Česko zřejmě odmítne globální pakt OSN o migraci. Vláda rozhodne příští týden

3 minuty
UDÁLOSTI: Vláda se nepřipojí k paktu OSN o migraci
Zdroj: ČT24

Vláda příští týden probere materiál o nepřistoupení ke globálnímu paktu OSN o migraci, uvedl ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Kabinet ve středu o dokumentu debatoval a zadal ministru zahraničí, aby na příští týden připravil materiály pro konečné usnesení. Podle Petříčka je však zřejmé, že kabinet nakonec přistoupení k paktu nepodpoří. Také premiér Andrej Babiš úmluvu už dříve kritizoval.

„Jedná se o politickou, právně nezávaznou deklaraci, nicméně jsme o tom diskutovali. V minulosti k tomu měla ČR připomínky a výhrady, které nebyly akceptovány. Máme v rámci tohoto paktu obavy z narušení národní suverenity. Je tam nejasné rozlišování mezi legálními a nelegálními migranty. I některé další státy se k tomu staví negativně,“ řekl po jednání vlády premiér Andrej Babiš (ANO). 

Babiš řekl, že se mezinárodní izolace nebojí. Podle něj by se OSN měla spíš než o globální pakt zasadit o zlepšení podmínek v zemích, odkud migranti přicházejí, a odstranit tak důvody k migraci.

Také ministr Tomáš Petříček uvedl, že při vyjednávání nebyly přijaty všechny české výhrady. Navíc se svými připomínkami neuspěla ani celá Evropská unie. „Jsem přesvědčen, že v globálním paktu jsou jednak pozitivní témata – bylo například řečeno, že země, odkud migranti odcházejí, mají povinnost přijmout je zpět – ale jsou také argumenty proti přijetí – to je například nedostatečné rozlišení mezi nelegální a legální migrací,“ shrnul ministr zahraničí v Událostech, komentářích. 

Česko by podle Petříčka mělo od paktu ustoupit. Tak také bude koncipovat závěrečný materiál, který k migračnímu paktu předloží vládě. Ministr však připustil, že se tím Česko dostane do choulostivé situace. „Věřím, že dokážeme, a to bude úkol pro českou vládu, náš postoj řádně obhájit, tak aby nás zahraniční partneři pochopili a aby nás toto rozhodnutí neizolovalo v situaci, kdy přes 90 procent všech států chce kompakt naopak přijmout,“ podotkl.

Upřesnil, že může být odstoupení od paktu vnímáno nepříznivě nejenom v Evropě, ale i v některých rozvojových zemích. „Budeme hledat iniciativy, kde budeme moci přispět k mezinárodním řešením,“ ujistil proto.

Opozice kritizuje i chválí

Ostře kritizoval vládu za jasné směřování k odmítnutí migračního paktu bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09). Premiér tím podle něj popírá svá dřívější slova. „Premiér Babiš, který jak známo horoval pro to, abychom se s africkými státy domluvili, najednou odmítá pakt, který přesně to dojedná,“ upozornil exministr.

14 minut
Události, komentáře: České ne migračnímu paktu
Zdroj: ČT24

Například SPD naopak je s očekávaným odstoupením od paktu spokojena, i když by chtěla jít ještě dále.  „Newyorskou deklaraci považujeme jako právní základ. Pokud bychom neodstoupili od ní, stále zůstáváme vázáni některými ustanoveními newyorské deklarace,“ míní poslanec SPD Jiří Kobza.

Že by měl globální pakt jen dávat rámec migraci, což by na první pohled mohlo SPD vyhovovat, Kobza odmítl. „V momentě, kdy mají v Africe vznikat centra, která budou migranty vybavovat dokumenty, identifikovat je, zajišťovat jim transport do Evropy, tak to je o něčem úplně jiném,“ zdůraznil.

Naopak podle Karla Schwarzenberga by taková opatření byla jen v zájmu Evropy, africké státy totiž mají jiné představy o řešení problémů s lidmi, kteří chtějí na sever. „My si myslíme, že oni žádají o to, aby měli na svém území tábory. Opak je pravdou, oni by nejraději poslali všechny lidi dál k nám,“ upozornil. Odstoupení Česka proto „budou vnímat jako ne zrovna přátelský akt“, předpokládá Schwarzenberg.

Zástupce opoziční ODS ve sněmovním podvýboru pro migraci Jan Skopeček vyzval vládu, aby úmluvu odmítla. „Globální pakt o migraci považuji za riskantní a nebezpečný. Pakt směšuje a rozmělňuje pojmy legální a nelegální migrace, což může mít velmi vážné důsledky. Jeho ambicí není zastavit migraci, ale zlegalizovat řízenou migraci,“ uvedl. Podle něj by úmluva mohla nově kromě uprchlíků chránit i ekonomické migranty.

Krok vlády se naopak nezamlouvá poslanci Pirátů Mikuláši Peksovi. „Byla to chyba, protože potřebujeme mít cestu, jak kontrolovat globálně-migrační toky. To se nedá vyřešit tím, že obeženeme Evropu ploty,“ zdůraznil Peksa.

Smlouvu odmítly podepsat i Rakousko a Maďarsko

Globální pakt o migraci předloni předběžně schválily všechny členské země OSN s výjimkou USA. Jde o nezávaznou dohodu, která má být oficiálně přijata na schůzce v marockém městě Marrákeš 10. a 11. prosince.

Pakt už odmítly kromě Spojených států také Austrálie, Rakousko či Maďarsko. Negativně se k dokumentu staví Polsko a odstoupení plánuje i Itálie a Japonsko. Dánsko, Chorvatsko a Slovinsko pak k němu mají výhrady.

Navzdory postoji Česka, Maďarska a Polska zřejmě nezaujme společný postoj k migračnímu paktu celá visegrádská skupina. Proti je Slovensko, jehož ministr zahraničí Miroslav Lajčák dohodu dojednával, když byl předsedou Valného shromáždění OSN. Hájí ji i nyní. „Je v tom tolik populismu, tolik manipulací s fakty, že to nikomu neprospívá,“ podotkl. Slováky ale ještě čeká parlamentní debata o paktu.

O paktu se živě debatuje také v Německu. Proti se kromě protiimigrační Alternativy pro Německo (AfD) staví například i někteří členové vládní CDU kancléřky Angely Merkelové. Podle nich ujednání nedostatečně rozlišuje uprchlíky a ekonomické migranty.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Ochranu míst typu šikmý kostel v Karviné bude řešit nová rada vlády

Nově zřízená Rada vlády pro paměťovou agendu představila konkrétní témata, kterými se začala zabývat. Založila například speciální skupinu pro vzdělávání zaměřenou na výuku moderních dějin. Členové zároveň zdůraznili, že je potřeba dbát o místa paměti druhého a třetího odboje, pokud jsou zanedbaná nebo je ohrožena jejich existence.
před 1 hhodinou

Zájem studentů o sezonní brigády je nízký, manuální práce je neláká

Startují sezonní brigády. Podle firem, které oslovila Česká televize, je však zájem z řad studentů malý. Zejména manuální práce je neláká, velký nedostatek zaměstnanců mají dlouhodobě například zemědělci. Příčinou je leckdy dobrá ekonomická situace mladých žijících u rodičů nebo nechuť obětovat volný čas, včetně části prázdnin.
před 3 hhodinami

Cena garáží roste. V Praze stojí tolik co byt v malém městě

Zájem o garáže a parkovací stání posledních pět let roste. S poptávkou stoupá i cena. Někde se za tu dobu zvedla až o půlku. Garáž v Praze stojí podobně jako byt v menším městě. Meziroční zdražení se pohybuje kolem šesti procent. Prostor pro odstavení auta je i podle developerů jedním z hlavních faktorů při výběru bydlení.
před 6 hhodinami

Historii, výcvik i nasazení policejních psů přiblížila Zóna ČT24

Psi slouží v Česku u všech krajských policejních ředitelství, u cizinecké policie i v ochranné službě. Příslušníky bezpečnostních sborů doprovázejí v tuzemsku už více než 110 let. Až dvě třetiny služebních psů přicházejí na svět v Prackovicích nad Labem, kde je jediná česká chovatelská policejní stanice. Výcviková střediska tu jsou tři. Pořad Zóna ČT24 přiblížil cestu čtyřnohých policejních pomocníků napříč republikou.
před 13 hhodinami

Zálohování PET lahví se zřejmě v tomto volebním období nezavede

Kabinet už do voleb pravděpodobně nestihne prosadit zálohování PET lahví, přestože ho stále vydává za důležité. České televizi to řekli předsedové dvou nejsilnějších koaličních klubů a připouští to i ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Vládnímu táboru v poslední době chyběly hlasy k projednání priorit. Jejich seznam tak řídne.
před 13 hhodinami

Za posledními chvilkami štěstí. Zájem o Sanitku splněných snů roste

Cítit radost, vděčnost a lásku v posledních chvílích lidem s nevyléčitelným smrtelným onemocněním už dva roky pomáhá Sanitka splněných snů. Dosud naplnila přání stovce pacientů a zájem dál roste. Jednatřicetiletému Ondřeji Míčkovi s nádorem na mozku například umožnila společně se synem navštívit vytoužené muzeum.
před 14 hhodinami

Vláda by mohla zvýšit plat policistům, hasičům i vojákům

Vláda by mohla ještě před volbami výrazně přidat policistům, hasičům a vojákům. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) navrhuje s platností od 1. července zvýšit platy policistů a hasičů v průměru o čtyři tisíce korun. Všichni policisté a hasiči by dostali 3200 korun v příplatcích a osm set korun by se týkalo odměn. Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) hodlá ke stejnému datu zvýšit výdělky vojáků.
před 15 hhodinami

Těžba kontaminované zeminy u Hustopečí není podle inspekce možná

Těžba kontaminované zeminy v místě únorové havárie cisternového vlaku s toxickým benzenem u Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku není podle nových analýz v současné době účelná a možná. Benzen se ze zeminy odpařuje příliš rychle a může ohrozit zdraví i životy zasahujících zaměstnanců, uvedl ředitel České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Petr Bejček.
před 21 hhodinami
Načítání...