Testy na koronavirus v USA nefungují, výrobce udělal chybu

Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) varovalo veřejnost, že vypuknutí koronavirové epidemie by mohlo vážně narušit životy obyčejných Američanů a vyzvalo rodiny i komunity, aby se na tuto situaci začaly připravovat.

Spojené státy se potýkají s tím, že rozsah rozšíření nového koronaviru v této zemi není známý. Ukázalo se totiž, že testovací sady na přítomnost viru jsou vadné, a proto musí být staženy. Funkční testovací sady jsou tedy nyní k dispozici jen v několika státech USA a není jasné, kdy budou dostupné nové, tentokrát již funkční.

Prezident Donald Trump mezitím při návštěvě Indie v úterý informoval, že koronavirus „je v naší zemi plně pod kontrolou“ a že „odejde“. Nancy Messonnierová, která v CDC vede odbor Imunizace a respiračních chorob, ale v telefonickém briefingu varovala, že situace je výrazně horší. „S tím, jak stále více zemí zažívá šíření (viru) v komunitách, stává se zadržování na hranicích stále těžším a těžším,“ uvedla. „Nakonec můžeme očekávat, že se začne šířit i v naší zemi. Není ani tak otázka, jestli se to stane, jako spíš kdy přesně se to stane a kolik lidí v této zemi bude mít vážnou nemoc.“

Vzhledem k tomu, že proti nemoci COVID-19, kterou nový koronavirus způsobuje, stále neexistuje ani očkování, ani lék, by bylo podle CDC potřeba v Americe zavést opatření, která praktikují i ostatní zasažené země – tedy uzavírání škol, omezení dopravy a další.

„Rozumím tomu, že celá tato situace se může zdát nepřekonatelnou a že narušení běžného fungování života může být vážné. Ale jde o věci, o nichž by lidé měli začít přemýšlet již nyní,“ uvedla expertka. „Bavila jsem se o tom u snídaně se svou rodinou a dětem jsem řekla, že i když si nemyslím, že právě teď jsme v ohrožení, měli bychom se připravovat.“

Problém s testovacími sadami

Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí si je vědomé problémů s testovacími sadami, které v průběhu února dodávalo jednotlivých státům. Agentura oznámila, že byly odhaleny chyby ve výrobě jedné z přísad testu, takže laboratoře nebyly schopné potvrdit, zda je opravdu funkční a použitelný. Z praktického hlediska se tedy k testování potenciálně infikovaných osob nedá použít.

Podle Messonierové má funkční testy jen 12 států a lokalit – deník Guardian se s odkazem na vlastní zdroje domnívá, že je to jen pouhých pět států. „Jsem frustrovaná stejně jako mnoho z vás, kteří jste se sadou měli problémy. Chci vás ujistit, že pracujeme na její úpravě a doufáme, že dodáme novou verzi velmi brzy,“ dodala s tím, že práce probíhají největší možnou rychlostí.

Kritika amerického postupu

Přístup amerických úřadů už si našel řadu kritiků. Jeremy Konyndyk, který vedl tým expertů při vypuknutí epidemie Eboly roku 2014, uvedl, že mu není jasné, proč je americká reakce oproti zbytku světa tak zpožděná.

„Je pro mě záhadou, proč vláda nebyla schopná vyřešit tento problém v době, kdy většina ostatních států, která stejnému problému také čelí, dokázala provést testy v mnohem větším rozsahu,“ kritizoval současnou administrativu. „Máme ve vládě spoustu lidí, kteří na tom tvrdě, velmi, velmi tvrdě pracují, ale chybí nám plná odezva americké vlády, kterou tolik potřebujeme,“ dodal.

Vyjádřil také znepokojení nad tím, jak rozdílně se k této situaci vyjadřuje americký prezident Trump a jeho vlastní administrativa. „Vypadá to, že prezidentovou prioritou je více udržet trhy v klidu, než podniknout vše pro to, aby udržel Ameriku v bezpečí. A to znepokojuje,“ řekl Konyndyk, který pracoval pro administrativu Baraka Obamy, deníku Guardian.

Jaký je stav?

USA zatím odhalily 14 případů na svém území – 12 z nich jsou lidé, kteří se vrátili domů ze zahraničí. Dalších 40 Američanů, kteří byli pozitivně testováni na koronavirus na výletní lodi Diamond Princess, už bylo navráceno do vlasti a další tři nakažení se do USA vrátili z Číny.

„Příští týden nám ukáže hodně o této epidemii,“ popsala Saskia Popescuová, epidemioložka z Univerzity George Masona. „Panuje obava ohledně omezených možností testování, které teď ve Spojených státech máme,“ dodala. Podle ní v USA chybí také ochranné pomůcky, jako jsou respirátory a speciální ochranné obleky.

Podle vysokého státního úředníka Alexe Azara už vláda požádala o 2,5 miliardy z nouzových fondů. V současné době má k dispozici asi 30 milionů chirurgických roušek, ale jeho úřad odhaduje, že jich možná bude potřeba až desetkrát tolik. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Hitler nezemřel, tvrdili Sověti. Ze záměrné lži je usvědčily zuby

Vůdce padl – hlásaly noviny celého světa po 30. dubnu, kdy si Adolf Hitler vzal život ve svém berlínském bunkru. Sotva ale lidé stačili v květnu oslavit konec války, už se objevily spekulace, že největší zločinec světa má být stále naživu. A stopy prý vedou do Jižní Ameriky, kam se měli vytratit i jiní vrcholní nacisté. Tuto dezinformaci, která přerostla v několik desetiletí trvající konspirační teorii, přitom cíleně vypustili Sověti.
před 54 mminutami

Nejbohatší lidé mají zásadní vliv na změny klimatu, popsal výzkum

Deset procent nejbohatších lidí na světě přispělo od roku 1990 ke dvěma třetinám globálního oteplování. Kdyby měl svět emise jako polovina chudších, tak by se změna klimatu v podstatě nekonala, konstatovala nová studie.
před 3 hhodinami

Muži, ženy i děti. V Rovensku pod Troskami vyvraždili před osmdesáti lety 356 lidí

V Rovensku pod Troskami v Českém ráji se před osmdesáti lety, 10. května 1945, odehrál jeden z nejhorších válečných zločinů na severu Čech. Sovětští vojáci s partyzány a některými místními tu u školy zastřelili celkem 365 neozbrojených německých vojáků, civilistů, žen a dětí. Pravděpodobným motivem byla msta.
před 4 hhodinami

Archeologové našli v Plzni zbytky vojenského tábora s polní nemocnicí

Vůbec poprvé v Evropě se archeologům podařilo přesně lokalizovat a prozkoumat relikty vojenského tábora spojeného s polní nemocnicí. V plzeňském Borském parku odhalil tým Fakulty filozofické Západočeské univerzity v Plzni pozůstatky zázemí 109. evakuační nemocnice Armády Spojených států, která v roce 1945 hrála klíčovou roli při osvobození města. Mezi nálezy zaujme odznak U.S. Army Nurse Corps – symbol obětavosti amerických zdravotnic.
před 23 hhodinami

Břečka, nebo budoucnost? AI obrázky v sobě mají morbidní odér, říká expert

Reklamy na plakátech, titulní stránky časopisů, ale i lidskoprávní kampaně – to všechno lze vytvořit pomocí obrazových generátorů, které nahrazují práci kreativců, grafiků či fotografů. Jejich práci ale předtím bez souhlasu vytěžily, podotýká v rozhovoru pro ČT24 reklamní fotograf Adam Bartas. Vizuální kultura se podle něj nenávratně mění, což prý přinese i inflaci tohoto syntetického obsahu.
včera v 11:30

Trumpova administrativa zrušila program podporující neslyšící vědce

Programy podporující diverzitu ve vědě čelí odporu vlády amerického prezidenta Donalda Trumpa. Teď došlo i na ty, které pomáhaly talentovaným neslyšícím studentům.
8. 5. 2025

Odtahovaly raněné přímo z boje. Na východní frontě bojovaly i patnáctileté dívky

Obsluhovaly protiletadlová děla, zachraňovaly raněné vojáky přímo uprostřed boje, a dokonce ostřelovaly nepřítele – ženy, které za druhé světové války byly na východní frontě, se do bojů zapojily naplno. A bylo mezi nimi dokonce zhruba tisíc statečných Čechoslovaček. Do armády a přímo mezi svištící bomby a granáty některé vstupovaly dokonce už v 15 letech. A také ony musely mnohdy snášet obtěžování od sovětských vojáků. Jejich touha bojovat byla ale silnější – přesto stále zůstávají ve stínu mužů.
7. 5. 2025

Muž se nechal 200krát uštknout, aby vznikla nejúčinnější protilátka proti hadímu jedu

Hadí uštknutí ročně připraví o život až přes sto tisíc lidí. Vědci hledají už desetiletí univerzální protilátku, která by dokázala chránit proti více druhům těchto toxinů. Nyní to vypadá, že jsou na správné cestě.
7. 5. 2025
Načítání...