Netopýři jsou minovým polem další pandemie, varuje analýza. Hlavní problém je lidské chování

Po celá tisíciletí se netopýří viry vyskytovaly v lesích západní Afriky, Indie, Jižní Ameriky a dalších částí světa. Byly tam ale vzdálené od lidí, takže pro lidstvo nepředstavovaly velkou hrozbu. Podle nové analýzy dat agentury Reuters už tomu tak není.

Dnes, kdy stále více lidí zasahuje do prostředí netopýrů, představují patogeny přenášené těmito létajícími savci epidemiologické minové pole ve 113 zemích. Tam je podle agentury Reuters vysoké riziko, že nějaký virus z nich dokáže přeskočit na člověka.

Netopýři jsou spojení s mnoha nejsmrtelnějšími epidemiemi nemocí, které se vyskytly během posledního půlstoletí – včetně pandemie covidu, která zabila nejméně sedm milionů lidí a má kořeny v rodině koronavirů přenášených netopýry. Vědci se sice stále snaží zjistit, jak tento virus dokázal nakazit člověka, ale další desítky dalších ohnisek nákazy lze prokázat. Příčinou je pronikání člověka do oblastí s hustým výskytem netopýrů.

Agentura Reuters využila dvě desetiletí dat o výskytu nemocí a životním prostředí, aby zjistila, která místa na planetě jsou nejzranitelnější vůči „zoonotickému šíření“, což je termín pro případ, kdy virus přechází mezi druhy. Viry přecházejí z netopýrů na člověka buď prostřednictvím mezihostitele, jako je prase, šimpanz nebo cibetka,  nebo přímo při kontaktu člověka s netopýří močí, výkaly, krví nebo slinami.

Reportéři agentury Reuters hovořili s desítkami vědců, četli rozsáhlé akademické studie a cestovali do zemí bohatých na netopýry po celém světě, aby zjistili, jak ničení divokých oblastí člověkem zvyšuje riziko pandemie. „Naše analýza dat – vůbec první svého druhu – odhalila globální ekonomický systém, který se střetává s přírodou a ohrožuje zdraví lidí, protože lesy bohaté na netopýry se kácí, aby uvolnily místo farmám, dolům, silnicím a dalšímu rozvoji,“ uvedla agentura.

3 minuty
Horizont ČT24: Rozjedou netopýři další pandemii?
Zdroj: ČT24

Hlavní závěry výzkumu

Agentura Reuters zjistila, že na Zemi je více než devět milionů kilometrů čtverečních, kde byly v roce 2020 podmínky pro rozšíření viru přenášeného netopýry, což by mohlo vyvolat další pandemii. Tyto oblasti, které nazývají „skokové zóny“, se rozprostírají po celé zeměkouli a pokrývají šest procent pevniny. Většinou se jedná o tropické lokality bohaté na netopýry, které procházejí rychlou urbanizací.

Téměř 1,8 miliardy lidí žilo v oblastech s vysokým rizikem přenosu v roce 2020. To je o 57 procent více lidí žijících v oblastech skokového ohrožení než před dvěma desetiletími, což zvyšuje pravděpodobnost, že by se smrtící netopýří virus mohl na člověka přenést. Tito lidé navíc žijí blíže u sebe, což zvyšuje pravděpodobnost, že se ohnisko nemoci rozvine v rychle se šířící globální pandemii.

Analýza agentury Reuters zjistila, že vysoké riziko šíření viru je v Číně, kde se objevil covid, v sousedním Laosu, kde vědci identifikovali nejbližší příbuzný virus, který je zodpovědný za současnou pandemii, v Indii, kde žije půl miliardy lidí v rychle se rozšiřujících rizikových oblastech, a v Brazílii, kde je nejvíce ohrožených oblastí ze všech zemí, protože lidé pustoší Amazonii.

Viníkem je člověk

Vědci tvrdí, že katalyzátorem epidemií není chování netopýrů, ale naše vlastní. Žízeň po zdrojích – železné rudě, zlatě, kakau a kaučuku, je hnací silou nekontrolovaného rozvoje divokých oblastí a zvyšuje riziko globálních pandemií kvůli většímu kontaktu se zvířaty, říkají vědci. Místa, kde je riziko největší, ztratila za téměř dvacet let 21 procent stromového porostu, což je dvojnásobek celosvětového tempa ubývání stromů.

Tlak na kdysi odlehlé lesní oblasti dává virům šanci šířit se a mutovat při přeskoku mezi živočišnými druhy a nakonec i na člověka. Smrtící virus Nipah se v posledních desetiletích přenesl z asijských kaloňů na prasata a z prasat na lidi. V poslední době se ukázalo, že virus Nipah je schopen nakazit člověka přímo při kontaktu s tělesnými tekutinami netopýrů.

Lidstvo ničí klíčová stanoviště dříve, než je vědci stihnou prozkoumat. Vývoj nejenže přivádí lidi do užšího kontaktu s patogeny, které by mohly mít pandemický potenciál, ale také likviduje informace, které může příroda skrývat a které by mohly být pro vědu cenné. Například schopnost netopýrů žít s mnoha viry, aniž by podlehli těm, které mohou být pro jiné savce smrtelné, by mohla přinést důležité poznatky pro tvorbu vakcín, léků nebo jiných inovací.

Vlády a společnosti dělají pro posouzení rizik příliš málo, kritizuje Reuters. V Guineji, Sieře Leone, Libérii, Pobřeží slonoviny a Ghaně, kde je podle agentury Reuters riziko pandemie jedno z nejvyšších na světě, by se v důsledku projednávaných žádostí zdvojnásobilo území využívané k průzkumu a těžbě nerostných surovin na celkovou rozlohu 400 tisíc kilometrů čtverečních, což je území větší než Německo.

Téměř třetina tohoto rozšíření by se týkala stávajících rizikových oblastí, kde je již nyní riziko přelévání virů z netopýrů na lidi vysoké. Ačkoli tyto země vyžadují, aby těžební společnosti posuzovaly potenciální škody na životním prostředí, které by mohly způsobit nové koncese, žádná z nich nevyžaduje, aby společnosti vyhodnocovaly riziko mezidruhového přeskoku nemocí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Zatmění Slunce přitáhlo lidi do planetárií i hvězdáren, bylo ale za mraky

Lidé měli v planetáriích a hvězdárnách možnost pozorovat částečné zatmění Slunce, viditelnost ale omezovala oblačnost. Pořadatelé pro ně měli připravený i další program. Například do ostravského planetária v městské části Krásné Pole přišlo kolem 140 návštěvníků, do hvězdárny v Teplicích přes šedesát a v Karlových Varech asi dvě desítky.
před 2 hhodinami

Zimní čas je pro člověka přirozenější, ale přizpůsobí se, míní lékař

V noci na neděli začne v Česku platit letní čas. Hodiny se ve dvě ráno posunou o hodinu vpřed. Praktický lékař Cyril Mucha v pořadu 90’ ČT24 uvedl, že pro člověka je přirozenější zimní čas, ale běžný člověk se změně za několik dní přizpůsobí. Problémy se změnami času mají podle něj lidé, kteří mají například obecně problém se spánkem. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) zmínil, že chce téma zrušení střídání letního a zimního času vznést na půdě europarlamentu v září.
před 4 hhodinami

Z rudého snu noční můra. Před sto lety zamířila do Kyrgyzie tisícovka Čechoslováků

Interhelpo bylo československé dělnické družstvo, které pomáhalo budovat socialismus v sovětském Kyrgyzstánu. Vzniklo v květnu 1923 a před sto lety, 29. března 1925, vyjel první transport jeho členů do tehdejší Kyrgyzie. Celkem tam dorazila asi tisícovka Čechů a Slováků a přestože se část z nich později stala oběťmi stalinských čistek, družstvo se významně podílelo na vybudování průmyslového potenciálu asijské republiky.
před 8 hhodinami

Před polednem nastane zatmění Slunce. Bude vidět i z Česka

V sobotu nastane částečné zatmění Slunce, které bude pozorovatelné i z Česka. Měsíc zakryje až 22 procent slunečního disku, přičemž nejvýraznější zatmění bude patrné na severozápadě Čech. Úkaz začne krátce před půl dvanáctou dopoledne a potrvá zhruba do jedné hodiny odpoledne. Půjde o jedno z nejlépe pozorovatelných zatmění v posledních letech, protože Slunce bude v době maxima vysoko nad obzorem, uvedl Pavel Suchan z České astronomické společnosti.
před 10 hhodinami

Nejstarší vanilku v Evropě našli vědci na Pražském hradě

Pražský hrad byl v době Rudolfa II. centrem evropské kultury, obchodu i umění. Dokládá to i nový objev přímo ve Vladislavském sále. Archeologové tam našli vůbec nejstarší důkaz o použití vanilky v Evropě.
před 23 hhodinami

Dva týdny extrémů. Světem se prohnala mimořádná vlna horka

Tropické noci v březnu, teploty vyšší oproti průměru až o sedm stupňů a pokoření stovek teplotních rekordů v Evropě i Asii. Uplynulá vlna veder byla mimořádná rozsahem i výkyvy teplot.
včera v 11:38

Zemětřesení v Asii mohlo připravit o život až sto tisíc lidí, ukazuje model

Zemětřesení, které zasáhlo v pátek jihovýchodní Asii, postihlo podle geologa a seismologa Aleše Špičáka nečekaně velkou oblast. V kombinaci s jeho silou to znamená velké materiální i lidské škody. Model Americké geologické služby zatím odhaduje očekávaná úmrtí na deset až sto tisíc. Pravděpodobnost, že počet obětí přesáhne sto tisíc, je v tuto chvíli dle modelu 22procentní.
včera v 11:06

Univerzity čelí špionážím ve výzkumu

S kybernetickými útoky, pokusy o krádež počítačů nebo špionáží ve výzkumu mají zkušenosti univerzity po celém světě, především ty technologické. Vysoké školy v Nizozemsku proto spolupracují s bezpečnostními experty, kteří jim radí, jak postupovat při zkoumání žádostí nebo například během cest do zahraničí. Zkušenost se špionáží mají i další evropské instituce.
včera v 07:40
Načítání...