Virus SARS-CoV-2 proniká i do lidského mozku, prozradily pitvy

Analýza vzorků tkání z pitev lidí, kteří zemřeli na covid-19, ukázala, že virus SAR-CoV-2 se u nich rozšířil do celého těla – včetně mozku. Vydržel v nich až osm měsíců, popsal výzkum, jehož výsledky vyšly v časopise Nature.

Vědci z amerického Národního ústavu zdraví (NIH) testovali vzorky z pitev, které byly provedeny od dubna 2020 do března 2021. Pitvy byly zcela detailní, vědci prozkomali těla všemi existujícími metodami, které měli k dispozici. Celkem analyzovali 44 těl, u 11 z nich dokonce provedli rozsáhlý odběr vzorků nervového systému včetně mozku.

Životaschopný virus v různých orgánech

Všichni pitvaní pacienti zemřeli na covid-19 a žádný z nich nebyl očkován. Krevní plazma 38 pacientů byla pozitivní na SARS-CoV-2, u tří pacientů byla negativní a u dalších tří pacientů nebyla plazma k dispozici.

Třicet procent pacientů byly ženy, průměrný věk mrtvých byl 62,5 roku. Dvacet sedm pacientů (61,4 %) mělo tři nebo více komorbidit. Průměrně zemřeli 18,5 dne od vzniku příznaků.

Analýza ukázala, že SARS-CoV-2 podle očekávání primárně infikoval a poškozoval dýchací cesty a plicní tkáň. Patologové ale našli virovou RNA také v 84 dalších místech těla a tělních tekutinách. Současně se ukázalo, že RNA viru v tělech vydržela velmi dlouhou dobu – v jednom případě izolovali virovou RNA 230 dní po začátku příznaků u pacienta.

Virus proniká do mozku

Vědci našli virovou RNA a protein SARS-CoV-2 z 11 zkoumaných pacientů v hypotalamu a mozečku jednoho z nich a v míše a bazálních gangliích dalších dvou pacientů. Zjistili ale jen malé poškození mozkové tkáně „navzdory značné virové zátěži“.

Badatelé také izolovali životaschopný virus SARS-CoV-2 z různých tkání v dýchacích cestách i mimo ně, včetně srdce, lymfatických uzlin, gastrointestinálního traktu, nadledvinek a oka. Virus byl izolován z 25 z 55 testovaných vzorků (45 procent). 

Proč je tento výzkum důležitý

Autoři studie zdůrazňují, že jejich výzkum není nijak přelomový, ale přesto je velmi důležitý – potvzuje totiž kvalitními důkazy velké množství starších doměnek nebo teorií, jež doposud tak dobře doložené nebyly. Díky tomu se jim podařilo odhalit stopy viru na místech, kde to dřívější studie nedokázaly.

Hlavní autor studie Daniel Chertow uvedl, že dlouhou dobu „se v oboru soudilo, že SARS-CoV-2 je převážně respirační virus“. Když vloni mikrobiologové a patologové poprvé oznámili, že virus byl odhalen po celém těle, pomohlo to vědcům prozkoumat vztah mezi infikovanými tělesnými tkáněmi a „dlouhým covidem“ neboli příznaky, které přetrvávají týdny a měsíce po infekci.

Podle spoluautora práce Stephena Hewitta na tento výzkum naváže letos další, který bude podobným způsobem zkoumat zemřelé, kterí byli očkovaní nebo nakažení nejrůznějšími variantami, jež jsou považované za rizikové. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Loňské záření ze Slunce vychýlilo traktory, letadla i družice

Před rokem se zástupci NASA a dalších asi třiceti amerických vládních agentur sešli, aby simulovali a řešili hrozbu z vesmíru. Tou nebyl asteroid ani mimozemšťané, ale Slunce. Šlo o první trénink, na němž se měli odborníci připravovat na silnou geomagnetickou bouři a její dopady. Jenže toto cvičení přerušila opravdová silná geomagnetická bouře s vážnými dopady. Její důsledky nyní popsala NASA.
před 12 hhodinami

Nová americká vakcína zasáhne proti covidu i chřipce. Doma může mít problém

V polovině května zveřejnila společnost Moderna výsledky testů její nové očkovací látky na principu mRNA. Je unikátní v tom, že by měla chránit před covidem-19 a sezonní chřipkou současně. Vakcína s názvem mRNA-1083 má vynikající výsledky. Lidé, kteří přípravek dostali, měli lepší výsledky než ti, kdo dostali dvě samostatné vakcíny proti těmto nemocem. Přesto není jasné, jestli bude k dostání ve Spojených státech.
před 14 hhodinami

Klimatické extrémy decimují Afriku

Podle nové zprávy Světové meteorologické organizace (WMO) o stavu klimatu v Africe do roku 2024 zasahují extrémní vlivy počasí a změny klimatu do všech aspektů života na kontinentu. Zejména zhoršují hlad, nejistotu a vysídlování.
před 15 hhodinami

KLDR pytlačí a pašuje ohrožená zvířata, některá už vyhubila

Severokorejská vláda se silně podílí na neudržitelném a nezákonném obchodu s volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami, který zahrnuje i druhy chráněné vlastními zákony. Představuje tak hrozbu pro obnovu biologické rozmanitosti v regionu, uvádí nová studie vědců z Londýna.
před 16 hhodinami

Klimatická změna ohrožuje českou potravinovou bezpečnost, varují experti

Klimatická změna zásadně proměňuje podmínky pro zemědělskou produkci v Česku a globálně bude mít vliv na potravinovou bezpečnost. Podle oslovených odborníků se zemědělství musí připravit na největší transformaci v novodobé historii. Experti se shodují v tom, že bez adaptačních opatření mohou výrazně klesnout výnosy.
před 18 hhodinami

Na Zélandu natočili ohrožený druh hlemýždě, jak klade vajíčka skrz krk

Na Novém Zélandu natočili ohrožený druh hlemýždě, jak klade vajíčka skrz krk. Powelliphanta augusta patří k největším plžům na světě a může se dožít až desítek let.
před 19 hhodinami

Globální oteplování urychluje stárnutí, ukazují výzkumy

Horko prokazatelně škodí lidskému zdraví, hlavně při vlnách veder. Dlouhodobé dopady nadměrného tepla pak urychlují komplex procesů, jimž se zjednodušeně říká stárnutí.
11. 5. 2025

Hitler nezemřel, tvrdili Sověti. Ze záměrné lži je usvědčily zuby

Vůdce padl – hlásaly noviny celého světa po 30. dubnu, kdy si Adolf Hitler vzal život ve svém berlínském bunkru. Sotva ale lidé stačili v květnu oslavit konec války, už se objevily spekulace, že největší zločinec světa má být stále naživu. A stopy prý vedou do Jižní Ameriky, kam se měli vytratit i jiní vrcholní nacisté. Tuto dezinformaci, která přerostla v několik desetiletí trvající konspirační teorii, přitom cíleně vypustili Sověti.
10. 5. 2025
Načítání...