V sobotu začne armáda v pražských Letňanech stavět náhradní nemocniční lůžka

18 minut
Česko plánuje zvýšit kapacitu lůžek
Zdroj: ČT24

V sobotu by měla začít výstavba lůžkových kapacit v areálu pražského výstaviště Letňany. Lůžek bude 500, výstavbu zajistí armáda, sdělil ve čtvrtek vicepremiér a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD). Zařízení pro lůžkovou péči v Letňanech je armáda schopná vybudovat do 10 dnů.

„V sobotu by měla začít výstavba kapacit v areálu výstaviště Letňany. Armáda v Letňanech rozvine polní nemocnici, jejíž kapacita by měla být navýšena až na 500 lůžek,“ sdělil  Hamáček. Využijí se místní hangáry, lůžka poskytne Správa státních hmotných rezerv, vybavení zajistí armáda. Personální zabezpečení bude kromě armády i na ředitelích nemocnic, kteří mohou využít mediky.

10 minut
Ministr vnitra Jan Hamáček o navýšení lůžkových kapacit pro nemocné
Zdroj: ČT24

Podle generálního ředitele veletrhů v Letňanech Tomáše Kotrče nebude s výstavbou nemocnice problém, výstavní prostory jsou připraveny včetně rozvodů elektrické energie nebo sociálního zařízení. S lidmi z ministerstva vnitra a zdravotnictví se přímo na výstavišti v Letňanech setkal ve čtvrtek odpoledne.

Zařízení pro lůžkovou péči v Letňanech je armáda schopná vybudovat do 10 dnů. Sama poskytne 100 lůžek, zbývajících 400 dá správa hmotných rezerv, uvedl ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).

Metnar řekl, že armáda poskytne materiál i personál. „Bude muset být doplněn o zdravotníky a mediky z civilu. Naši doktoři a sestry totiž dnes již naplno slouží ve vojenských a civilních nemocnicích, naše kapacity nejsou bezbřehé,“ vysvětlil. Armáda nevyužité zdravotníky nemá. Podle velitele velitelství pro operace Josefa Kopeckého je koordinace personálu plně v kompetenci ministerstva zdravotnictví, armáda je schopná obsloužit svých 100 lůžek.

12 minut
Brífink ministra obrany Metnara k výstavbě provizorních nemocnic
Zdroj: ČT24

Nařízení ke stavbě polní nemocnice v pražských Letňanech vydá vláda v pátek. Kabinet by měl nařízení schválit na svém mimořádném zasedání, kde se bude zabývat i materiály, které řeší ekonomické dopady koronavirové epidemie a souvisejících opatření.

Polní nemocnice bude podle Hamáčka fungovat, dokud bude potřeba. Záložní lůžka Ústřední krizový štáb plánuje třeba i v hotelích nebo lázních. „Počet lůžek se samozřejmě bude vyvíjet s vývojem epidemie, všichni věříme, že zafungují brzdné mechanismy vycházející z opatření,“ komentoval ministr Hamáček.

Umisťovat ale nyní pacienty s covidem do lázeňských zařízení by podle Svazu léčebných lázní nebylo vhodné. Lázně jsou na rozdíl od jara totiž stále v provozu.

10 minut
Generální ředitel letňanského výstaviště Tomáš Kotrč
Zdroj: ČT24

Hamáček ve středu po jednání krizového štábu řekl, že hasiči a armáda společně s hejtmany vybírají záložní objekty a příslušný personál k zajištění až 10 tisíc lůžek. Podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) mají být lůžka vyčleněna pro pacienty s covidem-19, urgentní medicínu a neodkladnou péči. „Pan ministr zdravotnictví hovořil o zdvojnásobení kapacity, to bude nějakých 14 tisíc lůžek,“ uvedl Hamáček.

Hasiči požádali v evropském mechanismu civilní ochrany o pomoc ze zahraničí právě s lůžky pro pacienty nakažené koronavirem. Podle šéfa Ústředního krizového štábu Jana Hamáčka vloží Česko do systému žádost o vybavení i personál. Správa státních hmotných rezerv má podle svého předsedy Pavla Švagra k dispozici dva a půl tisíce lůžek, další čtyři tisíce chce vláda nakoupit.

Prymula se už dříve vyjádřil, že by mělo v nemocnicích personálně oslabených kvůli epidemii koronaviru pomáhat až 2400 mediků čtvrtých a pátých ročníků a studenti absolventských ročníků dalších profesí, například budoucí farmaceuti či zubaři. Studenti mají pomoci zdravotnictví oslabenému nemocností lékařů a sester i zavřením prvních stupňů téměř všech základních škol.

Nemocnice i na výstavišti v Brně

Brno kvůli šíření nemoci covid-19 může v případě potřeby vybudovat na výstavišti záložní nemocnici s 300 lůžky v podstatě do týdne. Byla by v pavilonu G2. Problémem by ale bylo podle primátorky Brna Markéty Vaňkové (ODS) zajištění personálu. Musel by prý pomoci stát.

Ilustrační foto
Zdroj: Václav Šálek/ČTK

V kraji každým dnem přibývají stovky potvrzených případů covidu-19, za posledních 24 hodin jich bylo přes 1100. V desítkách přibývají i hospitalizovaní, kterých je přes 300.

Nemocnice na jihu Moravy zatím kapacitně stačí, musejí už ale omezovat část plánovaných operací a vyčleňovat další lůžka. „Myslím, že teď nastal čas na výstavišti nemocnici vybudovat. Máme na to projekt už od jara, je to schválené hygienou. Mohli bychom nemocnici vybudovat za týden, problémem by ale bylo zajistit personál, což by musel udělat stát,“ uvedla Vaňková.

Podle ní by městská Nemocnice Milosrdných bratří mohla poskytnout několik doktorů, nikoliv však sestry. „Jsou zásadní. Proto by musela provoz zajistit například armáda nebo třeba i studenti, medici jdou ale do fakultních nemocnic,“ řekla Vaňková.

Další lůžka v zahraničí a od Linetu

Premiér Andrej Babiš (ANO) také ve čtvrtek řekl, že kvůli očekávanému zvýšení počtu nemocných kontaktoval i lázeňská zařízení a hovořil s bavorskou stranou. Bavorsko vyjádřilo ochotu přijmout pacienty s koronavirem ve vážném stavu. „Všude nákaza stoupá, my máme ústní přísliby. Nespoléháme se na to a děláme vše, abychom to zvládli doma,“ uvedl předseda české vlády.

Bavorský premiér Markus Söder po čtvrtečním zasedání svého kabinetu v Mnichově podle agentury DPA mimo jiné potvrdil, že Bavorsko na žádost ČR vyjádřilo ochotu přijmout pacienty s koronavirem ve vážném stavu. V Bavorsku je podle něj vytíženost kapacit na jednotkách intenzivní péče vyšší než 40 procent.

Výrobce zdravotnických lůžek Linet může státu dodat 4000 lůžek kvůli koronavirové epidemii během listopadu. O plánovaném nákupu 3000 postelí a 1000 lůžek pro pacienty v těžkém stavu informoval premiér Babiš.

Zakázka podle ředitele Linetu dostane přednost před některými jinými dodávkami. I výroba se bude více soustředit na nyní potřebné typy lůžek. Společnost musí lůžka pro stát teprve vyrobit, většinu v Želevčicích na Kladensku a možná využije i výrobní kapacity v Německu. „Musíme zmobilizovat naše dodavatele,“ uvedl ředitel Tomáš Kolář.

Linet v červnu spustil nepřetržitou výrobu kvůli vysoké a stále rostoucí poptávce po lůžkách pro intenzivní péči. Nabral 150 nových zaměstnanců, celkem jich má v Želevčicích u Slaného zhruba 1100. Závod nyní shání i brigádníky. Podobně jako jiných odvětví se i Linetu dotklo uzavření škol, protože některé pracovnice teď zůstaly doma s dětmi.

Pomoc nabízejí prázdné hotely

Stát podle vicepremiéra Hamáčka hledá i další záložní kapacity, vytipované má například některé hotely. Primárně by do nich zamířili pacienti, kteří nemusejí ležet přímo v nemocnici nebo kteří mají pozitivní test, ale jsou bez příznaků a chtějí se izolovat od zbytku rodiny.

Podle Asociace hotelů a restaurací její členové zatím nabídli k dispozici zhruba 3 tisíce volných pokojů. Jenom Praha by jich ale potřebovala asi tisícovku. Pomoc nabídl i generální ředitel sítě EuroAgentur Hotels and Travel Josef Bára. „Pro nás je nejvíc důležité, jaká by byla garantovaná obsazenost, potažmo délka, protože víme, že otevírat hotel třeba na týden pro pět osob nemá vůbec žádný smysl,“ uvedl.

Na podrobné informace od státu čekají i další hoteliéři, třeba ti z jižních Čech. Velká část jich letos už definitivně zavřela, nebyli hosté. „Abychom byli schopni ten hotel otevřít, zapnout energie, zatopit, tak bychom se bavili o částce 100 korun za pokoj obydlený za noc,“ uvedl ředitel Hotelu Dvořák České Budějovice Michal Pelikán.

Stát s kompenzací počítá, jak bude vysoká, ale zatím jasné není. V první fázi by měly být dva hotely na kraj. „Hotely jsou tipovány také podle vzdálenosti od nemocnic, aby byla co nejkratší dojezdová doba,“ upřesnil Hamáček. Do konce týdne v nich mají proběhnout kontroly, jestli jsou pro tento účel vhodné.

V Česku ve středu přibylo 9544 prokázaných případů nemoci covid-19, nejvíc za jediný den od začátku epidemie. Dosavadní maximum z pátku bylo o 927 nižší. Ve čtvrtek testy odhalily dalších 5560 nakažených.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

U Malacek je podezření na kulhavku a slintavku, mohou se zpřísnit opatření na D2

U Malacek na západě Slovenska, méně než 50 kilometrů od českých hranic, existuje podezření na další ohnisko slintavky a kulhavky, informoval v neděli na síti X ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Oznámil zpřísnění opatření na hraničním přechodu Břeclav-Brodské na dálnici D2 u Lanžhota na Břeclavsku. Zástupce mluvčího Státní veterinární správy (SVS) Petr Majer sdělil, že opatření se nemění, kontroly by ale měly být důslednější.
14:09Aktualizovánopřed 31 mminutami

Zvýšení výdajů na obranu jsme schopni vyřešit v rámci rozpočtu, řekl Hladík

Vláda je schopná vyřešit zvýšení výdajů na obranu v letošním roce na dvě procenta HDP ve stávajícím rozpočtu, nebude potřeba zvýšit schodek či měnit zákon o státním rozpočtu. V Otázkách Václava Moravce to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle informací ČT by bylo třeba v tomto roce najít v rozpočtu osm miliard korun. Hnutí ANO i SPD se pokusí vyvolat další jednání ve sněmovně na téma obranyschopnosti země, a to navrhováním mimořádných bodů programu. Zástupci SPD pak nevylučují, že budou iniciovat svolání další mimořádné schůze.
před 55 mminutami

Turistický klub značí dvě nové stezky a upravuje rizikové trasy

Klub českých turistů (KČT) letos otevře dvě nové turistické trasy, obě v Jihomoravském kraji. Plánuje také nové varianty stávajících stezek, které jsou v místě přecházení frekventovaných silnic nebezpečné. V dubnu pak klub začíná s pravidelnou tříměsíční obnovou značení na třetině turistických tras.
před 4 hhodinami

O Erasmus byl loni rekordní zájem, na všechny se ale nedostane

Do zahraničí loni vyjel v rámci programu Erasmus+ rekordní počet studentů. Podle dat Domu zahraniční spolupráce (DZS) jich bylo už 35 tisíc, v roce 2019 to bylo bezmála 22 tisíc studentů. Zájem je každý rok vyšší, univerzity tak musejí některé přihlášky odmítnout nebo zkrátit délku pobytu. Rozpočet přidělený Evropskou komisí podle mluvčí DZS Martiny Nevolné nestačí, některé univerzity se tak rozhodly přispívat na výjezdy i z vlastních peněz.
před 5 hhodinami

Majitelé studní by si měli nechat po zimě zkontrolovat vodu

Kvalita vody v dálkových rozvodech je sledovaná nepřetržitě. Lidé, kteří mají studny, si ji ale musí kontrolovat sami. Rozbor by si měli nechat udělat aspoň jednou ročně, teď na jaře je na to ideální čas. Základní rozbory jsou dva, a to krácený a úplný. Který je potřeba udělat, určují laboranti hlavně podle toho, kde se studna nachází. Víc látek sledují třeba v okolí hnojených polí nebo silnic s hustou dopravou. Cena rozboru se většinou pohybuje kolem dvou tisíc korun.
před 7 hhodinami

Půl roku do voleb. Totožnost voličů půjde ověřit elektronicky

Do sněmovních voleb zbývá půl roku. Úřady se na hlasování už připravují. Nově bude možné volit z ciziny korespondenčně nebo se prokázat elektronickým dokladem.
před 8 hhodinami

Obranný rozpočet by se příští rok mohl přehoupnout přes 200 miliard

Tuzemský obranný rozpočet by nakonec mohl příští rok přesáhnout hranici 200 miliard korun. Oproti letošku jde o nárůst o přibližně 40 miliard. To je víc, než doteď vláda plánovala. ODS chce totiž nově prosadit výdaje na obranu ve výši 2,3 procenta HDP. Záměr má podporu koaličních partnerů.
před 8 hhodinami

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
před 15 hhodinami
Načítání...