Antigenní testy jsou vhodné pro širší použití, vyplývá z nové studie

Antigenní testy na covid-19 jsou pro širší použití vhodné. Ukázala to studie, která srovnávala metodu PCR právě s antigenními testy. Ty odhalí zejména lidi, kteří mají živý virus a mohou nakazit ostatní. U takových dosahují účinnosti až 90 procent. Mezi dostupnými typy testů se ale musí vybrat ty přesnější. Informace zazněly na čtvrteční tiskové konferenci ke studii srovnávající 1300 vzorků otestovaných laboratorní metodou PCR a rychlejšími antigenními testy. Studii připravila Nemocnice Karviná-Ráj a Zdravotní ústav v Ostravě.

Bývalý ministr zdravotnictví, epidemiolog Roman Prymula, přirovnal antigenní testování s nižší citlivostí k rybářské síti s velkými oky. „Uniknou nám menší ryby, ale ty dorostou. Proto test děláme opakovaně,“ uvedl. Antigenní testy jsou podle něj vhodné zejména pro pravidelné použití, například právě u seniorů, učitelů nebo zaměstnanců podniků.

V současné době používaná metoda PCR, kdy se ze vzorku izoluje RNA viru, může podle něj pozitivně detekovat tuto kyselinu i v případě, že už se virus u nakaženého není schopen množit. Antigenní testy podle něj naopak pozitivně vycházejí zejména u lidí s nejvyšší virovou náloží, většinou jeden den před objevením příznaků až pět dní po jejich odeznění.

15 minut
Brífink o spolehlivosti antigenních testů na nemoc covid-19
Zdroj: ČT24

Testy od více výrobců

Vedoucí viroložka Zdravotního ústavu v Ostravě Hana Zelená uvedla, že citlivost a přesnost testů se liší podle jejich typu. Těch jsou podle Prymuly desítky a Česko je bude vybírat tak, aby splňovaly tyto parametry dostatečně. Nebude se ale spoléhat na jediného výrobce.

Podle dřívější studie týmu pracovníků Ústavu lékařské mikrobiologie 2. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a pražské Fakultní nemocnice v Motole antigenní testy neodhalí covid-19 asi u třetiny nakažených a nemoc nepotvrdily ani u lidí s příznaky. „Výsledky studie jsou opravdu daleko za očekáváním,“ uvedl přednosta Ústavu lékařské mikrobiologie Pavel Dřevínek. „Dá se říct, že tři z deseti covid pozitivních pacientů, a to dokonce i pokud mají příznaky, antigenní testy vůbec nerozpoznají,“ dodal.

Z toho důvodu je prozatím výsledek antigenního testování v zařízeních sociální péče ověřován ve sporných případech testem PCR. Testují se znovu lidé, kteří mají příznaky a antigenní test jim vyšel negativní, nebo naopak lidé bez příznaků a s pozitivním výsledkem. Tak se má postupovat i v budoucnu, i když spolehlivost antigenních testů vzrostla ke zmiňovaným devadesáti procentům. 

Antigenní testy pro cestu za hranice

Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) Česko připravuje dobrovolné testování vybraných skupin, v první fázi učitelů. Před Vánoci chce testy hrazené z veřejného zdravotního pojištění nabídnout i dalším zájemcům. V současné době se testují touto metodou opakovaně zaměstnanci a klienti domovů pro seniory a dalších lůžkových zařízení sociální péče.

Podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) by si antigenní testy mohly vzájemně uznávat i země Evropské unie při cestování. Dohodnout se mají do poloviny prosince. „Pokud nebude shoda, jsme připraveni postupovat s vybranými členskými státy, se kterými shodu máme. Jedná se o některé skandinávské státy, země Beneluxu,“ uvádí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Pochod pro život zablokovali odpůrci akce

Z Hradčanského náměstí v Praze vyšel Pochod pro život, akce má podle pořádající organizace Hnutí pro život zlepšit povědomí o pomoci pro nečekaně těhotné ženy a vyjádřit jim podporu. Odpůrci pochodu se sešli na Jungmannově náměstí a následně někteří z nich zablokovali jeho trasu. Na Palackého náměstí se zase konal pietní akt k uctění památky těhotných žen, které přišly o život kvůli zákazu interrupcí.
před 39 mminutami

PŘEHLEDNĚ: Za co smí lékař požadovat poplatek

Za co je možné si u lékaře připlatit a za co už ne? To má upřesnit novela zákona o zdravotních službách, kterou čeká závěrečné schvalování ve sněmovně. Poskytovatelům péče výslovně zakazuje, aby za úkon hrazený pojišťovnou vybírali peníze i od lidí nebo je odmítli bez zaplacení registrovat. Za porušení zavádí postih. Řada poplatků je nelegální už dnes.
před 8 hhodinami

Začíná cyklistická sezona. Jaká pravidla je třeba na kole dodržovat?

Jarní počasí posledních týdnů už přivádí na české silnice ve vyšší míře cyklisty. Ti jsou podle policie v silničním provozu velmi zranitelnou skupinou. Jen za loňský rok se stalo 4315 havárií, jichž byli součástí. Pro jízdu na kole platí v tuzemsku řada pravidel. Cyklisté jsou totiž z hlediska zákona řidiči nemotorových vozidel. BESIP i policie upozorňují také na to, že ačkoliv je helma pro dospělé osoby na kole nepovinná, může zachraňovat životy.
před 8 hhodinami

Hrad Trosky a okolí už pociťují nápor fanoušků hry Kingdom Come

Více odpadků i problémy s parkováním. Na hrad Trosky v Českém ráji i do nedaleké obce míří díky oblíbené počítačové hře Kingdom Come 2 stále více turistů. Jak České televizi potvrdil starosta Troskovic Martin Svadbík, obec se na jejich nápor už připravuje. Plánují třeba vybudovat další parkovací místa. Posílí také hlídky na hranici přírodní rezervace Apolena, která se též ve hře objevuje. Vstup do ní je ale zakázaný.
před 9 hhodinami

Digitální svět či nárůst individualismu přináší víc stresorů, říká ředitel NÚDZ

Na stresory a následně i duševní zdraví mají vliv celospolečenské trendy, jako je například přechod společnosti do digitálního světa, míní ředitel Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ) Petr Winkler. V Interview ČT24 popsal, že v Česku stejně jako v ostatních vyspělých zemích dochází v posledních letech k nárůstu duševních problémů a onemocnění u dětí a adolescentů. Podle něj tento trend ještě urychlila pandemie covidu-19, avšak zdůraznil, že existoval ještě před jejím vypuknutím.
před 18 hhodinami

O novou formu partnerství je větší zájem než o registrované

Za první tři měsíce letošního roku v Česku uzavřelo nový typ svazku, takzvané partnerství, 473 stejnopohlavních párů, potvrdila ČT mluvčí ministerstva vnitra Hana Malá. Institut partnerství nahradil letos v lednu registrované partnerství, které mohly páry uzavírat od roku 2006. Z údajů matrik vyplývá, že zájem o nový svazek je zatím téměř čtyřnásobný ve srovnání s původním registrovaným partnerstvím. To za stejné období loni uzavřelo 125 párů. Podle mluvčího iniciativy Jsme fér Filipa Mildeho nový institut zajišťuje větší právní a sociální jistoty.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami

Hasiči na Moravě pokračují v úklidu po přívalových deštích

Obce v Jihomoravském kraji zasažené čtvrtečními přívalovými dešti sčítají škody, čistí silnice a chodníky od nánosů bahna. Někde voda zatopila i desítky domů. Hasiči ve čtvrtek zasahovali například ve Veselí nad Moravou a několika dalších obcích na Hodonínsku, také ale třeba v Rájci-Jestřebí na Blanensku. Voda zatopila domy, sklepy, zahrady, chodníky a silnice. Lidé, kteří nedokážou nepříznivou situaci zvládnout sami, můžou získat mimořádnou dávku až 72 900 korun, uvedlo ministerstvo práce.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami

V katedrále svatého Víta se konala mše za papeže Františka

Ve zcela zaplněné katedrále sv. Víta na Pražském hradě vyzdobené květinami a portrétem zesnulého se lidé v pátek rozloučili s papežem Františkem. Mši za papeže slavil apoštolský nuncius v České republice Jude Thaddeus Okolo. Obětní dary přinesly také děti z české pobočky církevní organizace Papežská misijní díla. Mezi dary byly mísy s ovocem i rýží, chléb, květiny či plyšový beránek. Obřad zahájily údery zvonu, který se rozezněl ve svatovítské katedrále i 21. dubna, v den, kdy papež František zemřel ve věku 88 let.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami
Načítání...