Novým čínským velvyslancem v Česku se stal Feng Piao

Novým čínským velvyslancem v České republice se stal Feng Piao. Vyplývá to z informací na webu ambasády. Podle organizace Sinopsis má diplomatické zkušenosti zejména z arabských zemí. V únoru ve funkci velvyslance v Praze skončil Čang Ťien-min, od té doby byl v čele ambasády chargé d'affaires Čang Mao-ming.

„Za posledních více než 70 let od navázání diplomatických vztahů mezi Čínou a Českou republikou zaznamenaly vztahy mezi oběma zeměmi velký pokrok a přátelství mezi oběma národy se neustále prohlubuje,“ nechal se slyšet nový velvyslanec. Čína je podle něj připravena spolupracovat s Českem v různých oblastech na základě vzájemného respektu, rovného zacházení a vzájemné prospěšnosti.

České tajné služby označují Čínu za rostoucí komplexní zpravodajskou hrozbu. V roce 2021 kontrarozvědka zaznamenala celé spektrum jejích vlivových operací, které byly proti zájmům České republiky.

Podle sinologů z projektu Sinopsis má Feng Piao dlouholeté diplomatické zkušenosti zejména z arabských zemí. Působil v Súdánu, Egyptě a Sýrii, kde byl od roku 2018 velvyslancem. „V Sýrii úspěšně prosazoval čínské vlivové projekty, jako je iniciativa Pás a stezka nebo studentské výměny a výzkum,“ přiblížil analytik Bao Do. Významnou roli Feng Piao podle něj sehrál také v posilování čínských aktivit a projektů při obnově Sýrie a stabilizaci režimu prezidenta Bašára Assada.

Čang Ťien-min do Prahy přijel v roce 2018. Podle sinologů ze Sinopsis byl jeho vliv v Česku menší než v případě jeho předchůdkyně Ma Kche-čching. Dříve experti uvedli, že se několikrát dopustil přešlapu, když ho například na počátku roku 2019 tehdejší premiér Andrej Babiš (ANO) obvinil, že lhal o jejich předvánoční schůzce týkající se varování Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) před používáním softwaru i hardwaru čínských společností Huawei a ZTE.

Sinologové připomněli také tlak čínské ambasády na zesnulého předsedu Senátu Jaroslava Kuberu (ODS) na přelomu let 2019 a 2020 kvůli jeho plánované cestě na Tchaj-wan. Výjimkou, co se týče menšího Čangova vlivu, bylo podle sinologů období na jaře 2020, kdy Česko shánělo v Číně ochranné pomůcky pro boj s pandemií.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Policie o prázdninách posílí dohled na silnicích, ŘSD omezí víkendové práce

Policie posílí na začátku letních prázdnin dohled na českých silnicích, zvýšené kontroly budou tento týden v pátek a sobotu. V rámci celorepublikové dopravně-bezpečnostní akce se zaměří především na hlavní dopravní tahy a turisticky významné lokality. Zvýšené kontroly budou také o týden později, tedy na začátku prodlouženého víkendu. Novinářům to ve středu řekl první náměstek policejního prezidenta Tomáš Lerch. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) v létě přizpůsobí práce provozu a některé činnosti přesune z dopravně exponovaných víkendů do pracovních týdnů.
13:31Aktualizovánopřed 6 mminutami

ÚS předběžným opatřením uložil vládě, aby zajistila účast Pavla na summitu NATO

Ústavní soud (ÚS) předběžným opatřením uložil vládě, aby zajistila účast prezidenta Petra Pavla na červencovém summitu NATO v Ankaře. Nesmí jeho cestě nijak bránit, oznámili soudci novinářům. Prezident na summit chce, vláda premiéra Andreje Babiše (ANO) s ním dosud nepočítala. Středeční rozhodnutí je jednorázové, vztahuje se jen na Ankaru. O kompetenční žalobě soud teprve rozhodne, udělá to přednostně. Rozhodnutí padne v řádu měsíců.
10:15Aktualizovánopřed 10 mminutami

Sněmovna podpořila zpřísnění podmínek dočasné ochrany Ukrajinců

Sněmovna ve středu odpoledne v prvním čtení podpořila zpřísnění podmínek dočasné ochrany Ukrajinců, kteří do Česka uprchli před ruskou agresí. Vládní návrh počítá například s tím, že dočasně chránění žadatelé o humanitární dávku budou muset být zaměstnaní, podnikat nebo být v evidenci úřadu práce. Budou se také zřejmě muset zdržovat na území Česka. Podmínky se nemají týkat dětí a studujících či seniorů. Vládní koalici se naopak opět nepodařilo dokončit schvalování jejího návrhu zákona o státních zaměstnancích.
09:01Aktualizovánopřed 23 mminutami

Babiš opatření ÚS ohledně summitu a účasti Pavla respektuje, Okamura kritizuje

Premiér Andrej Babiš (ANO) předběžné opatření Ústavního soudu ve věci účasti prezidenta Petra Pavla na červencovém summitu NATO v Ankaře respektuje, na síti X ale rozhodnutí označil za nezvykle rychlé. Šéf Motoristů a ministr zahraničí Petr Macinka Pavla nařknul z pokusu o ústavní puč. Předseda koaličního hnutí SPD a šéf sněmovny Tomio Okamura tvrdí, že se soud stal vazalem hlavy státu. Opoziční politici naopak hovoří o správném kroku, který je třeba respektovat. Sám Pavel rozhodnutí ÚS rovněž uvítal.
18:04Aktualizovánopřed 30 mminutami

Za výrobu drog čeká 21 lidí soud. Z ciziny měli dovézt metráky léků a chemie

Státní zástupce poslal před soud 21 lidí, které obžaloval z výroby a prodeje drog. Suroviny měli dovážet z Ukrajiny a ze Španělska. Podle policie šlo o stovky kilogramů léků a chemikálií. Některým obviněným hrozí až dvanáct let vězení. Českou televizi o posunu v případu informoval žalobce Jakub Kubias z Krajského státního zastupitelství v Plzni.
před 2 hhodinami

Hnědí trpaslíci, psychometrie i výzkum covidu. Mladí čeští vědci dostali Prémii Otto Wichterleho

Mimořádný talent na počátku vědecké dráhy – tak označila Akademie věd České republiky 23 mladých vědců a vědkyň, kterým ve středu udělila ocenění Prémie Otto Wichterleho.
před 3 hhodinami

Muže, který postřelil ženu v Ostravě-Zábřehu, našla policie mrtvého

Policie na sídlišti v Ostravě-Zábřehu zasahovala proti muži, který postřelil manželku a zbraň pak obrátil proti sobě. Ženu střelil do zad, ta je v nemocnici, kde se podrobila operaci. Její stav je vážný, aktuálně ale není v ohrožení života. Střelec s policisty nekomunikoval. Našli jej později mrtvého s prostřelenou hlavou v sídlištním bytě, uvedli zástupci záchranného systému.
10:24Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Policie obvinila ozbrojence z Čelákovic z nebezpečného vyhrožování

Policisté obvinili pětapadesátiletého muže, který se v úterý pohyboval se střelnou zbraní u učiliště v Čelákovicích v Praze-východ, z nebezpečného vyhrožování. V jednom z jeho aut našli několik zbraní včetně plynové brokovnice. Obviněnému hrozí až tříleté vězení.
10:52Aktualizovánopřed 4 hhodinami
Načítání...