Chovanec složí svůj poslanecký mandát. Nesouhlasí s účastí ČSSD ve vládě

Bývalý ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) se vzdá svého poslaneckého mandátu. Sněmovnu plánuje opustit do konce března. Nesouhlasí totiž s tím, že je sociální demokracie ve vládě s hnutím ANO. Oznámil to na krajském sjezdu strany v Plzni. Zároveň byl zvolen předsedou plzeňské ČSSD. Získal 80 procent hlasů, jiný kandidát se na pozici nepřihlásil.

Exministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD)
Zdroj: ČT24

Chtěl jsem to říct dneska kolegům na konferenci, protože oni mi ten mandát dali,“ řekl Chovanec v ČT. „Předsedu strany (Jana) Hamáčka jsem informoval, tuším, v prosinci,“ dodal.

Hamáček napsal, že jeho krok respektuje a rozumí mu.

Premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš odmítl věc komentovat jako vnitřní záležitost ČSSD. Před novináři Babiš pouze připomenul, že spolupráci s jeho hnutím sociální demokraté odsouhlasili ve vnitrostranickém referendu. Hamáček podle Babiše rozhodnutím účastnit se vlády sociální demokracii zachránil.

Chovanec: Neumím se radovat z vlády

„Nechci ve své podstatě kazit integritu klubu sociální demokracie, protože já se opravdu neumím radovat z toho, že vládneme s ANO, a myslím si, že je lépe odejít,“ uzavřel. Podle webu volby.cz by měl Chovance ve Sněmovně nahradit starosta Stříbra a bývalý dlouholetý poslanec Václav Votava (ČSSD). 

Ten řekl, že se zatím nerozhodl, jestli funkci poslance přijme. „Je to příliš čerstvé. Pan Chovanec oznámil, že odejde do konce března a do té doby se také já rozhodnu,“ řekl v neděli Votava agentuře ČTK.

Chovanec je dlouhodobým kritikem účasti sociálních demokratů v menšinové vládě s hnutím ANO, nevyslovil kabinetu důvěru ani loni v létě s odvoláním na své svědomí. Prohlásil tehdy, že sociální demokracie má ve vládě s ANO hrát nedůstojnou roli fíkového listu.

ANO a ČSSD mají dohromady 93 poslanců, a ve dvousetčlenné sněmovně tedy potřebují pro své návrhy získat vždy ještě podporu některé z dalších stran. Kabinet vládne s podporou KSČM.

Podle místopředsedy ČSSD Romana Onderky jde o Chovancovo osobní rozhodnutí, i on napsal, že poslancovo rozhodnutí respektuje. Podle místopředsedy Martina Netolického by měl Chovance nahradit zkušený Václav Votava. „Patnáctičlenný klub bude fungovat dál,“ uvedl. Chovancovo rozhodnutí přitom nijak nespojuje s blížícím se stranickým sjezdem. Ten se uskuteční počátkem března.

Šéf poslaneckého klubu Jan Chvojka je rád, že Chovanec bude pro ČSSD dál pracovat jako předseda krajské organizace v Plzni. „Odchod Milana Chovance ze Sněmovny mě netěší, ale respektuji ho. Je dobře, že jako krajský předseda bude pro sociální demokracii dál pracovat,“ uvedl Chvojka.