Zemřel švédský spisovatel Per Olov Enquist. Jeho díla si oblíbila i česká divadla

Ve věku 85 let zemřel jeden z nejvýznamnějších švédských spisovatelů a dramatiků 20. století Per Olov Enquist. Švédským médiím to sdělila jeho rodina, podle které zemřel v sobotu večer ve spánku po dlouhé nemoci. Řadu děl jednoho z nejčtenějších švédských spisovatelů dramaticky ztvárnila i česká divadla.

Per Olov Enquist
Zdroj: ČTK Autor: Michal Krumphanzl

„Zemřel P. O. Enquist. Děkuji vám za úžasné čtenářské zážitky, chytré postřehy a zajímavé příspěvky do diskuze,“ vyjádřila na Twitteru rodině soustrast švédská ministryně zahraničí Ann Lindeová. Enquist měl podle agentury DPA dlouhodobě zdravotní potíže, zejména se srdcem a před čtyřmi lety prodělal mrtvici.

Jeden z nejpopulárnějších švédských spisovatelů je mimo jiné autorem románů Legionáři, Svržený anděl, Návštěva osobního lékaře, Kniha o Blanche a Marii a divadelních her Noc tribádek, Faidra a Ze života žížal. Napsal také scénáře k válečnému dramatu Hamsun či televiznímu seriálu o Augustu Strindbergovi.

Enquist byl pravidelným hostem českých festivalů

Enquist se narodil 23. září 1934 v severošvédské vesnici Hjoggböle. Vystudoval literaturu na univerzitě v Uppsale, poté byl kulturním kritikem v denících Svenska Dagbladet a Expressen a působil i jako televizní moderátor.

Krátce žil v Kodani, v západním Berlíně a v Los Angeles, kde působil jako profesor na Kalifornské univerzitě. V roce 1961 debutoval dílem Křišťálové oko, světovou slávu mu však přinesl až román Legionáři, který byl přeložen do několika jazyků a byl také zfilmován.

Enquist za svou kariéru několikrát navštívil Česko, na podzim 1989 zavítal do Prahy na jednu z divadelních premiér a stal se tak přímým svědkem sametové revoluce. Od té doby byl pravidelným hostem filmových, divadelních i literárních festivalů.