Jom ha-šoa on-line. Jména obětí holocaustu si letos lidé připomínají virtuálně

Veřejné čtení jmen obětí holocaustu, Jom ha-šoa, letos kvůli koronaviru organizátoři přesouvají na internet. Pietní akce, která se koná v úterý 21. dubna, se zúčastní například velvyslanec Státu Izrael v České republice Daniel Meron, ale i příbuzní obětí holocaustu a přeživších. ČT to řekla koordinátorka akce z Institutu Terezínské iniciativy Eliška Waageová.

Zatímco loni si lidé připomínali jména obětí holocaustu na náměstích v jednadvaceti městech po celé České republice, letos se setkají virtuálně, a to v úterý 21. dubna mezi druhou a pátou hodinou odpoledne. „Myslíme si, že je důležité oběti nacistického rasového pronásledování během druhé světové války připomenout. Tato on-line forma se nám v současné situaci jevila jako nejschůdnější,“ zdůvodnila koordinátorka akce Eliška Waageová.

Akci bude veřejnost moci sledovat na webu Institutu Terezínské iniciativy. „Naším hlavním cílem je, aby se lidé na chvíli zastavili a zamysleli se nad minulostí. Aby mluvili o tom, co se stalo, a o tom, co by se nemělo opakovat,“ vysvětlila organizátorka smysl čtení.

#ctujmenanajomhasoa

Další možnost, jak se pietní akce zúčastnit alespoň na dálku, přinášejí sociální sítě. Zájemci zde mohou nahrát video, na kterém čtou jména obětí nebo jen sdílet fotografii se jmény obětí v komentáři a připojit hashtag #ctujmenanajomhasoa.

Do videokonference se podle Waageové zapojí představitelé městských samospráv, velvyslanci cizích států v České republice, představitelé českých židovských obcí, ale také příbuzní obětí holocaustu a přeživších. „Do přímého přenosu čtení budou zapojena také videa, která nám poslali lidé, kteří se chtěli připojit,“ popsala Waageová.

Veřejné čtení jmen obětí holocaustu se bude letos, ačkoliv v jiné formě, konat už popatnácté. Chuť zapojit se letos projevilo 28 českých měst, což je o sedm více než loni. „Letos se poprvé měla připojit Bechyně, České Budějovice, Čáslav, Choceň, Jevíčko, Poděbrady, Říčany a Žamberk,“ vyjmenovala Waageová.

Odkaz k varšavskému ghettu

O posouvání termínu akce kvůli koronaviru ale organizátoři neuvažovali. „Akce je navázána na datum, které odkazuje k historickému výročí. Tento den je židovskou komunitou připomínán i v jiných zemích, nejen tedy v Izraeli,“ řekla Waageová.

Veřejné čtení jmen obětí holocaustu, Jom ha-šoa, odkazuje na povstání ve varšavském ghettu v dubnu roku 1943. Den památky obětí holocaustu a hrdinství, hebrejsky Jom ha-šoa ve ha-gvura, připadá v židovském kalendáři na 27. den měsíce nisanu, tedy asi týden po Velikonocích. Připomíná šest milionů obětí holocaustu.

Od roku 2010 Institut Terezínské iniciativy spolupracuje s brněnským Muzeem romské kultury. To do seznamu doplnilo také jména Romů, kteří zahynuli v protektorátních táborech v Letech u Písku a v Hodoníně u Kunštátu, ale i v Osvětimi a dalších koncentračních táborech.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Černochová a Hřib se střetli s Havlíčkem kvůli muniční iniciativě

Česká muniční iniciativa dodala do konce letošního dubna na Ukrajinu dalších 400 tisíc kusů velkorážové munice. V Otázkách Václava Moravce to řekla ministryně obrany Jana Černochová (ODS), která odmítla návrh místopředsedy hnutí ANO Karla Havlíčka, aby se iniciativa přesunula pod NATO. Podle předsedy Pirátů Zdeňka Hřiba je nutné v iniciativě pokračovat.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Veřejný prostor ve městech ožívá, podle architektů by mohl i více

Část architektů a aktivisté vybízejí k tomu, aby města podporovala projekty, které dokáží přivést život do veřejného prostoru. Často jsou to přitom zdánlivé drobnosti – místo k sezení, možnost občerstvení nebo prvky, které zabaví děti i dospělé. Z malého parku v pražských Holešovicích například „živé místo“ udělaly občerstvení, toalety, tekoucí voda, mlžítko nebo barevné umělecké dílo.
před 4 hhodinami

Teplo kvůli modernizaci jeho výroby nejspíš zdraží. Pomoci by mohly dotace

Kvůli rozsáhlé modernizaci výroby tepla se chystá jeho zdražování. Zbrzdit růst cen by mohly dotace, které připravuje ministerstvo průmyslu a obchodu. Teplárny přechází od uhlí k jiným formám výroby tepla – zejména k plynu. Důvodem změn jsou vysoké ceny emisních povolenek i plánovaný odchod od uhlí v roce 2033. Přeměna teplárenství si vyžádá miliardové investice. Na centrální zásobování jsou v Česku napojené zhruba čtyři miliony lidí.
před 4 hhodinami

V Missouri zrestaurovali sochu Churchilla od Bělského, vloží do ní opět časovou kapsli

V americkém Fultonu ve státě Missouri, kde Winston Churchill pronesl slavný projev o spuštění železné opony, znovu po pěti letech odhalili politikovu nadživotní podobiznu od českého sochaře Franty Bělského. Britského státníka zachycuje tak, jak ho jako voják viděl při přehlídce české západní armády v Anglii za druhé světové války. Národní Churchillovo muzeum do sochy plánuje vložit znovu časovou schránku společně se současnými předměty. Předtím tam byla lahev od whiskey, k níž Bělský přidal mince, dobové noviny a dopis.
před 5 hhodinami

Lidé spoří na stáří i přes dlouhodobé investice

Přes 150 tisíc lidí vložilo své peníze do takzvaného dlouhodobého investičního produktu (DIP). Zajišťují se tak na stáří s podporou státu. Podle makléřů zatím zájem lidí neovlivnily ani momentální prudké výkyvy na burzách.
před 5 hhodinami

Při pracovních úrazech loni zemřelo sedmdesát lidí

Skoro každý pátý den se v Česku stane smrtelný pracovní úraz. Podle nejnovějších dat jich Státní úřad inspekce práce (SÚIP) a Český báňský úřad (ČBÚ) loni zaznamenal sedmdesát. Podle ČTK je to nejméně od vzniku samostatné České republiky. K příčinám patří hlavně podcenění rizika a používání nebezpečných pracovních postupů. Často jde o pády z výšky nebo dopravní nehody, například v areálu firmy.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Obyvatelé Karolinky v referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren

Obyvatelé Karolinky na Vsetínsku v sobotním referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren do majetku města. Výsledky jsou v této části místního referenda platné a závazné. Hlasující naopak těsně nepodpořili odkoupení ubytovny, o kterém taktéž hlasovali. I v tomto případě je rozhodnutí platné, avšak nezávazné, vyplývá z informací na úřední desce. Město s asi 2500 obyvateli má dlouholetou sklářskou tradici, v roce 2020 se tam však sklárny uzavřely.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Ztratili jsme smysl pro bolest a úzkost, míní filozofka Matějčková

Náboženství od lidí vyžaduje něco, čemu už mnozí v západním světě nerozumí, a to oddanost a poslušnost, řekla v Interview ČT24 filozofka a publicistka Tereza Matějčková. Ačkoliv ateismus a sekularizace společností prostoupily, tvrdí, že spiritualita nemizí. Odklon od náboženství však spojuje s nárůstem duševních chorob. „Křesťanství vychází z toho, že život je těžký a plný utrpení. Ztratili jsme smysl pro bolest a úzkost,“ sdělila moderátorce Tereze Willoughby.
před 7 hhodinami
Načítání...