Výstraha před silným větrem trvá. Na severozápadě Česka navíc hrozí náledí

Na Českomoravské vrchovině, ve Slezsku a místy také na jižní Moravě hrozí do úterního poledne silný vítr. Ten například zastavil oba úseky lanovky na Sněžku. Na severozápadě země se pak vedle toho může od pondělního večera do úterního rána tvořit náledí, varuje Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). 

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK Autor: Slavomír Kubeš

Západní, postupně severozápadní vítr může do úterního poledne dosahovat v nárazech rychlosti až semdesáti kilometrů v hodině, na hřebenech hor i 110 kilometrů v hodině. Místy se mohou tvořit sněhové jazyky. 

Výstraha ČHMÚ platí pro části krajů Středočeského, Karlovarského, Pardubického, Královéhradeckého, Libereckého, Ústeckého, Jihomoravského, Olomouckého, Moravskoslezského a pro celou Vysočinu. 

Například v Krkonoších už počasí zastavilo lanovku na Sněžku. Vítr zde dosahuje rychlosti přes 115 kilometrů v hodině, místní lanovka přitom může jezdit do rychlosti větru šedesát kilometrů v hodině. Náčelník lanové dráhy Jiří Martinec uvedl, že oba úseky nepojedou zřejmě celý den.

Hrozba náledí pro severozápad Čech

ČHMÚ varuje také před náledím. Hrozí v Karlovarském, Plzeňském a Ústeckém kraji, a to od pondělní osmnácté hodiny až do úterních osmi hodin. Povrchy na severozápadě budou po předchozích srážkách mokré a teplota klesne pod nulu. Na jiných místech Česka by se podle meteorologů mělo tvořit pouze ojediněle.