Blatný místo Prymuly? Šéf Fakultní nemocnice Brno předpokládá, že by jeho náměstek nabídku přijal

Jméno Jana Blatného se skloňuje v souvislosti s hledáním nového ministra zdravotnictví. S premiérem Andrejem Babišem (ANO) jednal Blatný už v pátek. Ředitel Fakultní nemocnice Brno Jaroslav Štěrba, který je v tuto chvíli přímý nadřízený možného budoucího ministra, předpokládá, že Blatný by nabídku přijal. 

Video Události: Ministrem zdravotnictví bude možná Blatný
video

Události: Ministrem zdravotnictví bude možná Blatný

Zdroj: ČT24

„Nevím, jestli se to dá hodnotit jako nabídka, ale ta konzultace vím, že proběhla,“ sdělil Štěrba. Na otázku, jestli by měl Blatný o funkci zájem, šéf brněnské nemocnice řekl, že předpokládá, že ano.

Blatný se sešel s Babišem v pátek odpoledne na úřadě vlády, obsah samotného jednání však ani jeden z nich nekomentuje.

Ani po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem nechtěl premiér jméno kandidáta na post ministra zdravotnictví prozradit. Řekl jen, že se jedná o zkušeného lékaře i manažera. „Já myslím, že to je velice dobrý kandidát, má obrovské mezinárodní zkušenosti,“ popisuje Babiš.

Nového ministra zdravotnictví jmenuje Zeman příští týden, potvrdil v sobotu mluvčí hlavy státu Jiří Ovčáček. Podle něho si prezident navíc přeje, aby současný šéf resortu Roman Prymula po svém odstoupení i nadále zůstal ve službách státu a podílel se na protiepidemických opatřeních. „Lze předpokládat, že ve čtvrtek dojde ke jmenování nového ministra,“ dodal Ovčáček.

Dětský hematolog a zdravotnický náměstek

Blatný by premiérem zmíněná kritéria splňoval, brněnský hematolog totiž v minulosti pracoval v nemocnicích v Irsku. Nyní tráví nejvíce času na oddělení dětské hematologie v Brně. Jako místní přednosta má pod sebou navíc na sedmdesát zdravotníků, v nemocnici působí i jako náměstek.

Na veřejnosti naposledy vystupoval hlavně v souvislosti s tamními protiepidemickými opatřeními. „Patnáct let jsem dělal panu docentovi náměstka. Jeho prvním krokem v úřadu by mělo být maximální zdůrazňování důležitosti opatření. Nesmí zapomenout na to, že pokud nechce být zimním ministrem na jeden měsíc, musí předkládat a připravit zákony,“ uvedl člen výboru pro zdravotnictví Poslanecké sněmovny a lékař Vlastimil Válek (TOP 09).