Vít Bárta nedostane odškodné 20 milionů, potvrdil soud

Bývalý předseda Věcí veřejných Vít Bárta nedostane od státu 20 milionů korun, které požadoval jako odškodnění za své trestní stíhání. Ve středu o tom pravomocně rozhodl pražský městský soud. Nárok někdejšího ministra dopravy je podle něj promlčený. Bárta dříve čelil obžalobě z toho, že dal úplatek dvěma stranickým kolegům, justice mu ale vinu neprokázala.

Někdejší politik zažaloval stát o více než 23 milionů korun. Dvacet milionů chtěl za zásah do svého osobního i politického života, další zhruba tři miliony požadoval za nesprávný úřední postup po pravomocném zproštění obžaloby. Druhý z nároků soudy pravomocně zamítly už dříve. Bárta už také dříve dostal od ministerstva spravedlnosti 335 tisíc korun za náklady na právní zastoupení v trestní kauze, úřad se mu také omluvil.

Exministr ke středečnímu jednání soudu nepřišel. Jeho právník uvedl, že postup státu byl v rozporu s dobrými mravy, a argumentoval mimo jiné dopisem, kterým se ministerstvo jeho klientovi omluvilo za trestní řízení. Dovozoval, že úřad touto listinou uznal právo Bárty na zadostiučinění. Soud ale dospěl k opačnému závěru.

„K žádnému uznání nedošlo, žalovaný (ministerstvo spravedlnosti) pouze vyjadřuje lítost nad tím, že byl žalobce (Bárta) nezákonně trestně stíhán. Není tam uvedena výše dluhu, takže se v žádném případě nemůže jednat o uznání dluhu,“ konstatoval předseda odvolacího senátu René Fischer.

Bývalý vrcholný politik byl zproštěn obvinění po dvouletém stíhání. V souvislosti s kauzou v dubnu 2011 rezignoval na funkci ministra. V trestním řízení se poté hájil tím, že peníze poskytnuté tehdejším poslancům Jaroslavu Škárkovi a Kristýně Kočí byly půjčky, nikoliv úplatky, kterými si chtěl zajistit loajalitu spolustraníků.

Nejasná promlčecí lhůta

Rozsudek, který Bártu zprostil obvinění z korupce, nabyl právní moci v březnu 2013. Bývalý politik uplatnil nárok na odškodnění až o třináct měsíců později a překročil tedy šestiměsíční promlčecí lhůtu, upozorňují soudci.

Pražský městský soud tedy ohledně promlčení zaujal opačný postoj, než když o Bártově odškodném rozhodoval poprvé. Fischerův senát tehdy žalobu ohledně 20 milionů vrátil obvodnímu soudu k novému projednání s tím, že promlčecí lhůta neběžela po dobu, kdy Nejvyšší soud rozhodoval o stížnosti pro porušení zákona a o dovolání, které v Bártův neprospěch podali tehdejší i současná ministryně spravedlnosti Marie Benešová a nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.

Podle tohoto názoru začala lhůta běžet až v lednu 2014, a Bárta měl tedy čas na podání žaloby až do července 2014. Toto rozhodnutí městského soudu však následně letos v létě zrušil Nejvyšší soud, a to na základě úspěšného dovolání ministerstva spravedlnosti. Fischerův senát nyní musel respektovat závěr, že věc je promlčená.