Zeman ocenil Orbánovu roli při obraně evropské civilizace. Babiš vyzdvihl jeho migrační politiku

32 minut
Tisková konference po jednání Andreje Babiše a Viktora Orbána
Zdroj: ČT24

Maďarský premiér Viktor Orbán přijel na návštěvu Česka. Nejprve jednal s předsedou vlády Andrejem Babišem (ANO), který poté na tiskové konferenci kritizoval neschopnost zabránit ilegální migraci i kvóty. Orbán zopakoval, že Maďarsko nebude v otázce migrace přijímat rozhodnutí, která budou proti vůli jeho občanů. Oba politici naopak chválili spolupráci ve zbrojním průmyslu. Orbán se setkal také s předsedy obou komor parlamentu a v Lánech jednal i s prezidentem, který ocenil jeho roli při obraně hodnot evropské civilizace.

Český předseda vlády hned v úvodu označil Orbána za svého přítele: „Naše vztahy jsou nadstandardní.“ Připomněl, že maďarský premiér byl první, kdo hodnotil kvóty a politiku EU vůči ilegální migraci velmi kriticky a sklidil za to vlnu negativních reakcí. Zopakoval proto, že i Česko kvóty dál odmítá.

„Není možné, abychom měli v Evropě 700 tisíc ilegálních migrantů, kteří porušili zákon. Není možné, aby pašeráci, kteří v roce 2016 vydělali 5,7 miliardy eur, určovali, kdo bude v Evropě pracovat a žít,“ zdůraznil Babiš. Evropa už ale podle něj nyní vnímá, že je potřeba řešit migraci systémově. Zmínil například dohody se severoafrickými státy.

Orbán: Masová migrace může mít dopad na demokracii

Orbán českou vládu pochválil, že v poslední době zaujala vůči evropské politice odvážné stanovisko. Vadí mu, že lidé nemají šanci vyjádřit svůj názor a pokud ho vyjádří, politici to neberou v potaz: „Politika se stává v Evropě elitářskou.“

Masová migrace je přitom podle Orbána natolik závažná, že může mít dopad na demokratický charakter společnosti. Zdůraznil proto, že Maďarsko v této otázce nebude přijímat rozhodnutí, která budou proti vůli jeho občanů: „Národ nechce změnit charakter své země a životní styl.“  

Orbán ocenil i české odmítnutí připravovaného globálního paktu OSN o migraci, od kterého předtím odstoupilo i Maďarsko. Podpořil naopak aktivity zemí Visegrádské skupiny (V4), kam kromě Česka a Maďarska patří Slovensko a Polsko. Ty se v rámci boje s nelegální migrací dohodly na nákupu lodí pro libyjskou pobřežní stráž a zvažují rozšíření této pomoci na Maroko a Tunisko.

Oba premiéři také kritizovali Evropskou komisi, která je podle nich příliš politickým orgánem. Nová komise, jež vznikne příští rok po evropských volbách, by podle nich měla být spíše strážcem unijních smluv, politická rozhodnutí by měla připadnout ve větší míře národním státům. „Chceme, aby se Evropská komise a Evropa změnily, aby byl větší hlas členských států,“ řekl Babiš.

3 minuty
Události: Orbán přijel do Česka. Zeman i Babiš ocenili jeho postoje k migraci
Zdroj: ČT24

Důraz na zbrojní průmysl

Spolu s Orbánem ocenil také vzájemné ekonomické vztahy, které se podle obou politiků každý rok zlepšují. „Daří se nám prohlubovat naši hospodářskou spolupráci zejména v oblasti obranného průmyslu. Zvuk zbraní naší výroby je celosvětový,“ poznamenal český předseda vlády.

Orbán dodal, že v tomto odvětví spolu mohou spolupracovat pouze státy, které k sobě mají důvěru. Maďarsko nakoupilo například bojové letouny a má zájem i o další obranné zakázky. S Babišem se Orbán shoduje i v pohledu na jadernou energetiku, kterou považují za velmi důležitou. 

Sněmovně Orbán poděkoval za podporu Maďarska před EU

Po návštěvě v Kramářově vile se maďarský premiér setkal i s předsedy obou komor parlamentu. V Poslanecké sněmovně jednal s Radkem Vondráčkem (ANO). Poděkoval za říjnové usnesení, v němž se sněmovna ohradila proti hlasování Evropského parlamentu o sankčním řízení s Maďarskem kvůli údajnému ohrožení hodnot Unie.

Orbán se vyslovil i pro užší spolupráci V4, která by mohla získat institucionální základ. Vondráček je pro vytvoření parlamentní rady složené z vedení sněmoven a předsedů výborů. „Rada by ukázala, že V4 je skutečně jednotná, a dala by třeba i nějaký mandát našim představitelům při jednáních navenek,“ uvedl.

Společná banka zemí V4

V Senátu přivítal Orbána předseda Jaroslav Kubera (ODS). Mluvili spolu o přípravě na další programové období, kdy oba státy dostanou z EU méně peněz. Kubera proto ocenil Orbánův nápad vytvořit společnou investiční banku V4. Dodal, že by vytvořil i banku normální. Ta by podle něj na rozdíl od komerčních ústavů zaručovala veřejné správě i občanům stoprocentní výplatu vkladů. Orbán podotkl, že by to bylo možné realizovat v průběhu příštích sedmi let.  

Viktor Orbán a Miloš Zeman
Zdroj: Kateřina Šulová/ČTK

Odpoledne přijel Orbán spolu s delegací za prezidentem do Lán. Miloš Zeman ho oslovil jako „více než dobrého přítele“ a uvedl, že ho schůzka velmi těší. Podle svého mluvčího Jiřího Ovčáčka vysoce ocenil roli Orbána při obraně hodnot evropské civilizace a vyzdvihl vynikající vztahy s Maďarskem. 

Zeman se také Orbánovi omluvil za změnu kategorie velvyslanectví v Budapešti. „Ujistil, že udělá vše pro to, aby byla tato chyba napravena a rozhodnutí zrušeno,“ napsal mluvčí na Twitteru. Zeman kritizoval krok ministerstva zahraničí, které nebude do budoucna řadit ambasádu v Budapešti, stejně jako v několika dalších zemích, do kategorie „země s nejvyšší politickou důležitostí“.

Diplomacie ale uvedla, že jde jen o technickou úpravu související s rozpočtem. Kategorizace ambasád vyjadřuje pouze změnu v platových třídách vedoucích diplomatů, není to politický signál z hlediska bilaterálních vztahů nebo priorit české zahraniční politiky. Za ministra zahraničí Tomáše Petříčka se postavila i jeho ČSSD.

Orbánovu návštěvu Česka hodnotili někteří politici v pořadu ČT Události, komentáře. „Pro mě je maďarský stát velmi autoritativní. Zamilovanost do tohoto státu mě překvapuje, daleko víc vidím ve spolupráci s Německem, se Slovenskem, Rakouskem, Polskem. Myslím, že cenzuru nebo zakazování studijních oborů bych se od Maďarska neučil,“ myslí si o chování Budapešti poslanec za ČSSD Petr Dolínek.

Podobně to vidí europoslanec Stanislav Polčák (STAN). „Jde i o několik rozsudků, které vyhráli maďarští občané proti svému státu – Maďarsko je odmítá respektovat, i Evropský soud pro lidská práva, to je skutečný nonsens. Byly rozpuštěny některé náboženské společnosti. To bychom neměli následovat a divím se, že český premiér tyto otázky nezvedl, i někteří Češi studují na těch univerzitách,“ prohlásil Polčák.

Naopak poslanec Jiří Mašek (ANO) vnímá přátelské naladění při rozhovorech pozitivně. „S našimi sousedy, konkrétně s visegrádskou čtyřkou a s Rakouskem, bychom měli mít co nejlepší vztahy,“ konstatoval Mašek s tím, že pokud jde o kauzu kolem univerzity v Maďarsku, tak si „není jist, jestli by Česká republika měla jinému svrchovanému státu mluvit do těchto věcí“.

7 minut
Události, komentáře: Politici hodnotí Orbánovu návštěvu Česka
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Sněmovna bude v září finišovat na posledních zákonech

Více než stovka návrhů zákonů zůstane v tomto volebním období neprojednaná. Poslanci se totiž plánují zatím sejít už jen kvůli vratkám ze Senátu. I některé předlohy, o kterých vláda mluvila jako o prioritách, sněmovna nakonec projednat nestihla. Členové kabinetu to zdůvodňují také situací v dolní komoře parlamentu, kdy jednání často provázely dlouhé projevy opozičních politiků. Ti koalici naopak kritizovali za využívání pevného hlasování u některých norem.
před 7 hhodinami

Na Masarykově nádraží začne týdenní vlaková výluka

Na pražské Masarykovo nádraží nebudou od soboty jezdit vlaky. Důvodem týdenní výluky je instalace nového zabezpečovacího zařízení, které je součástí modernizace stanice. Do pátku 1. srpna večer proto budou regionální spoje končit na jiných pražských nádražích, zejména na hlavním. Omezení provozu se týká mimo jiné příměstských vlaků mezi Prahou a Kolínem.
před 8 hhodinami

Rekonstrukce německé železnice dopadne i na české cestující

Začíná rozsáhlá rekonstrukce železniční sítě v Německu, která se dotkne také české osobní a nákladní dopravy. Po dobu devíti měsíců bude v Berlíně čekat na cestující na německý sever objízdná trasa. Na přestup z českého vlaku do rychlíku německých drah budou mít cestující přibližně půl hodiny. Cesta po delší objízdné trase z Berlína až do Hamburku potrvá o 45 minut déle. Ceny jízdného by se neměly oproti dosavadnímu stavu zásadně měnit.
před 8 hhodinami

Novela zákona zavede tresty za propagaci komunismu

Až pětileté vězení za propagaci komunismu. Změna v trestním zákoníku začne platit od příštího roku a má zaručit stejné postihování jako v případě nacismu. Zákaz se podle autora pozměňovacího návrhu Martina Dlouhého (TOP 09) dotkne aktivní činnosti jednotlivců, nikoliv třeba historických budov. Podle odborníků bude klíčové, jak zákon vyloží soudy. KSČM novelu už dříve označila za účelovou.
před 8 hhodinami

Česko o humanitární krizi v Gaze nemlčí, míní Bartošek

Česko nemlčí ani nestojí stranou, prohlásil v souvislosti s humanitární krizí v Pásmu Gazy místopředseda sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL). „Ministerstvo zahraničí opakovaně jednalo o tom, aby bylo otevřeno mnohem více humanitárních koridorů, aby se k potřebným humanitární pomoc dostala,“ řekl s tím, že tuzemsko „možná nedělá velká veřejná gesta, ale dělá reálnou poctivou diplomacii“. V pořadu Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníkovou také zmínil, že Česko do Gazy distribuovalo humanitární pomoc za dvaadvacet milionů korun.
před 8 hhodinami

Vývoz českého vojenského materiálu meziročně prudce stoupl

Vývoz vojenského materiálu z Česka vzrostl loni meziročně o asi 86 procent a dosáhl přibližně 91 miliard korun. Vyplývá to z výroční zprávy o zahraničním obchodu s vojenským materiálem za rok 2024, kterou zveřejnilo ministerstvo průmyslu a obchodu. Ministerstvo udělilo podle dokumentu loni 1678 licencí k vývozu vojenského materiálu do 95 zemí v hodnotě skoro 105,3 miliardy korun.
před 10 hhodinami

Šéfka pražského městského soudu podala trestní oznámení kvůli zakázkám soudu

Interní audit na Městském soudě v Praze odhalil nesrovnalosti ve veřejných zakázkách, podle jeho zadavatelky a předsedkyně instituce Jaroslavy Pokorné jde o nestandardní postupy při zadávání a realizaci, zejména pak v oblasti správy a údržby jednoho z objektů ve správě soudu. Pokorná proto odvolala dlouholetého ředitele správy soudu Michaela Mrzkoše a podala trestní oznámení. Mluvčí pražských žalobců ČT potvrdil, že ho evidují a zabývají se jím.
před 11 hhodinami

Meteorologové varují před silnými bouřkami. V horách hrozí až přívalové povodně

Část Čech v pátek odpoledne zasáhly silné bouřky, je možný i výskyt přívalového deště. Napršet může kolem čtyřiceti litrů vody na metr čtvereční. V horách na severu Čech je vzhledem k předchozím dešťům vyšší riziko lokálního zatopení, hrozí i přívalové povodně. Varování s nízkým stupněm nebezpečí platí kromě pátku i pro sobotu, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami
Načítání...