Prší PFAS. Věda varuje před problémem větším než kyselé deště

Lidstvo se v minulém století bálo takzvaných kyselých dešťů. Ty se sice podařilo vyřešit, ale objevil se nový problém, který je zřejmě ještě větší. Srážky totiž začaly obsahovat stále více jiných znečišťujících látek, které představují zdravotní riziko. Na rozdíl od sloučenin, které způsobují kyselé deště, je téměř nemožné se těchto příměsí zbavit.

Ve druhé polovině minulého století se v oblasti environmentálních hrozeb řešily vážné doby takzvaných kyselých dešťů. Tento termín poprvé použil anglický chemik R. A. Smith, když ve druhé polovině 19. století popisoval znečištění ovzduší v Manchesteru. V 60. a zejména v 70. a 80. letech minulého století byly kyselé deště častým jevem a mohlo za ně rozpuštění oxidů síry a dusíku, které se do vzduchu dostávaly především z uhelných elektráren a automobilů.

Výsledné pH dešťů bylo občas sníženo na hodnoty mezi 3 a 4, výjimečně i níž. To se neobešlo bez vážných dopadů na půdu a vegetaci, a to i v tehdejším Československu – značným problémem byly například zničené smrkové lesy v pohraničních horách. Kyselé deště ale napáchaly škody nejen na přírodě, kyselost srážek byla taková, že poškodily i architektonické objekty nebo zařízení ze železa, která rychle korodovala.

Mikroplasty a věčné chemikálie

Hrozba kyselých dešťů v Evropě a severní Americe během 90. let minulého století a nultých let tohoto století výrazně zeslábla díky odsíření elektráren a výrazné redukci emisí dusíku z dopravy. V některých zemích dokonce úplně pominula. Jenže v posledních dekádách se objevuje jiný problém, který je ale dokonce ještě více znepokojující než kyselá srážková voda. Deště totiž začaly obsahovat stále více jiných znečišťujících látek, které představují zdravotní riziko. Na rozdíl od sloučenin, které způsobují kyselé deště, je téměř nemožné se těchto znečišťujících příměsí zbavit.

Jde především o mikroplasty a takzvané věčné chemikálie, zejména per- a polyfluoroalkylové látky (PFAS), které se ve velké míře používají mimo jiné k výrobě materiálů odolných proti skvrnám nebo nepřilnavých pánví. Během času se tyto látky, jejichž rozklad trvá minimálně desítky, ale spíš dlouhé stovky let, vylučovaly do životního prostředí a dostaly se do všech koutů planety. V podstatě se tedy staly součástí zemského biomu, podobně jako bakterie nebo houby.

Perfluorované a polyfluorované alkylové látky (PFAS), které zahrnují více než 4700 chemických sloučenin, představují skupinu široce používaných uměle vyrobených látek, které se v průběhu času hromadí v lidském těle a v životním prostředí. Jsou známy jako „chemické látky navždy“, neboť jsou extrémně perzistentní. Mohou vést ke zdravotním problémům, například poškození jater, onemocnění štítné žlázy, obezitě, neplodnosti a rakovině.

Více informací zde

Přítomnost mikroplastů ve srážkách v řadě míst po celém světě – a to i odlehlých, neobydlených částech – už prokázala řada studií. Například pro částice o velikosti alespoň 200 mikrometrů bylo ve francouzských Pyrenejích detekováno zhruba čtyřicet částic spadlých se srážkovou vodou na metr čtvereční za den, což byla srovnatelná hodnota jako v Paříži. V Číně zjistili, že více mikroplastů přinášejí sněhové než dešťové srážky. A například na národní parky na západě USA dopadá každoročně více než tisíc tun plastu z atmosféry, zde jde ale o kombinaci srážek a suchého prachu.

Kromě plastů na pevnině je významným zdrojem „plastového“ deště oceán. Do něj se každoročně dostává několik milionů tun plastu, z nichž se velká část rozkládá na mikroplasty. Při lámání vln a zejména při probublávání vody na hladině moře se do vzduchu dostávají ve vodě obsažené mikroskopické plastové částice. A ty se pak ve vzduchu stávají součástí srážkového cyklu. Plastový déšť je přitom ekologickou hrozbou, kterou je těžší odstranit než kyselost. Cyklus mikroplastů už zastavit nelze, respektive potrvá dlouho, než se lidstvu podaří alespoň významně snížit množství plastového odpadu proudícího do oceánu.

Prší PFAS

Podobně bezútěšný je i obsah PFAS v dešti. I tyto sloučeniny byly zjištěny prakticky na celé planetě, dokonce až v Antarktidě, často v množství přesahujícím limity pro nezávadnou pitnou vodu. Znepokojující je i fakt, že v dešťové vodě byly nalezeny látky, které se už před lety přestaly používat kvůli zdravotním dopadům. Z toho vyplývá, že pít neupravenou dešťovou vodu v současnosti není bezpečné.

Je sice pravda, že zejména v bohatých zemích, jako je Česko a další státy EU, nejsou lidé závislí na neupravené dešťové vodě. Jenže ta končí v podzemních vodách, řekách a nádržích, odkud pak často putuje do obecních vodovodních systémů. I když se čističkám podaří velký podíl mikroplastů zachytit a odstranit, část proniká až do balené nebo kohoutkové vody. A podobné to je s látkami PFAS.

Navíc je dobré si uvědomit, že tyto látky jsou škodlivé nejen pro člověka, ale i pro živočichy žijící v přírodě, kteří jsou na rozdíl od většiny z nás na neupravené srážkové vodě plně závislí. I když řadu detailů o chování chemických látek, které lidstvo do přírody vypustilo, neznáme, je jisté, že tu budou ještě velmi dlouho. Většina z nich se totiž nerozkládá v časovém měřítku, které by bylo srovnatelné s délkou lidského života.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Mechanismus z Antikythéry mohl být nefunkční, naznačuje studie

Nejslavnější mechanický stroj z antiky – mechanismus z Antikythéry – dalece převyšuje jakékoliv jiné technologie z této doby. Nový výzkum ale otestoval hypotézu, že ve skutečnosti to zase takový zázrak nebyl.
před 4 hhodinami

Unikátní novodobý zlatý poklad našli turisté u Dvora Králové nad Labem

Dva turisté objevili v únoru u Dvora Králové nad Labem novověký poklad v odhadované hodnotě přes sedm a půl milionu korun. Dvě schránky, které obsahovaly zlaté mince, šperky a další předměty o celkové hmotnosti sedm kilogramů, nálezci odevzdali do Muzea východních Čech v Hradci Králové. Zaručeně zlaté jsou mince o váze téměř čtyři kilogramy. Další kovové předměty vědci analyzují.
včeraAktualizovánopřed 21 hhodinami

Rakovina krade motivaci. Vědci popsali, jak ovládne mozek

Lidé trpící rakovinou přicházejí o vůli bojovat, často marně hledají sílu dál žít. Až doposud věda předpokládala, že je to vedlejší dopad únavy z nemoci, ale teď našli přímo způsob, jak rakovina připravuje mozek o motivaci.
včera v 11:10

Zabili Heydricha i posílali depeše. Válku přežila jen polovina parašutistů

Byla jich stovka, přišli z nebes a fatálně ovlivnili průběh druhé světové války – českoslovenští parašutisté vyslaní z Velké Británie měli na území tehdejšího protektorátu plnit rozmanité úkoly. Od sabotáží a předávání informací exilové vládě až po útoky na přední představitele nacistické správy. V podstatě počítali s tím, že se do vlasti vrací pro smrt. Konce války se jich dožila pouhá polovina. A ti, kdo přežili, se následně po roce 1948 uznání nedočkali. Většinu z nich naopak čekalo ponížení, perzekuce a některé dokonce vykonstruovaná obvinění a smrt.
včera v 06:00

Hubbleův kosmický dalekohled funguje i jako stařeček

Už 35 let je na oběžné dráze Hubbleův kosmický dalekohled. Díky němu astronomové například zjistili, že v centrech galaxií jsou supermasivní černé díry, poprvé změřili rychlost rozpínání vesmíru nebo uviděli ty nejvzdálenější galaxie. Zařízení pořídilo také řadu ikonických snímků. Je pojmenované po americkém astronomovi Edwinu Hubbleovi, který jako první zjistil, že ve vesmíru existuje víc galaxií a že se vesmír rozpíná. Dalekohled na oběžnou dráhu dopravil raketoplán Discovery.
24. 4. 2025

Nová studie objasnila vliv masivního výbuchu sopky na výkyvy v počasí

Erupce sopky Hunga Tonga–Hunga Ha’apai (HT), která se odehrála 15. ledna 2022, byla naprosto jedinečnou a bezprecedentní událostí ve známých dějinách. Podle studie zveřejněné před pár dny v prestižním mezinárodním časopise, na které se podílel i český klimatolog Aleš Kuchař, způsobil tento jev mimo jiné i prodloužená období nízkých teplot v Evropě během následující zimy a jara.
24. 4. 2025

Zahřívaný tabák může ohrozit děti nečekaným způsobem. Polykají uvolněné plíšky

V Česku přibývá případů, kdy malé dítě omylem spolkne plíšek, který se používá v zařízeních ohřívání tabáku. Končí pak hospitalizované v nemocnici.
24. 4. 2025

Polští chovatelé kvůli ptačí chřipce utratili přes sedm milionů kusů drůbeže

V Polsku řádí ptačí chřipka. Chovatelé kvůli tomu museli utratit přes sedm milionů kusů drůbeže. Úřady už na zvládání viru vynaložily v přepočtu téměř půl miliardy korun. Do země dorazili evropští experti, kteří mají posoudit nastavená opatření. Podle ředitele polské rady chovatelů drůbeže Dariusze Goszczyńského počet zlikvidovaných kusů není problém. „V Polsku máme asi 1,5 miliardy kusů drůbeže,“ vysvětlil. Vývoz masa a vajec zatím ohrožený není. U vajec ale experti očekávají mírné zdražení.
24. 4. 2025
Načítání...