Už rok jsou teploty 1,5 stupně nad předindustriálním průměrem

6 minut
Události: Letošní červen byl nejteplejší v historii měření
Zdroj: ČT24

Červen byl dvanáctým měsícem po sobě s globální průměrnou teplotou nejméně 1,5 stupně Celsia nad předindustriálním průměrem z let 1850 až 1900, informovala meteorologická služba Evropské unie Copernicus. Zároveň šlo o nejteplejší červen, jaký kdy ukázala data ze souboru ERA5, který využívá miliardy měření ze satelitů, lodí, letadel a meteorologických stanic po celém světě.

Červen 2024 byl celosvětově rekordně teplý. Z dat ERA5 vyplývá, že průměrná povrchová teplota vzduchu dosáhla 16,66 stupně Celsia, což je 0,67 stupně nad červnovými průměry z let 1991 až 2020 a 0,14 stupně nad předchozím rekordně teplým červnem, který byl zaznamenán loni.

Copernicus připomíná, že uplynulý červen byl třináctý měsíc v řadě, který byl označen za historicky nejteplejší daný měsíc v roce. Podobná série měsíčních teplotních rekordů se naposledy vyskytla v letech 2015 a 2016.

Průměrná globální teplota za uplynulých dvanáct měsíců, tedy v období od července 2023 do června 2024, je i celkově nejvyšší v dosavadních záznamech, a sice 0,76 stupně nad průměrem z let 1991 až 2020 a 1,64 stupně nad průměrem z předindustriální éry.

Prolamování rekordů bude pokračovat

„Je to více než statistická zvláštnost a zvýrazňuje velkou a pokračující změnu našeho klimatu,“ Poznamenal k údajům šéf klimatické služby Copernicus Carlo Buontempo. „I kdyby jednou tento specifický sled extrémů skončil, směřujeme k prolamování dalších rekordů, protože klima pokračuje v oteplování. Je to nevyhnutelné, pokud nezastavíme přidávání skleníkových plynů do atmosféry a oceánů,“ dodal Buontempo.

V Evropě byl teplotní průměr letos v červnu 1,57 stupně nad červnovým průměrem z období 1991 až 2020, což z něj činí dosud druhý nejteplejší červen na subkontinentu.

90′ ČT24: Nejteplejší červen v historii měření
Zdroj: ČT24

Mimo Evropu teploty nejvýrazněji překračovaly průměr na východě Kanady, na západě USA a Mexika, v Brazílii, severní Sibiři, na Blízkém východě, v severní Africe a na západě Antarktidy.

Naopak pod průměrem se teploty držely nad oblastí východního rovníkového Tichomoří, což podle expertů naznačuje, že se tvoří klimatický jev La Niňa, který má chladící účinky, ale i tak zůstávají teploty vzduchu v mnoha oblastech nad Tichým oceánem nezvykle vysoké.

Také teplota hladiny moří byla v uplynulém červnu nejvyšší, jaká byla dosud v šestém měsíci roku zaznamenána, když dosáhla 20,85 stupně Celsia. Jde o patnáctý měsíc v řadě, kdy byla povrchová teplota moře v daném měsíci podle dat ERA5 rekordně vysoká.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Na Tchaj-wanu se našla čelist denisovana, pravěkého bratrance neandertálců

Objev čelisti denisovana na asijském ostrově naznačuje, že se pravěcí příbuzní lidí rozšířili dál, než se předpokládalo. Současně jde o jeden z nejlépe dochovaných důkazů existence těchto prehistorických hominidů.
před 1 hhodinou

Astronomové pozorovali černou díru, která přerušila půst

Vědci pozorovali u černé díry zvláštní, velmi silné záblesky energie. Připomínaly situaci, jako by černá díra trhala na kusy hvězdu – jenže dalekohled tam žádnou hvězdu nedetekoval. Astronomové řeší, co se v hlubokém vesmíru vlastně stalo.
před 3 hhodinami

Skupina více než 60 kosatek na západě Austrálie zabila plejtváka obrovského

Skupina více než 60 kosatek na západě Austrálie ulovila a zabila asi 18metrového plejtváka. Napsal to australský web ABC. Incident se odehrál v oblasti, kde se ve velkém množství nachází různorodá mořská flóra a fauna.
před 4 hhodinami

Předpověděl nacistickou okupaci. Zapomenutý příběh Antonína Hrona

Četli vojenské časopisy, tajně poslouchali hovory dělníků v podzemce, ale i špehovali a opíjeli německé vojáky – to byly jen některé z činností československého vojenského atašé Antonína Hrona a jeho spolupracovníků v Berlíně před vypuknutím druhé světové války. Získávali netradičními způsoby zprávy o formující se německé armádě, přestože jim za to hrozil okamžitý trest smrti. Díky získaným informacím v předvečer německé okupace 14. března 1939 také Hron varoval pražské zpravodajce, že do Československa vpadnou nacisté. Zemřel před 80 lety a historici nyní pátrají po jeho příbuzných.
před 7 hhodinami

Zapírali, přiznali se, zapírají. Rusové opět odmítají vinu za masakr v Katyni

Intelektuálové, vojáci, duchovní, elita polského národa – před 85 lety zavraždili Sověti v lese u Katyně a na dalších místech přes dvacet tisíc polských zajatců. V dubnu 1940 postříleli zadržené ranou do týlu a zahrabali je do několika hromadných hrobů. Po třech letech pak mrtvé objevila postupující německá armáda. A začalo kolo obviňování propletené s propagandou nacistickou i komunistickou. Teprve 13. dubna 1990 Rusko oficiálně uznalo svoji vinu na masakru a odtajnilo i usvědčující dokumenty. V posledních měsících ale ruská bezpečnostní služba vinu Moskvy opět popírá a vrací se tak o téměř století zpět.
před 8 hhodinami

V Jižním Súdánu umírají lidé na choleru. Chybí tam zrušená americká pomoc

Omezení peněz pro americkou rozvojovou agenturu USAID se už začíná negativně projevovat. Podle humanitární organizace Save the Children zemřelo v Jižním Súdánu osm lidí nakažených cholerou. Nedostalo se jim totiž lékařské péče, která byla až donedávna financovaná právě Spojenými státy. Obavy panují také o pokles dostupnosti vakcín proti dalším nakažlivým nemocem jako ebola nebo AIDS.
před 21 hhodinami

AI ovlivní víc než dvě pětiny pracovních míst v Česku, říká analýza

Pracovní trh v České republice projde v dalších letech zásadními změnami; hlavní vliv bude mít stále větší využívání takzvané generativní umělé inteligence (AI). Česká populace ale bude stárnout tak rychle, že k péči o seniory bude zapotřebí stále nových pracovních míst. A to by mělo dopady AI minimálně kompenzovat.
včera v 12:02

Britská vláda pracuje na AI systému, který má předvídat vraždy

Britská vláda ve spolupráci s vědci vyvíjí systém, jehož cílem je s pomocí umělé inteligence předpovědět, kdo by se mohl dopustit vážných násilných trestných činů včetně vražd, a to za pomoci analýzy dat policie a vězeňské služby. Píše to server deníku The Guardian. Kritici se obávají toho, že systém bude Brity nespravedlivě profilovat na základě citlivých osobních údajů.
včera v 10:55
Načítání...