V Česku padl další rekord nových případů covidu-19, Německo považuje za rizikovou oblast i Středočeský kraj

Středeční přírůstek nově nakažených koronavirem v Česku je opět rekordní, k 18:00 laboratoře odhalily 1293 případů. Z celkových 40 186 potvrzených případů je aktuálně nakažených 16 809 lidí. Od pátečních 18:00 platí zákaz vnitřních hromadných akcí na stání pro více než deset lidí. Německo pak na seznam epidemicky rizikových oblastí zařadilo i Středočeský kraj.

Video Události
video

Události ČT: Rekordní nárůst nových případů

Ministerstvo zdravotnictví kvůli zhoršující se situaci od pátečních 18:00 zakazuje vnitřní hromadné akce na stání pro více než deset lidí. Výjimku mají výstavy, trhy a podobné záležitosti. Nařízení platí i pro restaurace, bary či kluby, které nesmějí dovnitř pustit více lidí, než je kapacita k sezení. 

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) uvedl, že většina nakažených koronavirem je na rozdíl od jara ve věku 20 až 29 let. Mohou to být podle ministra lidé, kteří se nakazili právě na klubových akcích a mohou být zdrojem šíření nákazy i mezi rizikovými skupinami.

Středočeský kraj na německém rizikovém seznamu

Německo ve středu na seznam epidemicky rizikových oblastí zařadilo Středočeský kraj. Oznámil to Institut Roberta Kocha (RKI). Před týdnem byla na listinu kvůli nepříznivé koronavirové situaci zapsána Praha. Pro obyvatele české metropole a nově také Středočeského kraje to při cestách do Německa znamená mít negativní koronavirový test, nebo počítat s karanténou, hranice nadále zůstávají otevřené. Omezení by se nemělo týkat pendlerů bez příznaků nemoci covid-19.

O zařazení na rizikový seznam rozhoduje grémium německých ministerstev zdravotnictví, vnitra a zahraničí. K zapsání na seznam stanovilo Německo dvě kritéria. Tím základním je překonání hranice 50 nakažených na 100 tisíc obyvatel za posledních sedm dní, což všechny okresy Středočeského kraje splňují. Druhým vodítkem je rychlost šíření nákazy v porovnání s přijatými protiopatřeními.

Rekordní nárůst

Počty nově potvrzených případů stoupaly na nové rekordy ve čtyřech dnech minulého týdne, zároveň se ale více testovalo. V srpnu počet testů za den pouze jednou překročil 10 tisíc. Minulý týden laboratoře od úterý do čtvrtka provedly každý den více než 15 tisíc testů. V pátek otestovaly rekordních téměř 19 tisíc lidí.

V tuzemsku v současnosti nové případy onemocnění přibývají nejrychleji ze sousedních zemí. V Evropské unii má více případů na obyvatele za 14 dnů jen Španělsko a Francie. Ve Španělsku je přírůstek 279 případů na 100 tisíc obyvatel, ve Francii 159 případů a v tuzemsku pak 118. Z našich sousedů je nejblíže Rakousko se 73 případy na 100 tisíc obyvatel za posledních 14 dnů.

Více než 22 500 z nakažených se v Česku z nemoci vyléčilo a 481 lidí s covidem-19 zemřelo. V úterý bylo úmrtí šest, za uplynulý týden 30. Statistika ministerstva zahrnuje úmrtí všech lidí, kteří byli na koronavirus pozitivně testováni bez ohledu na to, jaká byla příčina úmrtí.

Zpráva pro pozitivně testované

Laboratoře budou od čtvrtka posílat e-mailem či v SMS výsledek testu na covid-19 i lidem, kteří budou pozitivní. Dosud informovaly jen o negativním, napsal na Twitteru ministr zdravotnictví Vojtěch. Pozitivní výsledek testu musel dosud sdělovat nakaženému lékař, většinou z hygieny. Na sociálních sítích nebo v médiích se objevovaly stížnosti lidí, kteří se o svém výsledku kvůli přetížení hygienických stanic dozvídali pozdě.

„Laboratoře budou od čtvrtka zasílat informaci o pozitivním výsledku testu na covid SMSkou nebo e-mailem. A k tomu potřebné instrukce. Pacient bude díky tomu rychleji vědět, jak na tom je, a předejde šíření nemoci,“ uvedl ministr.

Kapacita nemocnic

Počet hospitalizovaných stoupl za poslední týden o třetinu, lidí potřebujících intenzivní péči přibyla pětina. Podíl hospitalizovaných na množství aktuálně nemocných s covidem-19 je ale poměrně nízký. Podle údajů k pondělku to byly 2,33 procenta, pod třemi procenty je od začátku září.

Ve Fakultní nemocnici v Brně mají na 30 nakažených. Kapacita zařízení je aktuálně 52 lůžek pro infikované pacienty. V případě potřeby má ale nemocnice plán pro další navýšení míst. „Podíl hospitalizovaných pacientů ve srovnání s červencem je významně vyšší,“ uvedl ředitel Fakultní nemocnice Brno Jaroslav Štěrba. Navýšení kapacit by podle něj zabralo několik hodin reorganizace v nemocnici.

Video Studio 6
video

O kapacitách nemocnic s ředitelem FN Brno Jaroslavem Štěrbou

„V maximálním stavu jsme schopni přijmout tři až čtyři sta pacientů a z toho sto na plicní ventilaci. Ta kapacita je velmi vysoká,“ komentoval Štěrba. Nakažených zdravotníků jsou v brněnské nemocnici jednotky, desítky zaměstnanců pak musely do karantény.

V Jihomoravském kraji přibylo za posledních 24 hodin 101 nových potvrzených případů nemoci covid-19. V pondělí se objevilo 126 nových případů. Na jaře přibývali nakažení v desítkách za týden. Podle ředitelky protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renaty Ciupek nyní převažují případy s mírnými příznaky a je menší procento hospitalizovaných než na jaře.

Nemocnice podle pondělního vyjádření ministra zdravotnictví zvládnou násobně víc pacientů s covidem-19 než nyní, a to i vážných případů.

Nákaza dál poroste

Vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula a také Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS) čekají další nárůst počtu případů nákazy. Podle ÚZIS lze nyní hovořit o riziku plošného exponenciálního šíření nemoci, když podle údajů z konce minulého týdne jeden člověk s koronavirem za dobu svého onemocnění nakazí zhruba 1,59 dalšího člověka.

Nejvýrazněji se nyní nákaza šíří v Praze, kde hygienici za posledních sedm dní potvrdili 141 případů v přepočtu na 100 tisíc obyvatel. Následují okresy Uherské Hradiště se 134 případy, Plzeň-jih se 129 případy a Beroun se 123 případy na 100 tisíc obyvatel. Nejméně je za poslední týden zasažené Jesenicko se 13 a Domažlicko se 16 případy koronaviru na 100 tisíc obyvatel. 

Od čtvrtka 10. září platí v celém Česku povinnost nosit roušku ve vnitřních prostorách budov. Ministerstvo zdravotnictví zároveň vyzvalo občany k dodržování základních hygienických pravidel pod zkratkou 3R –⁠ vedle nošení roušek je to pravidelné mytí rukou a dodržování dvoumetrových rozestupů.