Včely uspořádávají čísla podle velikosti zleva doprava, ukázal experiment

Včely řadí čísla podle rostoucí velikosti zleva doprava. Podle agentury AFP to zjistili francouzští vědci, kteří tvrdí, že se jim toto chování podařilo prokázat vůbec poprvé. Nejnovější objev podporuje teorii, že zvířata, podobně jako většina lidí, přirozeně řadí věci v tomto směru, i když nejsou schopna počítat.

Západní studie už dříve zjistily, že ještě předtím, než se děti naučí počítat, začínají uspořádávat rostoucí množství zleva doprava v takzvané „mentální číselné řadě“. Vědci však zjistili opačný směr u lidí z kultur, které používají arabské písmo, jež se čte zprava doleva. To je docela pozoruhodné, protože v arabštině se číslovky (na rozdíl od písmen) píší ve stejném směru jako v Evropě.

„O tomto tématu se stále vedou diskuse mezi těmi, kteří si myslí, že mentální číselná řada je vrozená, a těmi, kteří tvrdí, že je daná kulturou,“ řekl Martin Giurfa z univerzity ve francouzském Toulouse.

V poslední době se objevily důkazy, podle kterých novorozenci a někteří obratlovci, včetně primátů, uspořádávají čísla zleva doprava. Giurfa vedl studii, jejímž cílem bylo zjistit, zda to samé platí i u hmyzu, konkrétně u včel.

„Už víme, že včely jsou prokazatelně schopné počítat, přinejmenším do pěti,“ řekl Giurfa. Podle vědce zástupci této hmyzí skupiny také zpracovávají informace odlišně v obou mozkových hemisférách. Tento rys zřejmě sdílejí s lidmi a je považován za možného původce „mentální číselné řady“, uvedl Giurfa. Nedávno se navíc podařilo dokázat, že včely dokonce rozlišují sudá a lichá čísla, což žádné jiné zvíře nedokáže.

Cukr a krabice

Vědci v rámci experimentu nechali jednotlivé včely vlétnout do dřevěné krabice. Poté je pomocí cukrové vody nalákali, aby si vybraly obrázek zobrazující řadu předmětů připevněných na stěnách bedny.

Počet předmětů na obrázku zůstával pro každou jednotlivou včelu stejný, ale náhodně se měnil v rámci skupiny – zobrazeny byly jedna, tři nebo pět věcí ve tvaru kruhů, čtverců nebo trojúhelníků. Jakmile se včely naučily létat k určenému počtu předmětů, výzkumníci předměty odstranili a na stěny krabice umístili jiný počet, než na jaký byly zvyklé. Střed bedny nechali prázdný, odstranili cukrovou vodu a sledovali, kterým směrem se včely vydaly.

Osmdesát procent včel, které byly naučeny vybírat tři předměty, zamířilo doleva, když jim byl nabídnut pouze jeden předmět na obou stranách, a šly doprava, když jim bylo nabídnuto pět předmětů na obou stranách. Včely, které byly vycvičené na jeden předmět, šly pro trojici doprava, zatímco včely zaměřené na pětku šly pro svou trojku doleva.

Pokud je teorie o tom, že zvířata uvažují o číslech zleva doprava, pravdivá, zůstává otázkou, proč to neplatí pro všechny lidi. Giurfa tvrdí, že to může být způsobeno výchovou. I když je mentální číselná řada „vrozená, kultura ji může modifikovat, dokonce i zvrátit, nebo naopak zvýraznit“, řekl. Na druhou stranu se včely musí držet toho, co jim diktuje příroda. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Do sokolského odboje se zapojovaly celé rodiny. Nacisté pak vraždili i děti

„Stráž nás volá, bratři, vztáhněte své paže, pevně obejmeme krásnou svoji zem. Zde jsme vládci. Zhynete jak zemězrádci!“ Jasný vzkaz nacistům na svém X. sletu v Praze manifestovalo více než 30 tisíc sokolů. V červenci 1938, v předvečer mobilizace a mnichovské krize, předvedli skladbu Přísaha republice, kterou ukazovali své odhodlání bránit vlast před nacisty. Pro mnohé to nebyla jen planá přísaha. Ze všech fungujících dobrovolných organizací se právě oni v největším množství zapojili do odboje – a zároveň při něm položili život.
před 32 mminutami

Mechanismus z Antikythéry mohl být nefunkční, naznačuje studie

Nejslavnější mechanický stroj z antiky – mechanismus z Antikythéry – dalece převyšuje jakékoliv jiné technologie z této doby. Nový výzkum ale otestoval hypotézu, že ve skutečnosti to zase takový zázrak nebyl.
26. 4. 2025

Unikátní novodobý zlatý poklad našli turisté u Dvora Králové nad Labem

Dva turisté objevili v únoru u Dvora Králové nad Labem novověký poklad v odhadované hodnotě přes sedm a půl milionu korun. Dvě schránky, které obsahovaly zlaté mince, šperky a další předměty o celkové hmotnosti sedm kilogramů, nálezci odevzdali do Muzea východních Čech v Hradci Králové. Zaručeně zlaté jsou mince o váze téměř čtyři kilogramy. Další kovové předměty vědci analyzují.
25. 4. 2025Aktualizováno25. 4. 2025

Rakovina krade motivaci. Vědci popsali, jak ovládne mozek

Lidé trpící rakovinou přicházejí o vůli bojovat, často marně hledají sílu dál žít. Až doposud věda předpokládala, že je to vedlejší dopad únavy z nemoci, ale teď našli přímo způsob, jak rakovina připravuje mozek o motivaci.
25. 4. 2025
Doporučujeme

Zabili Heydricha i posílali depeše. Válku přežila jen polovina parašutistů

Byla jich stovka, přišli z nebes a fatálně ovlivnili průběh druhé světové války – českoslovenští parašutisté vyslaní z Velké Británie měli na území tehdejšího protektorátu plnit rozmanité úkoly. Od sabotáží a předávání informací exilové vládě až po útoky na přední představitele nacistické správy. V podstatě počítali s tím, že se do vlasti vrací pro smrt. Konce války se jich dožila pouhá polovina. A ti, kdo přežili, se následně po roce 1948 uznání nedočkali. Většinu z nich naopak čekalo ponížení, perzekuce a některé dokonce vykonstruovaná obvinění a smrt.
25. 4. 2025

Hubbleův kosmický dalekohled funguje i jako stařeček

Už 35 let je na oběžné dráze Hubbleův kosmický dalekohled. Díky němu astronomové například zjistili, že v centrech galaxií jsou supermasivní černé díry, poprvé změřili rychlost rozpínání vesmíru nebo uviděli ty nejvzdálenější galaxie. Zařízení pořídilo také řadu ikonických snímků. Je pojmenované po americkém astronomovi Edwinu Hubbleovi, který jako první zjistil, že ve vesmíru existuje víc galaxií a že se vesmír rozpíná. Dalekohled na oběžnou dráhu dopravil raketoplán Discovery.
24. 4. 2025

Nová studie objasnila vliv masivního výbuchu sopky na výkyvy v počasí

Erupce sopky Hunga Tonga–Hunga Ha’apai (HT), která se odehrála 15. ledna 2022, byla naprosto jedinečnou a bezprecedentní událostí ve známých dějinách. Podle studie zveřejněné před pár dny v prestižním mezinárodním časopise, na které se podílel i český klimatolog Aleš Kuchař, způsobil tento jev mimo jiné i prodloužená období nízkých teplot v Evropě během následující zimy a jara.
24. 4. 2025

Zahřívaný tabák může ohrozit děti nečekaným způsobem. Polykají uvolněné plíšky

V Česku přibývá případů, kdy malé dítě omylem spolkne plíšek, který se používá v zařízeních ohřívání tabáku. Končí pak hospitalizované v nemocnici.
24. 4. 2025
Načítání...