Za covidové pandemie byli keporkaci víc v pohodě než jindy

Období covidové pandemie přineslo spoustu neštěstí: úmrtí, ztráty sociálních kontaktů, obavy z neznámého i reálné snížení bohatství. To ale platilo u lidí, u keporkaků se podle nové studie naopak nálada výrazně zlepšila. Vědci tvrdí, že tak dobře naladěné tyto velké kytovce předtím nepozorovali.

Keporkaci migrující podél východního pobřeží Austrálie byli v prvním roce covidové pandemie méně stresovaní než před ní. Výzkum mořských biologů z Queenslandské univerzity vyšel v odborném časopise Marine Environmental Research.

„Použili jsme fotografie z dronů, abychom pomocí nich změřili vrstvu tuku na tělech keporkaků ve vodách u ostrova North Stradbroke během jejich migrace v letech 2020 a 2021,“ uvedl hlavní autor studie Jake Linsky. Tato populace keporkaků je podle něj zajímavá hlavně tím, že se jí dlouhodobě skvěle daří: poté, co byl lov kytovců ve většina světa zakázán, se začala velice úspěšně zotavovat. Právě tato skupina zvířat se podle vědce vysloveně nabízela k tomu, aby její reakci na změny způsobené pandemií změřili a popsali.

Síla tukové vrstvy je podle vědců klíčovým ukazatelem toho, kolik energetických zásob tito kytovci mají a to zase naznačuje, jak jsou „v pohodě“ – na své dlouhé migraci totiž spotřebují spousty energie a jsou přitom dostatečně inteligentní, aby si uvědomovali, jestli jsou na ni dost dobře připraveni. Vědci sáhli kromě dronů i ke klasičtějším metodám. „Používali jsme také malé čluny, abychom se přiblížili k velrybám a odebrali z jejich boků malé vzorky kůže a tuku,“ popisuje Linsky. „Tyto vzorky tuku jsme analyzovali na přítomnost hormonů a genových expresí souvisejících se stresem, energetickými zásobami a stavem imunitního systému.“

Méně stresu

Laboratorní výsledky z těchto odběrů odhalily výrazně nižší koncentrace kortizolu u velryb v roce 2021 ve srovnání s rokem 2020. „Tato změna v jejich fyziologii naznačuje, že mezi těmito dvěma roky došlo k poklesu stresových faktorů prostředí,“ řekl Linsky. „Během tohoto období se stalo několik věcí, které pravděpodobně přispěly k tomu, co jsme zjistili – včetně posunu klimatického cyklu do fáze La Niña a také dramatických změn lidské činnosti během pandemie,“ doplnil.

  • Při El Niñu dochází v obecně chladnější východní části Tichého oceánu podél rovníku k nárůstu teploty povrchu moře oproti dlouhodobému průměru až o více než tři stupně Celsia. To zde způsobuje nadnormální srážky, které zasahují i na západní pobřeží Jižní Ameriky, kde vyvolávají mnohdy katastrofální záplavy. Naopak v Austrálii, západním Tichomoří i Indii často nastává sucho. Pokles tlaku vzduchu ve východním Tichomoří způsobuje zeslabení pasátů, takže slábnou povrchové oceánské proudy i přesuny vody bohaté na živiny z hlubin směrem k hladině (takzvaný upwelling) při západním pobřeží Jižní Ameriky. To zde vede k hynutí ryb.
  • La Niña se projevuje naopak teplejší vodou moře podél rovníku oproti normálu až o více než tři stupně Celsia. Způsobuje zesílení srážek v západním Tichomoří, a naopak sucho v jeho centrální části. Nárůst tlaku vzduchu ve východním Tichomoří způsobuje zesílení pasátů, takže zesilují povrchové oceánské proudy i upwelling hlubinné vody při západním pobřeží Jižní Ameriky. Označení La Niña (holčička) vzniklo jako protiklad k pojmenování dříve poznané, opačné fáze El Niño (chlapeček, jezulátko).

Zdroj: Slovnik.cmes.cz

„Naše výsledky genové exprese také nabízejí další hypotézu: že velryby mohly takto pozitivně reagovat na pokles znečišťujících látek v jejich krmných vodách, konstatuje expert. Už předchozí studie podle něj zjistily podobné změny stresových hormonů u velryb na opačné straně antarktického kontinentu – dohromady tedy výsledky naznačují, že k těmto změnám došlo na celé planetě.

„Východoaustralští keporkaci sice prokázali pozoruhodnou schopnost přizpůsobit se změnám ve svém prostředí, ale naše studie zdůrazňuje důležitost zmírnění lidských dopadů, aby se jim v našich rychle se měnících oceánech i nadále dařilo,“ doplňuje Linsky a navrhuje ve výzkumu pokračovat. „Pokračováním monitoringu a ochrany keporkaků u východního pobřeží Austrálie můžeme zajistit jejich zdraví a stabilitu a zároveň nabídnout cenné poznatky o tom, jak by bylo možné zachovat další populace velryb, které se potýkají s problémy,“ zakončuje.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Globální oteplování urychluje stárnutí, ukazují výzkumy

Horko prokazatelně škodí lidskému zdraví, hlavně při vlnách veder. Dlouhodobé dopady nadměrného tepla pak urychlují komplex procesů, jimž se zjednodušeně říká stárnutí.
před 9 hhodinami

Hitler nezemřel, tvrdili Sověti. Ze záměrné lži je usvědčily zuby

Vůdce padl – hlásaly noviny celého světa po 30. dubnu, kdy si Adolf Hitler vzal život ve svém berlínském bunkru. Sotva ale lidé stačili v květnu oslavit konec války, už se objevily spekulace, že největší zločinec světa má být stále naživu. A stopy prý vedou do Jižní Ameriky, kam se měli vytratit i jiní vrcholní nacisté. Tuto dezinformaci, která přerostla v několik desetiletí trvající konspirační teorii, přitom cíleně vypustili Sověti.
včera v 11:00

Nejbohatší lidé mají zásadní vliv na změny klimatu, popsal výzkum

Deset procent nejbohatších lidí na světě přispělo od roku 1990 ke dvěma třetinám globálního oteplování. Kdyby měl svět emise jako polovina chudších, tak by se změna klimatu v podstatě nekonala, konstatovala nová studie.
včera v 08:00

Muži, ženy i děti. V Rovensku pod Troskami vyvraždili před osmdesáti lety 356 lidí

V Rovensku pod Troskami v Českém ráji se před osmdesáti lety, 10. května 1945, odehrál jeden z nejhorších válečných zločinů na severu Čech. Sovětští vojáci s partyzány a některými místními tu u školy zastřelili celkem 365 neozbrojených německých vojáků, civilistů, žen a dětí. Pravděpodobným motivem byla msta.
včera v 07:00

Archeologové našli v Plzni zbytky vojenského tábora s polní nemocnicí

Vůbec poprvé v Evropě se archeologům podařilo přesně lokalizovat a prozkoumat relikty vojenského tábora spojeného s polní nemocnicí. V plzeňském Borském parku odhalil tým Fakulty filozofické Západočeské univerzity v Plzni pozůstatky zázemí 109. evakuační nemocnice Armády Spojených států, která v roce 1945 hrála klíčovou roli při osvobození města. Mezi nálezy zaujme odznak U.S. Army Nurse Corps – symbol obětavosti amerických zdravotnic.
9. 5. 2025

Břečka, nebo budoucnost? AI obrázky v sobě mají morbidní odér, říká expert

Reklamy na plakátech, titulní stránky časopisů, ale i lidskoprávní kampaně – to všechno lze vytvořit pomocí obrazových generátorů, které nahrazují práci kreativců, grafiků či fotografů. Jejich práci ale předtím bez souhlasu vytěžily, podotýká v rozhovoru pro ČT24 reklamní fotograf Adam Bartas. Vizuální kultura se podle něj nenávratně mění, což prý přinese i inflaci tohoto syntetického obsahu.
9. 5. 2025

Trumpova administrativa zrušila program podporující neslyšící vědce

Programy podporující diverzitu ve vědě čelí odporu vlády amerického prezidenta Donalda Trumpa. Teď došlo i na ty, které pomáhaly talentovaným neslyšícím studentům.
8. 5. 2025

Odtahovaly raněné přímo z boje. Na východní frontě bojovaly i patnáctileté dívky

Obsluhovaly protiletadlová děla, zachraňovaly raněné vojáky přímo uprostřed boje, a dokonce ostřelovaly nepřítele – ženy, které za druhé světové války byly na východní frontě, se do bojů zapojily naplno. A bylo mezi nimi dokonce zhruba tisíc statečných Čechoslovaček. Do armády a přímo mezi svištící bomby a granáty některé vstupovaly dokonce už v 15 letech. A také ony musely mnohdy snášet obtěžování od sovětských vojáků. Jejich touha bojovat byla ale silnější – přesto stále zůstávají ve stínu mužů.
7. 5. 2025
Načítání...