Ministerstvo chce změnit výběr nových soudců. Špičky justice se obávají ohrožení nezávislosti

Špičky justice varují před možným zneužitím politické moci při výběru nových soudců. Ministerstvo spravedlnosti navrhuje zřízení výběrových komisí. Soudci by v nich sice měli většinu, jmenoval by je do nich ale šéf resortu. Ministerstvo obavy odmítá.

Video Události
video

Události: Špičky justice varují před možným zneužitím politické moci při výběru nových soudců

Jan Lipert, který působí u Obvodního soudu pro Prahu 2, se původně soudcem stát nechtěl. „Krátce po dokončení právnické fakulty jsem působil jako advokátní koncipient,“ přiblížil s tím, že poté šest let pracoval jako asistent soudce.  

Odborné podmínky pro povýšení Lipert splnil, musel ale čekat na třicáté narozeniny a volné místo. Podobně jako jiní kolegové ve stejné situaci uvažoval o odchodu z justice.

To Radek Doležel, soudce Nejvyššího soudu, se na vrchol justice dostal po třinácti letech. „Byl jsem krátkou dobu v advokacii, byl jsem státním zástupcem,“ popsal Doležel své dřívější působení. „Ta práce zase až tak rozdílná není. Právě proto, že jsem se věnoval už dříve na státním zastupitelství mimořádným opravným prostředkům, a to dělám i zde,“ uvedl Doležel.  

Ministerstvo chce zřídit výběrové komise

Novela zákona o soudech a soudcích, kterou teď mají na stole poslanci, má zjednodušit vstup zkušených právníků z jiných profesí mezi soudce. A zároveň sjednotit systém výběru, který se dnes liší kraj od kraje.

Nové soudce má podle návrhu vybírat komise složená ze zástupců ministerstva spravedlnosti a soudců, kteří mají mít garantovanou většinu. Jenže i je bude do výběrové komise nominovat ministr.

Soudci v navrhovaném postupu vidí ohrožení své nezávislosti. Mohl by podle nich nastat podobný scénář jako například v sousedním Polsku.  

„To je přesně ono, kdy si vláda najde způsob, kterým filtruje do soudnictví své osoby. A je to ohrožení státu, nejenom soudní moci,“ domnívá se prezidentka Soudcovské unie Daniela Zemanová.  

Podle resortu spravedlnosti je ale v zákoně brzd a protivah nastaveno hodně. „ A to, že má justice ve výběrových komisích většinu, je naprosto postačující,“ vyjádřil se náměstek ministryně spravedlnosti Michal Franěk.