Neúspěch vykládaný jako úspěch, hodnotí lidovec Benešík portfolio pro Jourovou

Premiér Andrej Babiš (ANO) sliboval, že Česká republika získá v nové Evropské komisi silné ekonomické portfolio, a nyní interpretuje svůj neúspěch jako úspěch. V pořadu Interview ČT24 to uvedl předseda sněmovního evropského výboru Ondřej Benešík (KDU-ČSL). Česko bude v nové Komisi zastupovat znovu Věra Jourová, z pozice místopředsedkyně má dohlížet na transparentnost a dodržování unijních hodnot.

Video Interview ČT24
video

Benešík: Portfolio není silné ani ekonomické. A Babiš to sliboval

Jourová, která v dosluhujícím týmu komisařů pečovala o ochranu spotřebitele, je s obdrženým portfoliem spokojená a místopředsednický post označuje za úspěch tuzemských vyjednavačů v čele s premiérem Babišem. A i ten mluví o „vyznamenání pro Česko“ a „prestižní pozici“.

Opozice ovšem nadšení znějící ze Strakovy akademie nesdílí a mluví o prohře. „Pan premiér změnil interpretaci a vykládá neúspěch jako úspěch. Andrej Babiš slíbil, že naše nominantka dostane silné ekonomické portfolio. Portfolio, které je ve hře, není silné, ani ekonomické,“ konstatoval ve vysílání ČT24 šéf sněmovního výboru pro evropské záležitosti Ondřej Benešík.

Odvedenou diplomatickou práci nepovažuje Benešík za dostatečnou také proto, že ostatní země Visegrádu (Polsko, Slovensko a Maďarsko) dostaly minimálně v jeho interpretaci hodnotnější posty. Poláci budou spravovat zemědělství, Maďaři další možné rozšiřování Unie a Slováci komunikaci mezi institucemi, o niž navíc sami stáli.

„My máme hodnoty,“ konstatuje lidovecký poslanec. „To je samozřejmě velmi důležité, ale předpokládali jsme, že to bude podstatně zajímavější. Věra Jourová to může chápat jako svůj osobní úspěch, protože to je agenda, ke které tenduje. Pro Českou republiku to úspěch není,“ uvedl Benešík.

Volby Ursuly von der Leyenové

Přidělené portfolio dohledu nad vládou práva zastává v končící komisi Frans Timmermans, který také za místní poměry opakovaně kritizoval jak Varšavu, tak Budapešť. Když se o něm spekulovalo jako o možném předsedovi celého komisařského sboru, visegrádská čtyřka jeho jméno dokonce zablokovala.

Benešík proto předpokládá, že se Jourová coby komisařka vyslaná právě z členské země V4 může v budoucnu dostat do politicky prekérních situací – o to spíš, že „v její osobě jsou velké záruky toho, že bude naprosto férová“.

Obsazení citlivého komisariátu českou reprezentantkou pak křesťanský demokrat vnímá jako „zvláštní smysl pro humor“ ze strany nové předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové.

„Je to nadhled člověka, který byl podceňován jako nezkušený politik pro tuto funkci. A ukazuje se, že celá řada jejích kroků v personální politice je zajímavých,“ podotkl Benešík s tím, že nejde jen o jméno Věry Jourové. Obchod, a tedy i vyjednání obchodní dohody mezi Unií a Spojeným královstvím po brexitu, totiž bude mít na starosti Phil Hogan. Čili zástupce Irska.

Stáhněte si Interview ČT24 z 10. 9. 2019 jako MP3 24.14 MB