Alternativní „vysvětlení“ změny klimatu: nefunguje ani jedno, píše meteorolog Žák

Máme za sebou dvanáct nejteplejších měsíců v historii pozorování. A s velkou pravděpodobností současný červen tuto řadu o další měsíc prodlouží. Z klimatologického pohledu je příčinou rekordně vysokých teplot a zrychlujícího se oteplování z drtivé většiny lidská činnost, především pak spalování fosilních paliv a změna charakteru povrchu planety - hlavně vypalování lesů a pralesů. Mezi veřejností ale stále občas rezonují názory, že pozorované změny klimatu mají jinou příčinu.

Všechny alternativní „teorie“, které se pokoušejí vysvětlit současnou klimatickou změnu jinak než vlivem skleníkových plynů, mají jedno společné. Autoři těchto úvah zdůrazňují údajný přirozený vliv, a naopak vliv člověka v této souvislosti upozaďují nebo dokonce zcela popírají.

Sluncem to není

Jedním z nejčastěji opakovaných mýtů je vliv Slunce. Kolísání sluneční aktivity spojené s počtem takzvaných slunečních skvrn má sice dopad na množství energie, které na Zemi od Slunce přichází, jenže v dlouhodobém horizontu dochází v tomto ohledu ke změnám v rámci pouhých 0,15 procent. A navíc období od 70. let minulého století bylo ve znamení pozvolného mírného poklesu energie dopadající na Zemi, zatímco teplota na naší planetě začala od 80. let 20. století výrazně stoupat. Jinými slovy: vliv Slunce nedokáže pozorované oteplování ani z malé části vysvětlit.

V dlouhodobém horizontu se někdy argumentuje i takzvanými Milankovičovými cykly. Ty souvisejí se změnami parametrů oběžné dráhy Země kolem Slunce, zejména sklonu zemské osy. Opravdu se v minulosti prokazatelně odehrály a vedly ke změně množství energie dopadajícího na Zemi od Slunce. A to se projevilo mimo jiné střídáním dob ledových a meziledových. Jenže v tomto případě šlo o změny na časové škále s dobou trvání desítek až stovek tisíc let, tedy zcela mimo časový horizont desítek let, ve kterém teď pozorujeme globální nárůst teplot.

Kosmické záření není viníkem

Z podobné oblasti je i myšlenka, že změny v toku kosmického záření by mohly ovlivňovat pozorované globální oteplování. Tato hypotéza předpokládá, že ionty produkované kosmickým zářením mohou podpořit tvorbu oblaků. Více oblačnosti znamená více odráženého slunečního záření, čímž se snižuje množství energie dosahující k zemskému povrchu.

Jenže podle studií z minulé dekády je vliv změn intenzity toku kosmického záření na proces kondenzace oblaků velmi malý a nesrovnatelný s účinkem změn koncentrací přirozených aerosolů působících jako účinné zárodky vodních kapiček oblaků, za které můžou sopečné erupce, požáry a podobně.

Pára je v tom nevinně

Další alternativní „teorie“, která se ve spojení s globálním oteplováním objevuje, souvisí s rolí vodní páry jako důležitého skleníkového plynu. Často se argumentuje množstvím vodní páry, které je významně vyšší než u známého oxidu uhličitého. Jenže v tomto případě je nutné si uvědomit, že množství vodní páry ve vzduchu s časem i místem výrazně kolísá: například velký rozdíl je mezi tropickými deštnými lesy a suchými pouštěmi.

Současně platí, že oteplení planety o každý jeden stupeň Celsia vede ke zvýšení množství vodní páry v atmosféře (globálně) o sedm procent. Takže pokud dojde k oteplení kvůli stoupajícím koncentracím CO2, následně se v teplejší atmosféře zvýší i množství vodní páry, která jako významný skleníkový plyn zesílí intenzitu oteplení. Výsledkem tedy bude mnohem větší oteplení, což souvisí s pozitivní zpětnou vazbou – malý impuls vede k mnohem většímu efektu, než by se na první pohled mohlo zdát.

Mikroklima má vliv - ale ne dostatečně velký

Na první pohled zajímavou námitkou může být otázka vlivu mikroklimatu na meteorologická pozorování. Například v případě pražského Klementina, které je umístěné v centru města, pozorujeme dlouhodobě narůstající vliv tepelného ostrova města, který centrum Prahy mírně otepluje. Tento trend stejně jako další lokální vlivy ale dokážeme pomocí statistických metod odfiltrovat.

A navíc: pokud srovnáme trendy z různých regionů a různě umístěných stanic, zjistíme, že se liší jen velmi málo, a naopak jsou si dost podobné, a to napříč planetou. Tyto trendy jsou navíc v posledních dekádách potvrzovány i pomocí nástrojů dálkového průzkumu Země, například meteorologických družic.

Rychlé kolísání klimatu není přirozené

Oblíbeným argumentem zpochybňujícím roli člověka bývá také konstatování, že jde o přirozenou záležitost, protože kolísání klimatu je přece „normální věc“. Jenže pokud se ponoříme do detailního vývoje teplot na naší planetě za posledních 170 let a zkusíme ho propojit s přirozenou proměnlivostí klimatu a různými oscilacemi, které se objevují (například známé El Nino, NAO neboli Severoatlantická oscilace, vliv sopečné činnosti), vysvětlíme tím pouze pozorované drobné odchylky neboli šum. Nikoliv dlouhodobý trend výrazného nárůstu teploty po celé planetě. Ostatně i z modelových výpočtů jasně vyplývá, že abychom v jejich výstupech dostali reálně pozorované teploty, musíme do klimatického systému zapojit vliv člověka a zejména skleníkové plyny.

Jediná teorie, kde výsledky odpovídají modelům

Existují samozřejmě i další „teorie“, často v nějaké obměně výše uvedených argumentů, které se snaží „vyvinit“ člověka. Problém ale je, že když se zaměříme na detaily a konkrétní čísla, nedostaneme se k pozorovaným hodnotám. A při případných snahách popsat současný vývoj analogií s historií narazí zase na fakt, že rychlost změn v současnosti je oproti těm historickým nesrovnatelně vyšší.

Jinými slovy, jedině skleníkové plyny a změna krajiny zůstávají tím, čím lze uspokojivě vysvětlit pozorované změny v rámci klimatického systému naší planety. A odtud také vyplývá, co můžeme udělat pro to, aby tyto změny neměly dramatické dopady na lidskou společnost.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Univerzita Karlova láká mladé vědce zpátky domů

Země jako Česko mají s vědou spoustu problémů. Jsou sice dost bohaté na to, aby nechaly studenty získat velmi kvalitní vzdělání, a dokonce jim mnohdy dopomohou i k zisku toho špičkového v zahraničí. Jenže pak už chybí prostředky pro to, aby se tito nadějní mladí vědci vrátili a své znalosti využívali dál „doma“, kde z toho bude mít Česko největší prospěch. Řešit se to snaží Univerzita Karlova.
před 9 hhodinami

Fyzicky silnější ženy mají více sexuálních partnerů, odhalil výzkum

Když vědci ověřovali platnost známé teorie o tom, že silnější muži mívají i více sexuálních partnerek, narazili na něco nečekaného. Ukázalo se totiž, že stejná úměra se týká i žen.
před 9 hhodinami

Zemřel Ivan Holoubek, vědec, který chránil českou přírodu před chemií

V noci na pondělí zemřel emeritní profesor Masarykovy univerzity v Brně Ivan Holoubek. Bylo mu 73 let. Holoubek byl jedním ze zakladatelů centra Recetox spadajícího pod univerzitu, které se zabývá environmentálními a zdravotními riziky souvisejícími s chemickými látkami. Od roku 1990 byl téměř čtvrt století jeho ředitelem. Za rok 2016 dostal Cenu města Brna.
před 13 hhodinami

Žraloci žijící na volném moři mizí. Za půlstoletí jich ubyly skoro tři čtvrtiny

Populace žraloků na volném moři klesla od roku 1970 téměř o tři čtvrtiny – konkrétně o 71 procent. Hlavní příčinou je podle nové studie nadměrný rybolov, kvůli němuž hrozí většině těchto predátorů vyhynutí.
před 13 hhodinami

Vědci laserem rekonstruovali staletí stará tetování mumií

Mezinárodní tým vědců poprvé pomocí laserů odkryl tetování stovky let starých mumií v Peru. Paprsky odhalily nesmírně složité vzory. Až doposud nebylo možné si tuto uměleckou formu původních obyvatel Ameriky prohlédnout. Nový objev podle autorů ukazuje, jak vysoká byla úroveň dovedností tamních umělců.
před 15 hhodinami

Nadace Neuron ocenila chemika Jungwirtha nebo učitele Černého

Hlavní cenu Nadace Neuron za celoživotní přínos vědě získal při ceremoniálu v Národním muzeu fyzikální chemik Pavel Jungwirth. Letos poprvé vědecká rada udělila ocenění také za rozvíjení lásky k vědě. Jeho držitelem se stal pedagog a popularizátor vědy Jan Černý. Cena za propojení vědy a byznysu byla udělena start-upu SophoMer, který vyvinul syntetický materiál zlepšující kvalitu diagnostických testů. Oceněno bylo i sedm mladých nadějných vědců. Nadace laureátům rozdala dohromady 7 milionů korun.
19. 1. 2025Aktualizováno19. 1. 2025

Již nelze poznat, kdy je obraz vygenerovaný AI, míní expert

Čipy používané v oblasti umělé inteligence se dají přirovnat k lidskému mozku, popsal v pořadu 90' ČT24 Vladimír Janíček z Fakulty elektrotechnické Českého vysokého učení technického (ČVUT). „Bavíme se o něčem, co je na špičce výkonu,“ dodal. Umělá inteligence se v posledních měsících nesmírně posunula, podle expertů se u výtvorů vytvořených kvalitní technologií nedá určit, zda je vytvořila právě AI. „Musíme si zvyknout, že technologie změní způsob, jakým věci kolem sebe vidíme,“ míní ředitel spolku prg.ai Lukáš Kačena.
18. 1. 2025

Archeologové v Pompejích objevili luxusní soukromé lázně

Archeologové v Pompejích objevili přepychové soukromé lázně, možná největší, jaké tam kdy našli. Lázně tvoří čtyři bohatě zdobené místnosti, jednu služební místnost a velký bazén. Podle archeologů jde o objev století, napsal server BBC.
17. 1. 2025
Načítání...