BIS v souvislosti s úkoly od prezidenta Zemana postupovala správně, uvedla sněmovní komise

Bezpečnostní informační služba (BIS) postupovala ohledně úkolů od prezidenta Miloše Zemana v souladu se zákonem. Po jednání sněmovní komise pro kontrolu BIS to řekl její předseda Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). Komise se z vlastní iniciativy zabývala tvrzením Hradu, podle kterého pověřený ředitel civilní kontrarozvědky Michal Koudelka neodpověděl na prezidentův dotaz, zda služba při použití odposlechů na Zemanovy spolupracovníky zjistila konkrétní bezpečnostní rizika. 

Sněmovní komise zasedla v sídle BIS a projednala podle Bělobrádka stanoviska, dokumenty a informace, které Koudelka k výhradám prezidentské kanceláře předložil. „Na základě předložených dokumentů včetně právní analýzy (komise) konstatuje, že BIS postupovala v souladu se zákonem o BIS,“ citoval z usnesení Bělobrádek.

Jde podle něj o to, co může prezident vyžadovat, protože podle právního rozboru i v tomto případě platí zákon o utajovaných skutečnostech. Prezident nemůže dávat úkoly a nemůže vyžadovat informace nad rámec zákona, dodal předseda komise.

„V tomto případě nelze vyžadovat od BIS všechno, byť by to byl prezident republiky,“ zdůraznil Bělobrádek. Připomněl, že BIS prezidentovi nepodléhá, zodpovídá se vládě. Některé informace podle Bělobrádka sdělil Zemanovi předseda vlády Andrej Babiš (ANO).

Video Podle komise BIS postupovala v souladu se zákonem
video

Podle komise BIS postupovala v souladu se zákonem

Zdroj: ČT24

Člen komise Lukáš Kolářík (Piráti) řekl, že poslanci prošli časovou osu žádostí a komunikaci mezi jednotlivými úřady. „Z nich jednoznačně vyplynulo i na základě právní analýzy, že BIS byla v souladu se zákonem, a tudíž nemohlo dojít k žádnému porušení,“ konstatoval.

Obvinění Hradu je podle Bělobrádka závažné

Prezidentská kancelář obvinila koncem srpna Koudelku z toho, že dlouhodobě porušuje zákon a zpravodajské prostředky kontrarozvědky zneužívá ke shromažďování informací pro svou potřebu. Prohřešek spatřoval Hrad hlavně v tom, že ředitel BIS neodpověděl od roku 2018 na dotaz prezidenta, zda služba při použití odposlechů na jeho spolupracovníky zjistila konkrétní bezpečnostní rizika pro Českou republiku v rámci zákonné působnosti služby.

Obvinění, že Koudelka porušuje zákon a zneužívá zpravodajské prostředky, označil Bělobrádek za závažné, vyřešeno by mohlo být podle něho žalobou. „Přijde mi absurdní, aby až u soudu skončila komunikace mezi Kanceláří prezidenta republiky nebo prezidentem republiky přímo a BIS nebo jejím ředitelem,“ podotkl. Kolářík řekl, že se tvrzení prezidentské kanceláře nezakládá na pravdě. „Důkazy pro takové tvrzení chybí,“ dodal.

Prohlášení prezidentské kanceláře navazovalo na předchozí Zemanovo vyjádření pro Blesk, podle kterého se v minulosti dozvěděl o odposleších nasazených na lidi ve svém nejbližším okolí. Sněmovní komise pro kontrolu BIS se tím v srpnu zabývala. Koudelka tehdy podle dřívějšího vyjádření Bělobrádka potvrdil, že za dobu jeho vedení nebyl odposloucháván žádný z nejvyšších ústavních činitelů a nezaznamenal nátlak na ukončení sledování.