Hnutí ANO v únorovém modelu výrazně ztrácí. Předběhli by ho i samotní Piráti

V únorovém volebním modelu agentury Kantar CZ zaznamenalo hnutí ANO značný propad. V modelu, který zahrnuje pouze jednotlivé strany, se tak dokonce poprvé v historii měření agentury, tedy od začátku roku 2014, ocitlo až na druhém místě, první by byli Piráti. Únorové dotazování opět zkoumalo i preference v případě ohlášených koalic. V takové situaci by největší podíl i tentokrát mělo spojenectví Pirátů a STAN, jejich náskok před ANO se přitom podle průzkumu zvýšil na dvanáct procentních bodů. Výzkum agentura zpracovala pro Českou televizi.

Pro nejnovější volební model se sbírala data od půlky února do pátého března, tedy částečně pokrývají dobu, kdy vláda vyhlásila nová přísnější opatření včetně omezení pohybu mezi okresy nebo kompletní uzavření škol.

V modelu pro jednotlivé strany mají největší podíl Piráti s 22 procenty, kteří se tak poprvé ocitli na prvním místě, zatímco hnutí ANO se propadlo na druhé místo s 20,5 procenta. Oproti minulému výzkumu si Piráti polepšili jenom o procentní bod, ovšem ANO si pohoršilo o 5,5 procentního bodu. Podle autorů modelu za úbytkem příznivců stojí jednoznačně vedení boje s epidemií covidu-19.

Volební model ČT s jednotlivými stranami
Zdroj: 2 p. b./stat. chyba ±1/6 až ±3/15. 2. až 5. 3. 2021/957 resp./Kantar CZ pro ČT/tech. CATI

Hnutí ANO si dlouhodobě udržovalo přední pozici ve volebních modelech Kantaru CZ. V březnu loňského roku se vyšplhalo až těsně pod hranici 35 procent. Od té doby se Česko potýká s pandemií koronaviru a trend podpory vůči ANO, které vládne v menšinové koalici s ČSSD, nabral klesající směr.

V aktuálním modelu připadá třetí místo hnutí STAN, které posílilo o 3,5 procentního bodu na 13 procent. Autoři výzkumu uvádějí, že voliče získává jednak z hnutí ANO a jednak odklonem od ODS. Občanští demokraté mírně ztrácí, takže je v modelu jako čtvrtá SPD s 10,5 procenta a pátá je ODS s 9,5 procenta.

Další strany, tedy TOP 09, KSČM, ČSSD a KDU-ČSL, se pohybují kolem pětiprocentní hranice. TOP 09 má v nynějším modelu 5,5 procenta, komunisté pět procent a sociální demokracie i lidovci 4,5 procenta.

„Nicméně nutno poznamenat, že statistická chyba se pohybuje na úrovni jednoho procentního bodu, a nelze tedy s jistotou říct, zda by se za současné situace do Poslanecké sněmovny tyto strany dostaly, či nikoliv. ČSSD a KDU-ČSL se ale v modelech pohybují pod pětiprocentní hranicí dlouhodobě a je tedy pravděpodobné, že by se za současné situace do dolní komory neprobojovaly,“ dodávají autoři modelu.

Koalice Pirátů a STAN zvyšuje náskok

Jelikož se ale v současnosti počítá s tím, že některé strany budou kandidovat v podzimních volbách v koalici, připravila agentura Kantar CZ model právě i pro variantu, kdy se o hlasy uchází koalice Pirátů a STAN a také koalice Spolu, která zahrnuje ODS, KDU-ČSL a TOP 09.

Spojenectví Pirátů a STAN bylo před hnutím ANO i v modelu z minulého měsíce, nové dotazování jejich pozici potvrdilo. Koalice by měla 34 procent, nárůst oproti minule je o 4,5 procentního bodu. „Koalice za poslední měsíc posílila zejména díky nárůstu preferencí Starostů a také díky tomu, že se snížil podíl těch voličů STAN, kteří by koalici s Piráty nepodpořili. Ten od podzimu klesl z 25 až na současných 15 procent. Zdá se, že se mezi příznivci těchto dvou stran vzniklá koalice dobře etablovala,“ zmiňují autoři průzkumu.

Hnutí ANO má v tomto případě naopak ztrátu 4,5 procentního bodu a dosahuje na 22 procent. Menší zisk ale v modelu vykázala i koalice Spolu, a to 17,5 procenta, což je o dva procentní body méně ve srovnání s předchozím měřením. Za poklesem stojí podle dat mírný odliv přízně od ODS a že podíl voličů jednotlivých stran, kteří by koalici nevolili, stagnuje, nebo dokonce mírně roste. Na čtvrté pozici by byla SPD s 11 procenty, na dalších místech by se umístila KSČM s 5,5 procenta a ČSSD s 4,5 procenta.

Spokojenost s politickou situací je na historickém minimu

Mezi sledovaná témata výzkumu od agentury Kantar CZ patří také hodnocení politické situace v České republice. Od počátku měření v roce 2014 osciluje spokojenost kolem průměrné hladiny 30 procent. Největší výkyvy nastaly v posledním roce v souvislosti se situací okolo pandemie covidu-19.

V březnu loňského roku došlo k mimořádnému nárůstu pozitivního hodnocení politické situace, které se vyšplhalo až k hladině 61 procent. Poprvé od začátku měření tak byla s politickou situací spokojena více než polovina občanů. Jednalo se podle autorů výzkumu o reakci na to, jak celou situaci tehdy vláda řešila. Vysoké hodnocení přetrvalo ještě do dubna, kdy situace postupně vrcholila. Od května pak přicházelo postupné uvolňování restrikcí a situace se vracela k normálnímu stavu.

V poslední době pak spokojenost padá. Již lednová hodnota 23 procent byla nejhorším hodnocením politické situace od doby, kdy vláda Andreje Babiše (ANO) získala v roce 2018 důvěru. Zhoršení epidemiologické situace a únorový propad spokojenosti na 11 procent znamená nové historické minimum.

Propad hodnocení v posledních dvou měřeních je patrný napříč všemi sledovanými sociodemografickými skupinami. V lednu agentura zaznamenala největší propad v hodnocení mezi mladými lidmi do 30 let a také mezi lidmi ve věku 45 až 59 let. Relativně vyšší propad v hodnocení byl v lednu patrný také mezi lidmi se základním vzděláním nebo vyučenými. Únorové šetření ukazuje na pokračující propad mezi lidmi s nejnižším dosaženým vzděláním. Zdaleka největší propad v hodnocení je pak patrný mezi nejstaršími obyvateli, tedy lidmi staršími 60 let.

ZPRÁVA KE STAŽENÍ: 67. vlna průzkumu Trendy Česka – volební model

  • Aktuální průzkum pro ČT v rámci pravidelného projektu Trendy Česka provedla společnost KANTAR CZ, s. r. o. Sběr dat probíhal ve dnech 15. 2. až 5. 3. 2021 na reprezentativním vzorku 1200 respondentů, který odráží reálné sociodemografické rozložení společnosti (pohlaví, věk, kraj, vzdělání, místo bydliště).
  • Do volebního modelu pro jednotlivé strany vstoupilo 957 respondentů. Jedná se o respondenty, kteří nevylučují svou účast ve volbách a nepovažují za pravděpodobné, že volbu své preferované strany změní. Statistická chyba tohoto volebního modelu se v aktuální vlně měření pohybuje u jednotlivých stran v rozmezí +/- 1,6 (u stran s nízkým ziskem) až 3,2 (u stran s vysokým ziskem) procentního bodu.
  • Do volebního modelu počítajícího s koalicemi vstoupilo 921 respondentů. Jedná se o respondenty, kteří nevylučují svou účast ve volbách a nepovažují za pravděpodobné, že volbu své preferované strany změní. Statistická chyba tohoto volebního modelu se v aktuální vlně měření pohybuje u jednotlivých stran v rozmezí +/- 1,6 (u stran s nízkým ziskem) až 3,8 (u stran s vysokým ziskem) procentního bodu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Rakušan na celostátním sněmu obhájil post předsedy hnutí STAN

Starostové a nezávislí (STAN) si v sobotu vybírali nové vedení. Na celostátním sněmu v Praze obhájil bez protikandidáta funkci předsedy hnutí vicepremiér Vít Rakušan. Prvním místopředsedou byl opět zvolen ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček, který byl stejně jako Rakušan jediným kandidátem. Na řadové místopředsedy STAN kandidovalo pět osob. Post neobhájil poslanec Jan Lacina, jehož nahradí náměstek ministra spravedlnosti Karel Dvořák.
09:46Aktualizovánopřed 42 mminutami

O budoucnosti fotbalu na vesnicích a malých městech debatovali hosté Zkraje

Fotbal je nejrozšířenějším českým sportem, počet klubů se ale snižuje – za posledních osm let jich zmizelo 437, šlo především o venkovské oddíly. Jak se fenomén tohoto sportu na amatérské úrovni odráží v životě lidí právě na venkově? Jakou budoucnost mají kluby z vesnic a malých měst? K debatě v pořadu Zkraje přijali pozvání sekretář a trenér mládeže SK Jesenec-Dzbel Vladislav Matějka, bývalý reprezentant Roman Hubník, starostka Drnovic Zuzana Hermanová (ODS), člen rady Národní sportovní agentury František Horák, sociální geograf Ondřej Slach a režisér a herec Jakub Kohák. Diskuzi moderovali Klára Radilová a Martin Laštůvka.
před 1 hhodinou

Praha 4 vyzývá ke změně názvu stanice metra D. Historik snaze nerozumí

Radnice Prahy 4 požaduje, aby hlavní město zvolilo definitivní názvy stanic budoucí linky metra D, nelíbí se jí část pracovně používaných názvů. Vadí jí stanice pojmenovaná po spisovateli Ivanu Olbrachtovi, a to kvůli jeho komunistické minulosti. „Pokud jsme schopni ovlivnit název nového prostoru, udělejme to,“ vyzývá starosta Prahy 4 Ondřej Kubín (ODS). Historik Petr Zídek však Olbrachta za kontroverzního nepovažuje. Debatovali v Událostech, komentářích moderovaných Martinem Řezníčkem.
13:49Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Hygienici našli všechny kontakty muže s podezřením na ebolu

Pacient přijatý v pátek do pražské Fakultní nemocnice Bulovka s podezřením na vysoce nebezpečnou nákazu je ve stabilizovaném stavu. Je to Američan, který se pohyboval v oblasti Konga. Hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (ODS) oznámil, že hygienici vypátrali všechny kontakty pacienta a umístili je do karantény. Výsledky testů, které určí typ nákazy, budou zřejmě v sobotu odpoledne, vzorky nemocnice poslala do berlínského Institutu Roberta Kocha.
08:56Aktualizovánopřed 3 hhodinami

„Tichý zabiják.“ Vysoký tlak nebolí, může ale způsobit vážné problémy

Čím dál více Čechů trápí vysoký krevní tlak. Pokud se hypertenze neléčí, způsobuje vážné poškození srdce. Někdy se o vysokém krevním tlaku také mluví jako o tichém zabijákovi, protože mimo jiné zvyšuje riziko mozkové mrtvice, selhání ledvin nebo způsobuje i poruchy zraku. Podle Světové zdravotnické organizace má vysoký krevní tlak celkem 1,28 miliardy dospělých ve věku 30 až 79 let, přičemž celých 46 procent o své nemoci ani neví.
před 8 hhodinami

Chladné počasí zastavilo rojení kůrovce

Chladné počasí na začátku května zastavilo rojení kůrovce. Protože létá při teplotách nad dvacet stupňů Celsia, stihne letos vytvořit jen dvě generace. Podle odborníků tak nehrozí kalamitní rok, kdy má kůrovec tři generace. Jak jeho nápor ale lesy zvládnou, bude v průběhu roku záležet i na množství vláhy. I kvůli kůrovci lesníci dbají na různé stáří stromů v lesích.
před 9 hhodinami

Nová kampaň má odlehčit rodinám, které pečují o nemocné blízké

Tři sta tisíc lidí v Česku podřizuje svůj život členu rodiny, který by se kvůli nemoci o sebe sám nepostaral. Jde o domácí pečující, kteří se o blízké většinou starají bez nároku na odměnu i odborné průpravy. Podle lékaře Ferdinanda Poláka se objevily případy, kdy se pacienti museli vrátit do nemocnice, protože se o ně daný člověk již nemohl starat. „Byl nevyspalý, unavený, sám téměř zkolaboval. Pokud nic neuděláme se systémem, tak se to bude opakovat,“ varoval. I proto lékaři pomáhají rodinám zvládnout péči doma. Mnohé ale o pomoci neví. Odlehčit jim chce nová kampaň organizace Dech života s názvem Nestíhám žít, pečuji 24/7.
před 10 hhodinami

Pražská Bulovka přijala pacienta s podezřením na vysoce nebezpečnou nákazu

Pražská nemocnice Bulovka v pátek večer přijala pacienta s podezřením na vysoce nebezpečnou nákazu, výsledky testů budou v sobotu, uvedla pro server Novinky.cz mluvčí nemocnice Eva Stolejda Libigerová. Podle serveru byl na Bulovku pacient převezen z Tábora, podezření se má týkat krvácivé horečky – mohlo by jít o ebolu nebo marburg.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami
Načítání...