V americkém státě Nebraska začaly klinické testy léku remdesivir, který by mohl pomoci lidem nakaženým novým typem koronaviru. S odkazem na vyjádření místních zdravotnických úřadů o tom informovala agentura AP. Lék před několika lety vyvinul tým vědců kalifornské firmy Gilead Sciences, v jehož čele stojí Čech Tomáš Cihlář.
V USA začaly testy léku na koronavirus, který vyvíjel český vědec Cihlář
Lékaři chtějí do testů zapojit dohromady na čtyři sta lidí v padesáti zemích světa. Polovině z nich přitom dají remdesivir, zatímco zbytku bude podáno pouze placebo, tedy látka bez účinku upravená do stejné podoby jako lék.
Prvním účastníkem testu v USA je nakažený Američan ve fakultní nemocnici univerzity v Nebrasce, který byl nedávno evakuován z výletní lodi Diamond Princess. Ta byla kvůli výskytu koronaviru na palubě od začátku února dva týdny v karanténě v japonském přístavu Jokohama.
Do studie se však budou moci zapojit všichni pacienti hospitalizovaní s nemocí COVID-19, kterou koronavirus způsobuje. Jedinou podmínkou je, že musí vykazovat alespoň mírné symptomy nákazy. Takových je v nemocnici nyní dvanáct.
Na COVID-19 zatím neexistuje žádný lék ani vakcína. Doktoři tak nakaženým podávají pouze přípravky, které zmírňují symptomy nemoci, mezi něž patří horečka, kašel a dušnost. V těžkých případech pomáhají pacientům s dýcháním či okysličováním krve přístroje, aby se zmírnila námaha plic a srdce.
Jaké léky mají šanci
V Číně, odkud se nový koronavirus šíří a kde má nejvíce obětí, začaly dvě podobné studie již dříve. Předmětem jedné z nich je rovněž remdesivir, druhá se týká možného využití léků proti viru HIV, který způsobuje onemocnění AIDS.
Světová zdravotnická organizace (WHO) označila v lednu remdesivir za „nejslibnějšího kandidáta“ na lék proti nemoci COVID-19. Látku lékaři už krátce zkoušeli na pacientech nakažených krvácivou horečkou ebola v Kongu, kde však testy následně zastavily. WHO však citovala studie, podle nichž remdesivir zabíral na nemoci SARS a MERS, jež jsou způsobeny příbuzným typem koronaviru.
Remdesivir už lékaři v USA využili při léčbě malého počtu pacientů. Jedním z nich byl muž ve státě Washington nakažený novým koronavirem, který se následně vyléčil. Není však přímo prokazatelné, že za jeho zotavením stál právě lék z dílny firmy Gilead Sciences.
Nicméně zatímco americké akcie již několik dní v obavách před dopady koronavirové epidemie klesají, v případě společnosti Gilead pořád rostou.