Bezpečnost Česka je důležitější než zájmy Home Creditu v Číně, shodly se političky

63 minut
Otázky Václava Moravce: Bezpečnost Česka je důležitější než zájmy Home Creditu v Číně, shodly se političky
Zdroj: ČT24

Politici nesmí přihlížet k ekonomickým zájmům firem, pokud je ohrožena bezpečnost Česka a jeho občanů. V pořadu Otázky Václava Moravce se na tom shodly Kateřina Valachová (ČSSD), Alexandra Udženija (ODS) a Olga Richterová (Piráti). Reagovaly tak na slova premiéra Andreje Babiše (ANO), který přiznal, že kvůli sporu o Huawei vyjádřila obavy o své podnikání společnost Home Credit patřící do skupiny PPF.

Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek prohlásil, že vyjádření českého kybernetického úřadu a Bezpečnostní informační služby ke kauze Huawei ohrožují českou pozici a ekonomické zájmy v Číně. Země chystá podle Zemana odvetná opatření, která by se mohla dotknout Škody Auto nebo PPF či investic Huawei v Česku.

Premiér Andrej Babiš (ANO) ale v pátek uvedl, že vláda žádné takové informace nemá a o možných problémech se mu zmínil pouze jeden ministr. V neděli upřesnil, že obavy vyjádřili na schůzce s ministryní průmyslu a obchodu Martou Novákovou (za ANO) zástupci společnosti Home Credit. Jejím většinovým vlastníkem je PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, která však sídlí v Nizozemsku. 

Zeman hájí PPF, míní Richterová

„Je jasné, zda (prezident Miloš Zeman - pozn. red.) hájí veřejný zájem, nebo něco úplně jiného,“ řekla v Otázkách Václava Moravce poslankyně za Piráty Olga Richterová. Podle ní z prezidentových výroků „evidentně vyplývá“, že hájí zájmy skupiny PPF, což považuje za velký problém.

„Vezmeme-li si Čínu jako zemi, kde jsou koncentráky, kde mizí lidé, tak to zkrátka není důvěryhodný partner. To je samozřejmě země, před kterou se musíme mít velmi na pozoru,“ dodala Richterová.

Domnívá se, že je nutné problém řešit společně na úrovni Evropské unie nebo NATO. „Je potřeba vyrábět si komponenty sami, nebo ideálně v evropských továrnách,“ podotkla. 

Udženija: Zeman má uklidňovat, ne „házet šrapnely“

„Pokud jde o bezpečnost naší země, nemá se přihlížet na žádné zájmy žádných firem. A je jedno, zda sídlí nebo nesídlí v České republice,“ souhlasí Alexandra Udženija (ODS). Firma PPF má totiž oficiálně sídlo v Nizozemsku a stejně jako Home Credit nepatří mezi největší plátce daní v Česku. Nejvyšší částku na daních v roce 2017 zaplatila automobilka Škoda Auto, podle premiéra Babiše se ale jí spor nijak nedotýká a popřel tak Zemanova slova. 

„Bezpečnost a ochrana národních zájmů a našich občanů je na prvním místě. Opakovaně jsme kritizovali i v minulosti, když prezident zpochybňoval naše bezpečnostní služby. Nepřispívá to ani k dobré náladě ve společnosti,“ upozornila Udženija. Prezident by podle ní měl situaci uklidňovat, nikoli „házet šrapnely“, jak své kontroverzní výroky Zeman označil.

Udženija kritizuje i přístup premiéra Andreje Babiše poté, co Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost vydal varování týkající se zařízení Huawei. „Když se objevila tato zpráva, tak ministři v čele s premiérem začali vykřikovat, jak dají pryč telefony Huawei z ministerstev. Přitom o tom to vůbec není. To bylo naprosto amatérské,“ konstatovala.

Úřad musel později upřesnit, že se jedná o kritickou infrastrukturu, nikoli přímo mobilní telefony. Chybou byla podle Udženije i schůzka premiéra s čínským velvyslancem v restauraci.

Valachová: Nevěřím, že by prezident mohl upřednostnit soukromý zájem

Také podle poslankyně Kateřiny Valachové (ČSSD) je bezpečnost nejvyšším zájmem Česka. „A nemůžu uvěřit ani na tisícinu vteřiny, že by prezident republiky mohl upřednostnit soukromý zájem soukromé firmy proti tomu, že chráníme naši bezpečnost a zajišťujeme ochranu našich občanů,“ podivuje se.

Prezident, premiér a ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) by podle ní měli na společné schůzce k zahraniční politice, která se má konat koncem ledna, vydat k situaci jasné stanovisko. Nepředpokládá, že by výstupem byla zpráva, že jsou poškozovány zájmy skupiny PPF nebo Home Creditu. „Já bych to vyloučila,“ říká Valachová. Premiér ale později vzkázal, že schůzka o Huawei „určitě nebude“. 

Budovat ekonomické vztahy s Čínou je podle ní v pořádku, protože to dělají i jiné evropské země. „Ale v žádném případě nelze ohrozit bezpečí a ochranu republiky. Čína je suverénní stát jako my, oni si také chrání svou infrastrukturu, taky berou kyberochranu vážně,“ podotýká Valachová.

Polská stopa v Česku

Česká pobočka Huawei je řízena z Polska. Tamní civilní kontrarozvědka v týdnu zadržela kvůli podezření ze špionáže dva lidi – bývalého vysoce postaveného polského bezpečnostního důstojníka a čínského zaměstnance firmy Huawei.

Oba muži už jsou ve vazbě a jsou obviněni ze špionáže pro čínské tajné služby. Za to jim v Polsku hrozí až deset let vězení. Firma už pracovníka propustila a uvedla, že jeho činy „nemají se společností Huawei nic společného“.

Huawei je největším výrobcem telekomunikačních zařízení na světě. V řadě zemí ale čelí obviněním, že úzce spolupracuje s čínskou vládou a že její zařízení jsou uzpůsobena pro špionáž. Huawei taková obvinění odmítá.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Poptávka po hotovosti roste. ČNB denně „protočí“ pět miliard korun

I přes rostoucí popularitu bezhotovostních plateb roste poptávka po bankovkách i mincích. Česká národní banka každý den přijme a znovu uvolní do oběhu hotovost v hodnotě pěti miliard korun. Bankovky i mince procházejí přísnou kontrolou. Nejdříve projdou lidskýma rukama a poté je zkontrolují a vytřídí stroje. Ke konci loňského roku byla v oběhu hotovost v hodnotě 731 miliard korun, což je o 300 miliard více než před deseti lety.
před 3 mminutami

Koalice dokončuje úpravy reformy dávek. Není jasné, zda projde včas

Koalice finalizuje úpravy v reformě sociálních dávek. Zatím ale není jasné, zda stihne projít včas a začne platit od července, jak měla vláda v plánu. Jedna podpora má nahradit čtyři stávající. Ministerstvo práce chce ještě změnit třeba pravidla pro zranitelné skupiny. Po tom volají sociologové i opozice, která má ale řadu dalších výhrad.
před 33 mminutami

Zóna ČT24: Experti z ČVUT pracují na posílení navigačních systémů v letectví

Satelitní navigace jsou v posledních letech terčem cílených útoků, a to především v letecké dopravě, konkrétně v oblasti kolem hranic Ruska a Baltského moře. Využívají se k tomu například rušičky signálu, které se dají jednoduše vyrobit i nakoupit. Jejich používání je ale běžně nelegální. Odborníci z ČVUT nyní společně s bezpečnostními složkami pracují na posílení navigačních systémů.
před 8 hhodinami

Česká pošta zdražuje, část penzistů si za pobírání důchodu výrazně připlatí

Česká pošta zdražuje. Za posílání poukázek, dopisů nebo pohledů si lidé od února připlatí. Ceny se liší podle rychlosti dodání i hmotnosti. Pobírání důchodu v hotovosti bude stát mladší ročníky víc než dvojnásobek – 78 korun místo pětatřiceti. Úřady proto doporučují, aby penzisté používali bankovní účet. Státní podnik změn chystá víc – od března zdraží i balíky. Počet listovních zásilek doručených poštou ale dlouhodobě klesá. Za posledních deset let se snížil zhruba o dvě třetiny.
před 10 hhodinami

Stanjura: Další úsporný balík bude nutnost. Část politiků varuje před přílišnými škrty

Příští vláda bude muset po volbách připravit další úsporná opatření, aby zlepšila hospodaření státu. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) uvedl, že nový úsporný balíček bude nutností, přičemž opatření by měla být připravena do konce roku 2026. Opozice doporučuje soustředit se zejména na výběr daní. Část politiků přitom varuje před příliš velkými škrty.
před 11 hhodinami

Více linek či zastávek. Uherské Hradiště má nový systém MHD

Uherské Hradiště spustilo nový systém městské hromadné dopravy (MHD) pojmenovaný Poulička. Cestujícím nabízí více linek, spojů i zastávek. Trasy linek nekončí jen na autobusovém nádraží, jak tomu bylo dosud, ale propojují různé části města přes jeho centrum. Cestující budou moci využívat přímá spojení s důležitými místy, jako jsou nemocnice, obě nádraží nebo školy, popsal mluvčí uherskohradišťské radnice Jan Pášma. Novou MHD provozuje Znojemská dopravní společnost Psota.
před 12 hhodinami

Agrofert uspěl s částí žalob kvůli dotacím. Fond o nich musí znovu rozhodnout

Městský soud v Praze během půl roku rozhodl o devatenácti žalobách holdingu Agrofert na Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) kvůli zamítnutí dotací za zhruba 350 milionů korun. Se třinácti žalobami dceřiné firmy koncernu uspěly, nemají ale na dotace automaticky nárok. Podle soudu úředníci fondu dostatečně nezdůvodnili ukončení zpracovávání žádostí o dotace, a musejí tak rozhodnout znovu, napsal web iRozhlas.cz. Ve zbytku případů dal soud zapravdu fondu, dvakrát státní úřad uspěl i u Nejvyššího správního soudu.
před 17 hhodinami

Popularita běžeckých klubů roste

Motivace, noví přátelé, ale i sdílení nadšení pro běh jsou jen některé důvody, proč roste mezi běžci zájem o takzvané running cluby. Česká televize jich několik oslovila a ty potvrzují, že lidé stále častěji vyhledávají běh ve skupinách – ať už v centrech měst, v okolní přírodě nebo na běžeckých oválech. Ačkoliv má běhání ve skupině řadu výhod, odborníci upozorňují i na možná rizika, jako je nedostatek individuálního přístupu trenéra nebo tlak na udržení tempa skupiny.
před 19 hhodinami
Načítání...