo aktivizovat voliče, aby přišli k volbám a podpořili jeho prezidentskou kandidaturu.

Deseti okresy, v nichž získal nejvyšší zisky hlasů, jsou Karviná, Bruntál, Most, Louny, Teplice, Chomutov, Tachov, Děčín, Sokolov a Znojmo. Osm z deseti těchto okresů patří do první desítky případů s nejvyšším nárůstem volební účasti oproti volbám v roce 2018. Volební účast se výrazně zvyšovala i ve zbývajících dvou okresech, a to v Karviné a Znojmě.

Možnosti mobilizace

Andrej Babiš také úspěšně oslovuje voliče v okresech, kde byl úspěšný před pěti lety Miloš Zeman. Rozdíl mezi Zemanovými a Babišovými zisky ve zmíněných deseti okresech činí v průměru jeden procentní bod. Jedná se tedy o velmi vyrovnané výsledky, přičemž v případě Andreje Babiše při vyšší volební účasti.

Otázkou zůstává, zda je možné volební účast ještě navyšovat v druhém kole volby. Podíváme-li se na nárůst volební účasti mezi prvním a druhým kolem prezidentské volby v roce 2018, zvyšovala se nejvíce právě v okresech Bruntál, Karviná, Jeseník, Prachatice či Tachov. Opět se jedná o okresy, v nichž velmi úspěšně oslovoval voliče Andrej Babiš. A jsou to také okresy, kterým dominoval před pěti lety Miloš Zeman. 

Případný úspěch letošního kandidáta Andreje Babiše tak závisí i na tom, zda se mu podaří volební účast svých podporovatelů ještě navyšovat, nebo zda s letošní vysokou účastí dosahuje na maxima voličů, které je možné v těchto okresech oslovit.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
před 5 hhodinami

Skryté nebezpečí v polích. Skruže jsou pro zvířata pastí

Odkryté meliorační jímky na polích a loukách jsou nebezpečí pro zvířata i lidi. Myslivci a hasiči v posledních týdnech zachraňovali ze skruží několik srnek, ale také bobry nebo jezevce. Využívají k tomu klasické nastavovací žebříky, zvířata mívají při manipulaci zakryté oči tkaninou nebo dekou. Každá jímka by měla být přitom zavřená. Zodpovědnost za to mají majitelé pozemků.
před 7 hhodinami

Malá Madlen je zpět doma, dárců kostní dřeně se hlásí rekordní množství

Dvouletou Madlen s vážným hematologickým onemocněním propustili lékaři do domácího ošetřování. Momentálně není v přímém ohrožení života. Její krvetvorba ale dál nefunguje. Dívčin příběh láká stále nové zájemce do registrů dárců kostní dřeně. Za dva týdny se jich zapsalo rekordních devět tisíc, loni to bylo za celý rok o tři tisíce víc. Nábory budou pokračovat. Oba registry momentálně hledají dárce pro víc než stovku lidí.
před 7 hhodinami

V noci na neděli se mění čas. Lidé budou spát o hodinu méně

V noci na neděli se opět mění čas – ze zimního na letní. V Česku lidé hodiny přetáčejí vždy poslední neděli v březnu. A to nepřetržitě už 46 let. Změna se již tradičně dotkne například některých vlakových spojů. České dráhy upozorňují na hodinové zpoždění jedenácti vlaků. Národní dopravce na změnu upozorní e-mailem i v aplikaci.
před 7 hhodinami

Děláme vše pro to, aby se slintavka a kulhavka do Česka nedostaly, shodli se hejtmani

Věřím, že opatření, která přijali zemědělci před svými farmami, udělají všechno pro to, aby se nákaza do České republiky nedostala, řekl v pátečních Událostech, komentářích hejtman Zlínského kraje Radim Holiš (ANO) v souvislosti s výskytem slintavky a kulhavky na Slovensku. Stejně se vyjádřil i hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL), který zmínil, že v případě výskytu má stát automatické programy, které chovatelům nahradí škody. Oba apelovali, aby lidé nekupovali tepelně neopracované produkty z dotčených zemí.
před 11 hhodinami

Zatmění Slunce přitáhlo lidi do planetárií i hvězdáren, bylo ale za mraky

Lidé měli v planetáriích a hvězdárnách možnost pozorovat částečné zatmění Slunce, viditelnost ale omezovala oblačnost. Pořadatelé pro ně měli připravený i další program. Například do ostravského planetária v městské části Krásné Pole přišlo kolem 140 návštěvníků, do hvězdárny v Teplicích přes šedesát a v Karlových Varech asi dvě desítky.
před 12 hhodinami

„Nejsme koalice, budeme mít jeden klub,“ řekl Fiala (SPD) v debatě o nadcházejících volbách

Česko čekají za půl roku sněmovní volby. Podle nejnovějšího průzkumu agentury Median by vyhrálo hnutí ANO, druhá by skončila koalice SPOLU a třetí jsou Starostové. Do sněmovny by se dostali i Motoristé, SPD, Stačilo a Piráti. Naopak pod hranicí vstupu do dolní komory skončili sociální demokraté a Trikolora. Ostatní by nezískali ani dvě procenta. Debaty o předvolebním klání se v Událostech, komentářích zúčastnili zástupci dvou opozičních a dvou vládních stran, které mají v průzkumech největší podporu. Pozvání přijali Eva Decroix (ODS), Aleš Juchelka (ANO), Michaela Šebelová (STAN) a Radim Fiala (SPD).
před 13 hhodinami

Zimní čas je pro člověka přirozenější, ale přizpůsobí se, míní lékař

V noci na neděli začne v Česku platit letní čas. Hodiny se ve dvě ráno posunou o hodinu vpřed. Praktický lékař Cyril Mucha v pořadu 90’ ČT24 uvedl, že pro člověka je přirozenější zimní čas, ale běžný člověk se změně za několik dní přizpůsobí. Problémy se změnami času mají podle něj lidé, kteří mají například obecně problém se spánkem. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) zmínil, že chce téma zrušení střídání letního a zimního času vznést na půdě europarlamentu v září.
před 14 hhodinami
Načítání...