Skončil nouzový stav, některá omezení ale platí dál

9 minut
Události: Končí nouzový stav
Zdroj: ČT24

S úderem půlnoci v Česku po 66 dnech skončil nouzový stav. Během něj vláda výrazně omezila život v zemi s cílem zabránit šíření covidu-19. Konec nouzového stavu ale neznamená uvolnění všech opatření. Některá už Babišův kabinet zrušil v minulosti, jiná nadále platí – například povinné nošení roušek či zákaz hromadných akcí.

Prozatím zůstávají zavřené také vnitřní prostory hospod a restaurací, hotely či penziony, ale také některá wellness zařízení či vnitřní prostory zoologických zahrad. Tyto provozy zůstanou návštěvníkům zapovězené ještě minimálně týden. „V platnosti zůstávají opatření, která nejsou tak plošná a tak razantní,“ míní ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Restrikce, které o půlnoci nekončí, bude vláda nově vymáhat na základě zákona o ochraně veřejného zdraví, protože už se nemůže opřít o zákon krizový. Podobný postup v minulosti rozporoval soud, kabinet ale tvrdí, že zákazy už nejsou plošné jako dřív.

Právě plošný nouzový stav už premiér Andrej Babiš (ANO) opět zavádět nechce, s případnou další vlnou koronaviru či jeho výskytem v lokálních ohniscích si chce poradit cílenými opatřeními. „Nouzový stav může vyhlásit každý hejtman, každý kraj,“ připomíná.

Návrat k normálu pro hasiče i policisty

Výrazné změny znamená konec nouzového stavu pro hasiče a policisty. Ti první pomáhali třeba s rozvozem respirátorů a roušek, celkově přeložili celkem dva tisíce tun zdravotnického materiálu. Postupně proces zdokonalili tak, že na vyložení jednoho boeingu 777 stačilo kolem devadesáti minut.

Hasičský záchranný sbor má zhruba jedenáct tisíc příslušníků. Podle vedení se do krizových opatření zapojil v nějaké fázi prakticky každý z nich. Teprve nyní se vracejí ke své běžné práci. Vedení sboru chce zpracovat nové krizové plány a udělat větší zásoby.

obrázek
Zdroj: ČT24

„Tady se ukázalo, že i my se budeme muset předzásobit jednorázovými ochrannými prostředky, protože ani my jsme na takovouto událost nikdy nebyli připraveni,“ popisuje generální ředitel hasičů Drahoslav Ryba.

Podobné to bylo i u policistů. Jen kvůli hlídkám na hranicích bylo každý den potřeba zhruba 900 lidí, kteří následně chyběli ve vnitrozemí. „Po prvním měsíci jsme vyhodnotili jako velmi rizikové chování řidičů, kteří ve velké míře porušovali nejvyšší povolenou rychlost,“ líčí mluvčí policejního prezidia David Schön.

Dopravní policisté tak zůstali nejen na hranicích, ale věnovali se i silničním kontrolám. Návratu k normálu pomáhá rovněž zdravotní situace. V jednu chvíli bylo v karanténě přes tisíc policistů či hasičů, v současnosti jde o jednotlivce.

Policisté své muže stále potřebují, nadále totiž budou hlídat hraniční přechody. O možném termínu otevření hranic bude v pondělí jednat vláda.

Více odvahy, otevřete hranice, zní z opozice

Konec nouzového stavu vítá opozice, podle které Babišův kabinet vnesl do krizové situace zbytečný chaos. „Myslím, že vláda by měla přejít od příkazů spíše k doporučením, protože lidé už dokázali, že se umějí sami chovat odpovědně,“ věří například šéf občanských demokratů Petr Fiala.

„Když se podíváme na příklady z okolních zemí, které byly epidemiologicky více zasažené, tak tady by vládě slušelo více odvahy,“ přidává se Marek Výborný z KDU-ČSL. Podobně jako lidovci kritizují pomalé rozvolňování – zejména ve školství – také Starostové a nezávislí.

Děti se zatím do lavic hromadně nevrátí. První stupeň se má částečně otevřít 25. května. „Děti neví, jak to bude vypadat ve školách, volají nám starostové z regionů, že aby vše zajistili, museli by přistavět jedno patro školy a podobně,“ komentuje lídr STAN Vít Rakušan.

Povoleny nadále nejsou ani akce nad sto lidí, návštěvy v domovech pro seniory a bez omezení nelze vycestovat. Zátarasy a kontroly zůstávají na většině hraničních přechodů. Parlamentní SPD by chtěla rychleji povolit cesty do zemí, v nichž je epidemiologická situace lepší než v Česku. „Lepší je třeba na Slovensku po přepočtu na 100 tisíc obyvatel, nebo v Polsku, tak tam je určitě rozvolňování na místě,“ je přesvědčen předseda hnutí Tomio Okamura.

Chopte se chytré karantény, vzkazuje Babiš Vojtěchovi

Pokud se prudce nezvýší počet nakažených, většina omezení by měla padnout 25. května. I poté ale bude provoz obchodů nebo restaurací podmíněn nošením roušek, intenzivní dezinfekcí a rozestupy mezi lidmi.

Na případnou druhou vlnu nákazy se Babišova vláda připravuje i takzvanou chytrou karanténou, jež má nahradit postupně uvolňované zákazy. Sám premiér má ale k přípravě projektu výhrady: „Doufám, že se k tomu konečně zásadně přihlásí resort zdravotnictví, protože se mi moc nelíbí, jak se oni k tomu stavěli,“ řekl ministerský předseda v rozhovoru pro ČT.

69 minut
Brífink představitelů vlády o fungování chytré karantény ze 7. května
Zdroj: ČT24

Ve výhradách k resortu, který vede ministr za ANO Adam Vojtěch, pokračuje: „Ajťáci a armáda dělají skvělou práci, ale já mám občas pocit, že rezort zdravotnictví se tváří, jako kdyby se jich to moc netýkalo. Oni to musí uchopit,“ apeluje premiér.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

ŽivěSněmovna schválila omezení odkladů povinné školní docházky

Sněmovna i hlasy opozice v pátek schválila novelu, která má omezit odklady zahájení povinné školní docházky nebo zavést slovní hodnocení malých žáků místo známkování. Do budoucna by tak měl být odklad podle novely možný jen tehdy, pokud zdravotní stav dítěte, například závažné fyzické či psychické postižení, neumožňuje účast ve výuce.
09:01Aktualizovánopřed 33 mminutami

Pavel podepsal flexinovelu zákoníku práce i mediální novelu

Prezident Petr Pavel podepsal šest nových zákonů, mezi nimi i takzvanou flexinovelu zákoníku práce a mediální novelu, která upravuje výši televizních a rozhlasových poplatků, ty se zvýší v květnu. Flexinovela zákoníku práce mění například zkušební dobu pro zaměstnance nebo povinnosti zaměstnavatelů v případě odchodu zaměstnance na rodičovskou dovolenou. Změny přinese patrně od června.
před 57 mminutami

Hasiči na Moravě pokračují v úklidu po přívalových deštích

Obce v Jihomoravském kraji zasažené čtvrtečními přívalovými dešti sčítají škody, čistí silnice a chodníky od nánosů bahna. Někde voda zatopila i desítky domů. Hasiči ve čtvrtek zasahovali například ve Veselí nad Moravou a několika dalších obcích na Hodonínsku, také ale třeba v Rájci-Jestřebí na Blanensku. Voda zatopila domy, sklepy, zahrady, chodníky a silnice. Lidé, kteří nedokážou nepříznivou situaci zvládnout sami, můžou získat mimořádnou dávku až 72 900 korun, uvedlo ministerstvo práce.
před 2 hhodinami

Prezident Petr Pavel svědčil u soudu v kauze generála Halenky

Prezident Petr Pavel jako svědek vypovídal u soudu, který se zabývá žalobou generála ve výslužbě Vladimíra Halenky o odškodné za trestní stíhání. Halenka byl na jaře roku 2015 obviněn v kauze převodů vojenského materiálu, jeho stíhání státní zastupitelství později zastavilo. Pavel, který byl náčelníkem generálního štábu mezi lety 2012 a 2015, řekl, že pokud by Halenka obviněn nebyl, mohl by se pravděpodobně zúčastnit zahraničního vojenského kurzu v USA. O tom, zda by muž mohl povýšit na zástupce náčelníka generálního štábu, neuvažoval, protože pozice v té době nebyla uvolněná, uvedl.
před 2 hhodinami

Ocelové ježky u Pražského hradu nahradí sloupky

Od vstupů na Pražský hrad postupně mizí takzvaní ježci. Ocelové zátarasy tam vjezdu aut bránily téměř deset let. Správci je teď postupně nahradí výsuvnými sloupky. „Když budeme mít zasouvací sloupky, můžeme usnadnit vjezd větších aut, jako jsou hasiči či záchranky,“ vysvětlil ředitel Správy Pražského hradu Pavel Vyhnánek. Sloupky teď budou pracovníci instalovat až do června. Nová budou i kontrolní stanoviště.
před 6 hhodinami

Zabili Heydricha i posílali depeše. Válku přežila jen polovina parašutistů

Byla jich stovka, přišli z nebes a fatálně ovlivnili průběh druhé světové války – českoslovenští parašutisté vyslaní z Velké Británie měli na území tehdejšího protektorátu plnit rozmanité úkoly. Od sabotáží a předávání informací exilové vládě až po útoky na přední představitele nacistické správy. V podstatě počítali s tím, že se do vlasti vrací pro smrt. Konce války se jich dožila pouhá polovina. A ti, kdo přežili, se následně po roce 1948 uznání nedočkali. Většinu z nich naopak čekalo ponížení, perzekuce a některé dokonce vykonstruovaná obvinění a smrt.
před 6 hhodinami

Za vyhrožování úředníkovi na internetu udělil soud muži podmínku a pokutu

Muže, který na sociálních sítích vyhrožoval v době pandemie koronaviru úředníkovi, odsoudil soud k podmíněnému trestu, také musí zaplatit peněžitou pokutu. Úředníkova advokátka vnímá verdikt jako důležitý okamžik. Podle ní vymezuje, co si lidé můžou k zaměstnancům veřejných institucí dovolit a co už je za hranou. Policie radí všechny takové případy oznamovat.
před 6 hhodinami

Sněmovna přerušila schůzi k digitalizaci na neurčito

Poslanci večer přerušili na neurčito mimořádnou schůzi k digitalizaci stavebního řízení, kterou vyvolalo opoziční ANO. Místopředseda hnutí Karel Havlíček označil projekt digitalizace za naprosté a systémové selhání vlády. Zopakoval, že ANO v nejbližších dnech kvůli projektu podá trestní oznámení. Podle šéfa resortu školství Mikuláše Beka (STAN), který zastoupil ministra pro místní rozvoj Petra Kulhánka (za STAN), je jednání předčasné vzhledem k tomu, že audit bude hotový až na přelomu května a června.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami
Načítání...