Vydatný déšť opět zvedl v Česku hladiny řek, zejména na severovýchodě Čech a na Jesenicku. Ředitel Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje Vladimír Vlček ve vysílání ČT24 potvrdil první oběť velké vody: záchranáři vytáhli z rozvodněné Osoblahy na Bruntálsku jednoho utonulého, další osoba se pohřešuje. Extrémní riziko záplav nově hrozí v oblasti Veselí nad Moravou, dál platí i v Libereckém kraji. Na Chrudimsku a Jesenicku tak vysoké nebezpečí pominulo.
SLEDUJEME: Silný déšť rozvodnil řeky. V Osoblaze se utopil člověk, další osoba se pohřešuje
Intenzivní deště rozvodnily řeky
„Bohužel jsme zaznamenali prvního utonulého v řece Osoblaze v oblasti Petrovic a Janova. Máme také další pohřešovanou osobu, která byla společně s utonulým,“ uvedl ve vysílání ČT24 ředitel HZS Moravskoslezského kraje Vladimír Vlček.
Osoblaha ústí do Polska, čeští záchranáři jsou proto v kontaktu se svými polskými kolegy. „Je totiž možné, že pohřešovaná osoba se už vlivem silného toku dostala až do Polska,“ dodal Vlček. Pátrání bylo zatím ukončeno, pokračovat bude v neděli ráno.
Podle policejní mluvčí Soni Štětínské se policisté okolo 17:00 dozvěděli, že v řece Osoblaze bylo níže po proudu od Petrovic spatřeno lidské tělo. „Konkrétně to bylo v oblasti Arnultovic, Jindřichova a Janova na Bruntálsku. Tělo bylo následně vytaženo na břeh. Jednalo se o muže, bez známek života. V toku bylo spatřeno také další tělo, podle předběžných informací ženské. Dosud nebylo nalezeno,“ dodala Štětínská.
„Vím jen, že se našlo tělo. Zjistilo se, že jde o obyvatele Petrovic. Víc nevíme, událost řeší policie,“ řekla starostka Petrovic Radka Drgáčová.
Povodí Odry má měřicí stanici na řece Osoblaze přímo v Osoblaze. Podle dat z ní řeka vystoupala v 19:00 na úroveň prvního stupně povodňové aktivity, vzápětí ale hladina začala klesat.
Dál bude vydatně pršet v Beskydech a Jeseníkách
Krátce před sobotní devátou hodinou večer Český hydrometeorologický ústav varoval před extrémním rizikem velké vody v oblasti Veselí nad Moravou, naopak na Chrudimsku a Jesenicku se nebezpečí záplav, které bylo během dne podle meteorologů extrémní, zmírnilo.
Vydatně pršet má na severu a východě Čech, na Českomoravské vrchovině, na Moravě a ve Slezsku podle meteorologů i v dalších dnech. Například v Beskydech a Jeseníkách do pondělí může spadnout kolem 90 milimetrů srážek za 48 hodin.
„Zároveň se na severovýchodě území může během nedělního odpoledne a večera ojediněle vyskytnout silná bouřka s krátkodobým úhrnem kolem 30 milimetrů,“ doplnili meteorologové. Na Českomoravské vrchovině očekávají ojediněle až 60 milimetrů srážek.
Kvůli neustávajícímu dešti a již nasyceným korytům řek meteorologové předpokládají u toků, které odvodňují Jizerské hory, vzestup hladin na druhý, místy i třetí stupeň povodňové aktivity. Druhého stupně mohou dosáhnout i řeky odvodňující Krkonoše, sever Českomoravské vrchoviny, Orlické hory, Jeseníky a Beskydy.
V Jihomoravském kraji překročila pozdě večer hranici třetího povodňového stupně Velička ve Velké nad Veličkou a ve Strážnici. Ve Zlínském kraji se dostala na třetí stupeň Bystřička nad stejnojmennou nádrží.
V Libereckém kraji večer stav ohrožení pominul, Smědá na Frýdlantsku se vrátila na druhý povodňový stupeň. Na Chrudimsku dosáhla stavu ohrožení říčka Novohradka v obci Luže na Chrudimsku, i její hladina ale během večera poklesla na druhý stupeň povodňové aktivity.
V Moravskoslezském kraji hladiny řek po předchozích silných deštích klesly, na čtyřech místech v podvečer platil první stupeň povodňové aktivity. Očekávané srážky v Beskydech a Jeseníkách mohou situaci ale zhoršit.
Nejhorší situace byla v sobotu na Frýdlantsku
Situace na Frýdlantsku se večer zklidnila, přestalo pršet, hladiny potoků a řek dál klesají. Stav ohrožení už platí jen na Smědé ve Višňové a Předláncích, zaplavené tam zůstávají některé komunikace. Jen první povodňový stupeň platí na Řasnici ve Frýdlantu, na Jeřici v Mníšku a Chrastavě na Liberecku, Lužické Nise v Liberci, Jizeře v Železném Brodu a Kamenici v Plavech.
Na návětrné straně Jizerských hor na Frýdlantsku spadlo za 24 hodin více než 100 litrů srážek na metr čtvereční. Stanice v Bílém Potoku naměřila dokonce téměř 153 litrů na metr. Odpoledne ale déšť ustal, stav nebezpečí tam proto Liberecký kraj nevyhlásil.
„Hasiči a obce jsou schopny situaci v tuto chvíli zvládnout prostředky, které mají k dispozici,“ řekl po jednání krizového štábu hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Doufá, že noční déšť už nebude tak silný, jak meteorologové předpovídali, a hladiny potoků a řek budou dál klesat.
Na Frýdlantsku nešla elektřina, problém je i s dodávkami pitné vody
Kvůli poruše na nízkém napětí ve Frýdlantu nefungovala elektřina, bez proudu zůstalo asi 1200 odběrných míst, další tři stovky domácností zůstaly kvůli další poruše bez proudu v oblasti Mníšku, Fojtky a Krásné Studánky na Liberecku. Po 14. hodině energetici poruchy odstranili.
Kvůli záplavám museli také už v pátek odstavit nedávno zrekonstruovanou úpravnu pitné vody v Bílém Potoce. „Problém je, že voda je neupravitelná, takže budu muset ještě zajištovat krizové zásobování pitnou vodou Raspenavy, Hejnic a Nového Města pod Smrkem,“ uvedl starosta Frýdlantu.
Podle ředitele Frýdlantské vodárenské společnosti Petra Olyšara ucpaly nečistoty potrubí, kterým se do úpravny odebírá surová voda, ze které pak vyrábí vodu pitnou. „Úpravna stojí, nemůže vyrábět a nevíme, kdy bude moci vyrábět. Pouze spotřebováváme naakumulovanou vodu ve vodojemech,“ uvedl Olyšar. Do oprav se podle něj pracovníci vodárenské společnosti budou moci pustit až po opadnutí vody.
V Hejnicích zase pociťovali problémy s výpadkem mobilních sítí.