Rychlé antigenní testy neodhalí podle české studie asi třetinu nakažených

Rychlé antigenní testy podle srovnávací studie českých odborníků neodhalí nemoc covid-19 asi u třetiny nakažených. Nákazu neodhalil tento typ testů ani u některých lidí s příznaky covidu-19. Studii prováděl tým pracovníků Ústavu lékařské mikrobiologie 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a pražské Fakultní nemocnice v Motole. Výsledky nemocnice oznámila v tiskové zprávě. Vláda v úterý schválila zavedení plošného testování na koronavirus antigenními testy v domovech pro seniory či postižené.

 „Výsledky studie jsou opravdu daleko za očekáváním. Celková senzitivita antigenních testů se podle našeho zjištění pohybuje pod hranicí 70 procent. Náš odhad byl přitom zhruba 85 procent,“ uvedl přednosta Ústavu lékařské mikrobiologie Pavel Dřevínek. „Dá se říct, že tři z deseti covid pozitivních pacientů, a to dokonce i pokud mají příznaky, antigenní testy vůbec nerozpoznají,“ doplnil.

Výsledky pilotní studie jsou podle expertů z Motola plně v souladu s odborným stanoviskem Společnosti pro lékařskou mikrobiologii ČLS JEP a Laboratorní skupiny COVID MZČR z konce září, které upozorňuje na riziko falešně negativních výsledků při užití antigenních testů. Podobné výsledky naznačovaly i studie, o nichž informoval odborný časopis Nature.

Do studie se zapojilo zhruba 600 lidí, kteří v minulém týdnu přišli na odběrové místo motolské nemocnice a souhlasili se zapojením do studie. Byli to lidé ve věku od 11 do 78 let a věkový průměr testovaných byl 40 let. Aspoň jeden z příznaků covidu-19 na sobě pociťovala skoro polovina účastníků studie.

Odborníci zkoušeli dva typy antigenních testů, jejichž výsledky ověřovali spolehlivými PCR testy. U jednoho typu antigenního testu byla spolehlivost na 67 procentech a u druhého jen na 63 procentech. U jednoho z typů antigenních testů se objevily u dvou lidí i falešně pozitivní výsledky.

Jak fungují antigenní testy

Antigenní testy přinášejí výsledek rychleji než PCR testy, a to za 15 až 30 minut. Jsou také levnější než PCR testy. Při testování spolehlivějšími PCR testy trvá získání výsledků výrazně déle, podle motolské nemocnice asi čtyři hodiny.

Citlivost antigenních testů se nyní prověřuje také v Krajské nemocnici v Karviné nebo na jednom z odběrových míst zřízených v OKD. Ověření spolehlivosti se účastní také tři lokality ve Středočeském kraji, jak již dříve řekl ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO).

Antigenní testy mají být použity při plošném testování v pobytových sociálních zařízeních. Schválila to v úterý vláda. „Testy nakoupí VZP ČR. Jsou rychlé, cenově dostupné a případná pozitivita bude potvrzena PCR testem,“ sdělila po schválení ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) na Twitteru. Podle údajů ministerstva zdravotnictví rychle přibývá nakažených seniorů, kteří patří ke skupinám obyvatel nejvíce ohrožených covidem-19.

Minulý týden Prymula také uvedl, že by měly být antigenní testy postupně vyžadovány pro personál a nové klienty v zařízeních sociální péče, ve zdravotnických zařízeních nebo například v lázních.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Kosmická loď Sojuz se dvěma Rusy a jedním Američanem se připojila k ISS

Ruská kosmická loď Sojuz MS-27 se dvěma Rusy a jedním Američanem se v úterý po třech hodinách od startu připojila k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Informovala o tom ruská vesmírná agentura Roskosmos a americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).
před 33 mminutami

Vědci „oživili“ zlovlky ze Hry o trůny. Mají tři štěňata

Díky genetické úpravě DNA se podařilo z obyčejných vlků vytvořit genetickou obdobu větších pravěkých vlků, kteří žili v Severní Americe a vyhynuli před deseti tisíci roky, tvrdí firma Colossal Biosciences.
před 58 mminutami

„Potřebovala jsem se odzbrojit“. V terapii se stále častěji skloňuje ketamin

Lidé s duševním onemocněním se stále častěji obracejí k psychedelikům, tedy látkám, které navozují změněný stav vědomí. V Česku mohou legálně vyzkoušet zejména asistovanou terapii ketaminem, který podle odborníků umožňuje nahlédnout na problémy z jiné perspektivy, často u lidí, kterým nepomohla tradiční antidepresiva. „Ketamin by sám o sobě nic nevyřešil, ale naučil mě nechat nepříjemné věci prostě odplout,“ sdělila ČT24 Magdalena S., která ketamin v kontrolovaném prostředí vyzkoušela.
před 3 hhodinami

Letošní březen byl nejteplejším v Evropě

Letošní březen byl vůbec nejteplejším v Evropě, celosvětově pak dosáhly průměrné teploty druhé nejvyšší hodnoty v historii měření, informovala meteorologická služba Evropské unie Copernicus. Její satelity také zaznamenaly nejmenší březnovou plochu arktického ledu za 47 let od začátku jejího monitorování.
06:24Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Očkujte se, vyzval Kennedy Američany kvůli spalničkám

V americkém státě Texas zemřelo druhé dítě nakažené spalničkami. Dítě školního věku nemělo očkování a bylo hospitalizováno kvůli komplikacím. Jedná se o třetí úmrtí související s nynějším šířením spalniček v USA. Americký ministr zdravotnictví Robert Kennedy mladší vyzval k očkování.
před 21 hhodinami

Mladý Čech a Slovenka získali prestižní cenu za čištění vody od antibiotik

Antibiotika z nemocnic, farem a odpadu se dostávají stále častěji do přírody. A tam škodí zvířatům i rostlinám. Řešení jsou náročná, drahá a mnohdy nepraktická – ale je nutné je hledat, aby řeky netrpěly ještě víc. Se zajímavou možností teď přišel mladý česko-slovenský tým a v pondělí 7. dubna za ni dostal prestižní cenu Earth Prize 2025. Projekt inovativního čištění vody PURA je vůbec prvním vítězem z Česka a Slovenska.
včera v 12:01

Indičtí říční delfíni rychle vymírají. Ohrožuje je pokrok i pytláci

Nejdelší a nejposvátnější indická řeka Ganga je domovem šesti tisíc říčních delfínů. Jejich přežití je ale ohroženo, píše britský server BBC.
včera v 10:17

Čeští vědci na Antarktidě bádají nad vlivem extrémů na lidský organismus

Čeští vědci na Antarktidě zkoumají dopad extrémních podmínek na lidský organismus. Na polární stanici Johanna Gregora Mendela na ostrově Jamese Rosse při nejsevernějším výběžku Antarktického poloostrova monitorují tělesné funkce účastníků výpravy a adaptaci na mimořádnou zátěž. Bádání v rámci programu zajišťovaného Masarykovou univerzitou může posloužit třeba k vývoji nových zdravotnických pomůcek.
6. 4. 2025
Načítání...