Analýza: Neplánovaní europoslanci, oblíbenci a smolaři

Evropské volby přinesly politickým stranám nejedno překvapení. Voliči se rozhodli využívat preferenčních hlasů a upravovat pořadí zvolených kandidátů. A v několika případech se jim to i výrazně podařilo. Jednotlivých jmen na volebních lístcích si všímali a některým pomohli až do lavic evropského parlamentu. Naopak jiným kandidátům se přízeň vyhýbala. Kdo patřil mezi oblíbence a kdo mezi smolaře letošních voleb?

Voliči v evropských volbách disponují dvěma preferenčními hlasy, což je oproti sněmovním volbám o polovinu méně, přesto je však dokázali efektivně využít. Platí totiž, že získá-li některý z kandidátů takový počet preferenčních hlasů, který činí alespoň pět procent z celkového počtu platných hlasů pro danou kandidátku, získává hlas přednostně. Politické strany a ani kandidáti se tak nemohou spolehnout, že v pořadí, v jakém jsou uvedeni, budou i zvoleni.

  • § 37
    (1) Po obdržení úřední obálky, popřípadě hlasovacích lístků vstoupí volič do prostoru určeného k úpravě hlasovacích lístků. V prostoru určeném pro úpravu hlasovacích lístků vloží volič do úřední obálky 1 hlasovací lístek. Na hlasovacím lístku může přitom zakroužkováním pořadového čísla nejvýše u 2 kandidátů uvedených na témže hlasovacím lístku vyznačit, kterému z kandidátů dává přednost. Jiné úpravy hlasovacího lístku nemají na jeho posuzování vliv.
  • § 48
    (5) Jestliže však některý z kandidátů získal takový počet přednostních hlasů, který činí nejméně 5 % z celkového počtu platných hlasů odevzdaných pro tuto politickou stranu, politické hnutí nebo koalici, připadne mandát přednostně tomuto kandidátovi.

Rekordmanem těchto voleb v zisku preferenčních hlasů se stal Luděk Niedermayer, který na kandidátní listině Starostů a TOP 09 získal 67 430 hlasů. Tím se stal absolutním vítězem této kandidátky, protože přeskočil jak lídra Jiřího Pospíšila, tak i dvojku Stanislava Polčáka.

V jistém smyslu se tak opakovala situace z minulých evropských voleb, kdy jedničkou kandidátky byl právě Niedermayer, kterého ale pro změnu přeskočil Pospíšil. Pořadí na prvních třech místech se změnilo a voliči dali najevo, kterého kandidáta si přejí více a kterého méně. Ale vzhledem k tomu, že uskupení získala celkem tři mandáty, stranu to nikterak nepostihlo.

3 minuty
Události: Vondra, Blaško a Niedermayer jsou skokani voleb
Zdroj: ČT24

Jinak tomu ale bylo u dalších politických stran. Nejvýrazněji ovlivnili voliči výsledek v případě křesťansko-demokratické kandidátky. Lidovecký lídr Pavel Svoboda získal sice přes 21 800 preferenčních hlasů, to mu však nestačilo. O více než 800 preferenčních hlasů více totiž získala Michaela Šojdrová, trojka kandidátky, a ještě úspěšnější byl Tomáš Zdechovský, který kandidoval z druhé pozice. Svoboda se tedy europoslancem nestane.

Pro KDU-ČSL je to velká ztráta, protože její člen vedl doposud v parlamentu velmi vlivný Výbor pro právní záležitosti. V poslední době patřil také k velmi viditelným evropským politikům, a to když se zasazoval o zrušení střídání letního a zimního času. I z titulu této funkce patřil k nejvlivnějším Čechům v Evropské unii vůbec. Ani ne tisíc hlasů tak zapříčinilo, že Svoboda po těchto volbách patří spíše ke smolařům.

Dalším rekordmanem, a to napříč všemi doposud proběhlými volbami, je Alexandr Vondra. Ten se totiž stal největším skokanem v rámci kandidátky. Z patnácté pozice se díky 29 536 preferenčním hlasům dostal až na druhé místo v rámci ODS, za sebou nechal i zbývající dva kandidáty, Evžena Tošenovského a Veroniku Vrecionovou.

Dřívější ministr a vicepremiér se tak vrací do vrcholné aktivní politiky. Dá se předpokládat, že vedle Jana Zahradila, lídra kandidátky, se Vondra stane druhou výraznou tváří občanských demokratů na půdě europarlamentu.

Ke změně v pořadí došlo i u hnutí SPD. Kandidátku vedl bývalý ředitel psychiatrické léčebny v Bohnicích a exministr zdravotnictví v Zemanově vládě Ivan David. Jako nominant SPD se snažil již před rokem dostat do Senátu, voliče v obvodu však tehdy nepřesvědčil.

A ani letos nebyla jeho pozice úplně dostatečně suverénní. I když získal sedmý nejvyšší počet preferenčních hlasů od českých voličů (získal jich 33 055), nestačil na svého protikandidáta Hynka Blaška, který jich získal ještě téměř o 14 a půl tisíce více. Tím se stal vítězem voleb za Svobodu a přímou demokracii. Na první příčku se dostal z osmé pozice na kandidátce.

  • Luděk Niedermayer: 67 430
  • Dita Charanzová: 53 924
  • Jan Zahradil: 51 381
  • Hynek Blaško: 47 505
  • Kateřina Konečná: 38 650

Komu voliči nepřáli

Své evropské angažmá v parlamentu bude muset ukončit Pavel Telička, dřívější eurokomisař a vyjednavač o přístupových podmínkách Česka do Evropské unie. Poté, co se rozešel s hnutím ANO, založil před volbami vlastní hnutí HLAS, kde kandidoval společně s dalším europoslancem Petrem Ježkem. Voliče se mu ale oslovit nepodařilo. Sám sice získal téměř 17 500 preferenčních hlasů, celkově hnutí ale podpořilo jen 2,5 procenta voličů.

Podobně jako v případě Svobody se jedná o odchod poslance, který zastával hned po pozici eurokomisařky druhou nejvyšší pozici v evropské instituci. Pavel Telička byl totiž v posledních dvou a půl letech také místopředsedou Evropského parlamentu za politickou frakci ALDE.

Velmi vysoký počet preferenčních hlasů získal komunistický kandidát a současně poslanec sněmovny Zdeněk Ondráček. S téměř 10 900 preferenčními hlasy se z 18. místa kandidátky dostal až na pozici prvního náhradníka. V případě, že by KSČM získala dva mandáty, Zdeněk Ondráček by byl každopádně nejúspěšnějším zvoleným poslancem.

Politik, známý svým zásahem během demonstrací v listopadu 1989, patří také k těm, kteří jsou spíše smolaři těchto voleb. Skok z osmnácté příčky na pozici prvního náhradníka je v českých poměrech bezkonkurenční.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

SledujteV katedrále svatého Víta se koná mše za zesnulého papeže Františka

V katedrále svatého Víta na Pražském hradě se v pátek koná mše za zesnulého papeže Františka. Rekviem za papeže slouží apoštolský nuncius v České republice arcibiskup Jude Thaddeus Okolo. Na památku papeže Františka, který zemřel 21. dubna ve věku 88 let, se také v Česku rozezněly po 18. hodině zvony.
18:00Aktualizovánopřed 43 mminutami

SOCDEM nemusí platit stamiliony potomkům Altnera, rozhodl odvolací soud

Odvolací soud zrušil rozsudek, podle nějž měla SOCDEM (dříve ČSSD) zaplatit potomkům právníka Zdeňka Altnera 18,5 milionu korun a smluvní pokutu ve výši několika set milionů. Případ se vrací k novému projednání, vyplývá z databáze Infosoud. Vývoj ve sporu nyní potvrdil i Altnerův syn Patrik. Podle něj je nefér, že soud po 25 letech trvání pře rozhodl od stolu bez nařízení jednání. Altnerova rodina loni vyčíslila svůj nárok na téměř půl miliardy korun.
16:30Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Počet odkladů povinné školní docházky se omezí. Je to dobrý krok, míní analytik

Sněmovna i hlasy opozice v pátek schválila novelu, která má omezit odklady zahájení povinné školní docházky nebo zavést slovní hodnocení malých žáků místo známkování. Do budoucna by tak měl být odklad podle novely možný jen tehdy, pokud zdravotní stav dítěte, například závažné fyzické či psychické postižení, neumožňuje účast ve výuce. Naopak poslanci znovu nedokončili schvalování převodu financování nepedagogů, které chtěla uspíšit koalice. Plány jí překazilo opoziční hnutí ANO.
09:01Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Hasičům se podařilo uhasit skládku u Rynholce

Rozsáhlý požár plastů v areálu společnosti Ekologie u Rynholce na Rakovnicku je téměř po čtyřech dnech uhašen, hasiči a těžká technika postupně odjíždějí. Na skládku budou ještě týden dojíždět na kontroly a je nařízena týdenní dohlídka, uvedl mluvčí hasičů Jan Sýkora.
14:41Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Kvůli uzavírce Benešova mostu v Ústí nad Labem čekají řidiče dopravní omezení

Přípravy na sobotní uzavření Benešova mostu v Ústí nad Labem vrcholí. Dopravní značení řidiče upozorňuje nejen na samotnou uzavírku, ale také na změny v dopravě. Například ulice K Loděnici je nově jednosměrná. Zapojené jsou semafory, které budou upřednostňovat průjezd záchranných složek a MHD. U krajského soudu jsou značky, které budou navádět chodce a cyklisty na provizorní lávku. Hotové je i stanoviště pro integrovaný záchranný systém u základní školy Nová.
před 5 hhodinami

Obžaloba žádá čtrnáct let vězení pro zubařku za vraždu vůdce kutnohorské sekty

Pro zubařku, jež usmrtila svého partnera, samozvaného léčitele a vůdce kutnohorské sekty, obžaloba žádá trest čtrnácti let vězení a pětiletý zákaz jakéhokoliv povolání ve zdravotnictví. Státní zástupkyně v závěrečné řeči trvala na tom, že žena spáchala předem promyšlenou vraždu a trestně za ni odpovídá. Odmítla tvrzení obhajoby, že muž trpěl bludy, které na partnerku přenesl, takže nebyla příčetná. Zubařka už dříve vypověděla, že ji partner fyzicky i psychicky týral, přál si zemřít a k činu ji přiměl.
před 5 hhodinami

Pavel podepsal flexinovelu zákoníku práce i mediální novelu

Prezident Petr Pavel podepsal šest nových zákonů, mezi nimi i takzvanou flexinovelu zákoníku práce a mediální novelu, která upravuje výši televizních a rozhlasových poplatků, ty se zvýší v květnu. Flexinovela zákoníku práce mění například zkušební dobu pro zaměstnance nebo povinnosti zaměstnavatelů v případě odchodu zaměstnance na rodičovskou dovolenou. Změny přinese patrně od června.
před 7 hhodinami

Hasiči na Moravě pokračují v úklidu po přívalových deštích

Obce v Jihomoravském kraji zasažené čtvrtečními přívalovými dešti sčítají škody, čistí silnice a chodníky od nánosů bahna. Někde voda zatopila i desítky domů. Hasiči ve čtvrtek zasahovali například ve Veselí nad Moravou a několika dalších obcích na Hodonínsku, také ale třeba v Rájci-Jestřebí na Blanensku. Voda zatopila domy, sklepy, zahrady, chodníky a silnice. Lidé, kteří nedokážou nepříznivou situaci zvládnout sami, můžou získat mimořádnou dávku až 72 900 korun, uvedlo ministerstvo práce.
před 8 hhodinami
Načítání...