Prymula se vrátí na Úřad vlády, bude poradcem premiéra

Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula bude poradcem premiéra Andreje Babiše (ANO) na Úřadu vlády. Bude mít smlouvu jako ostatní poradci, řekl po pondělním jednání vlády premiér a potvrdil informaci, kterou přinesly Parlamentní listy. Prymula byl ministrem zdravotnictví do 21. října. Odejít musel poté, co deník Blesk přinesl fotografie, jak vychází z restaurace, která měla být z nařízení vlády zavřená. 

Roman Prymula
Zdroj: ČTK Autor: Vít Šimánek

„Pan Prymula by mně měl radit ve zdravotnictví. Založil jsem tady takový zdravotnický NERV,“ řekl Babiš. Zkratkou NERV se označuje Národní ekonomická rada vlády. Návrhy tohoto poradního orgánu nejsou pro vládu závazné. „Bude mít nějakou smlouvu s úřadem, úplně stejnou jako s každým poradcem,“ dodal.

O budoucím působení Prymuly dosud nebylo jasno. Bývalý ministr 15. listopadu v médiích na dotaz, jestli bude mít roli ve státní sféře, odpověděl, že zájem je, ale nic zatím nenastalo. 

Prymula dříve působil jako vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví

Epidemiolog Prymula stanul v čele ministerstva zdravotnictví poté, co 21. září rezignoval jeho předchůdce Adam Vojtěch (za ANO). Při té příležitosti Vojtěch uvedl, že demisí chce vytvořit prostor pro řešení epidemie, která tehdy nabývala na závažnosti.

Prymula původně působil jako Vojtěchův náměstek. V květnu ale z ministerstva po sporech odešel na nově vzniklé místo vládního zmocněnce pro vědu a výzkum ve zdravotnictví.

Za jeho vedení ministerstva byl znovu vyhlášen nouzový stav, uzavřely se téměř všechny školy i většina obchodů, byly zakázány kulturní a sportovní akce i vycházení v noci a bylo zavedeno povinné nošení roušek. Až minulý týden se do lavic mohla vrátit část žáků základních škol a od tohoto týdne byla díky zlepšení epidemické situace zmírněna další opatření.

Po říjnovém skandálu Prymulu ve funkci nahradil Jan Blatný (za ANO).