V Česku letos zemře na covid asi 9 až 10 tisíc lidí, předpovídá ministerstvo zdravotnictví

3 minuty
Události: Na podzim vzrostla v Česku úmrtnost
Zdroj: ČT24

Za rok 2020 podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) zemře asi 9 tisíc až 10 tisíc lidí pozitivních na koronavirus. Přibývá ale také úmrtí, která primárně s covidem nesouvisí – podle ministra je proto zapotřebí co nejrychleji obnovit zdravotní péči pro všechny.

V posledních třech měsících letošního roku bude úmrtnost v Česku vyšší než v předchozích letech. Příčinou ale nejsou jen úmrtí na covid-19, podle ministra zdravotnictví Jana Blatného bylo v říjnu asi tisíc lidí, kteří zemřeli navíc proti průměru předchozích let a covid přitom neměli. Je možné, že se jednalo o ty, kdo se báli k lékaři, zanedbali kvůli pandemie prevenci nebo se může jednat o další příčiny, které jsou s pandemií spojené. 

Vývoj úmrtnosti v ČR
Zdroj: ÚZIS

„Je velmi pravděpodobné, že je to následek situace, že kvůli nadměrnému zatížení (zdravotnického) systému může docházet k tomu, že lidé umírají více i na to, co není koronavirus,“ řekl ministr k vyššímu celkovému počtu zemřelých v Česku. „Proto je nutné co nejrychleji obnovit standardní nemocniční zdravotní péči,“ dodal.

V prvním pololetí byl covid-19 příčinou úmrtí zhruba u 27 procent zemřelých, kteří byli pozitivně testovaní, ve druhém podle prozatím dostupných dat asi u 37 procent.

Vývoj úmrtnosti po měsících
Zdroj: ÚZIS

Přibližně 60 procent v obou pololetích zemřelo s vážnými komorbiditami, tedy těžkými onemocněními, kde je hlavní příčinu smrti obtížné určit. A jen 5 až 10 procent úmrtí lidí s prokázaným covidem pak nesouviselo s touto chorobou, ale týkalo se zcela jiných příčin – jde například o mediálně známé případy autonehod, kde měl mrtvý řidič po pitvě prokázaný virus SARS-CoV-2.

Nejčastějšími vážnými komorbiditami byly ischemická choroba srdeční, chronické poruchy srdečního rytmu, diabetes a různé rakovinové nádory. 

Hlavní komorbidity
Zdroj: ÚZIS

Obě vlny jsou si podobné

Struktura úmrtí byla během první jarní vlny i té druhé podzimní velmi podobná, přestože množství mrtvých s prokázaným covidem se v obou obdobích značně lišilo.  V první polovině roku bylo jen 407 osob, které zemřely s indikovaným covidem a měly řádně vyplněný záznam, tedy list o prohlídce zemřelého. 

Data z druhé vlny jsou zatím značně neúplná, protože se stále ještě zpracovávají. Ministerstvo zdravotnictví má zaznamenaných 2682 úmrtí s prokázaným covidem. „Tato data dobře korelují s tím, co bylo v první polovině roku,“ uvedl Blatný.

Očekávaný vývoj úmrtnosti do konce roku
Zdroj: ÚZIS

Nejčastěji lidé podle dat umírají v nemocnicích – je to 84 procent všech zemřelých – na podzim ale začalo přibývat i úmrtí v sociálních zařízeních. Důležité ale podle ministra je, že lidé neumírají doma bez péče a bez podpory; to je důkazem, že nedošlo k hrozícímu kolapsu českého zdravotnictví.

Neúplná data

Publikace dat má podle Blatného značné zpoždění, právě proto, že data, jak jsou nahlašována, se mění v čase. Určování příčin úmrtí podle ministra nejde dělat v reálném čase: příčiny úmrtí je totiž třeba ověřit, kódovat do databází a mnohdy i zpětně ověřit.

Tyto procesy trvají nutně dlouho a v různých zemích se vykazují odlišně a s různým zpožděním – proto je podle Blatného neobjektivní používat tato srovnání mezi zeměmi. Vše komplikuje i to, v jaké fáze epidemie se různé země nacházejí.

Srovnání úmrtnosti ČR a jiných zemí
Zdroj: ÚZIS

Jisté ale podle Blatného je, že v Česku bude mortalita na podzim vysoká, a to včetně takzvané nadměrné mortality. Závěrečná zpráva za rok 2020 ale bude dostupná až někdy v prvním čtvrtletí roku 2021 – teprve tehdy bude možné dělat seriózní srovnávání s ostatními zeměmi.

Aby se to mohlo stát, měly by zdravotní úřady rychleji hlásit příčiny smrti a dodávat doklady. Vznikne také komise, která bude data o mortalitě detailně analyzovat.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Znečištění jako na dálnici. Z lezeckých bot se mohou uvolňovat nebezpečné chemikálie

Lezení může vypadat jako zdravý sport. Jenže podle nové studie v něm může být ukrytý problém. Drobné částečky chemikálií, jež se uvolňují ze sportovní obuvi, mohou představovat zdravotní riziko.
před 4 hhodinami

Čeští vědci mají novou metodu na úpravu mléka pro nedonošené děti

Tuzemští vědci vymysleli novou metodu na úpravu darovaného mléka pro nedonošené děti. To by díky ní mohlo být pro kojence bezpečnější i výživnější. A lékaři by mohli využít i větší množství. Metodu mohou nemocnice zavést do praxe prakticky ihned.
před 7 hhodinami

Na půdě kolem Černobylu by se opět daly pěstovat potraviny, naznačuje studie

Desítky let byla půda v okolí ukrajinského Černobylu považována za nevyužitelnou kvůli havárii reaktoru jaderné elektrárny v roce 1986. Nový výzkum ale naznačuje, že by se dala bezpečně využívat pro zemědělství.
včera v 13:20

Kůrovcová kalamita polevuje. Brouka krotí počasí i věda

Kalamita lýkožrouta smrkového, kterému se říká lidově kůrovec, v Česku v posledních několika letech ustupuje. Díky tomu i klesá objem smrkového dřeva, které je nutné vytěžit. Podle expertů z Biologického centra Akademie věd v tom má silnou roli počasí, jež není pro tento hmyz tak výhodné. Pomáhají ale i nové zásadní úpravy v postupech ochrany lesa.
včera v 11:09

Vědci prozatím uchránili nejstarší strom světa před novou dálnicí

Nejstarší světový strom mohl být ohrožen výstavbou dálnice. Zachránila ho prozatím ovšem kampaň vědců. Ti zdůrazňují přínos podobných velikánů k poznání ohledně změn klimatu. Ve svém článku o příběhu stromu reportoval web německé stanice Deutsche Welle.
29. 4. 2025

Ústup očkování v USA by svědčil hlavně spalničkám, ohrozil by miliony lidí

Očkování je jednou z páteří moderní medicíny. Stačí drobné snížení proočkovanosti a dopady na společnost jsou obrovské. Vědci na základě rozsáhlého modelu pro různé scénáře popsali, jaká budoucnost čeká ohledně šíření nakažlivých nemocí Spojené státy.
29. 4. 2025

Firma Amazon vypustila první várku svých internetových družic

Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose v pondělí tamního času (v noci na úterý SELČ) vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska. Informovaly o tom tiskové agentury s odkazem na živý přenos.
29. 4. 2025Aktualizováno29. 4. 2025

Levá, nebo pravá? Vědci zkoumali, do jaké ruky je lepší očkovat

Když lidé dostávají posilující dávku vakcíny, mnohdy si ji nenechají dát do stejné ruky jako tu první. Nový výzkum popsal, že vhodnější je očkovat do stejného místa. Výsledky by se podle autorů daly využít zejména během pandemií, během nichž je nutné očkovat v průběhu epidemické situace.
29. 4. 2025
Načítání...