Muskova SpaceX získala zakázku snů: dopraví k Měsíci části budoucí stanice Gateway

První dva základní moduly stanice Gateway, kterou chce americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) zřídit u Měsíce, vynese do vesmíru soukromá společnost SpaceX. Předběžně by se tak mohlo stát přibližně v polovině roku 2024. NASA toto rozhodnutí oznámila na svých webových stránkách.

Gateway bude první dlouhodobou základnou obíhající kolem Měsíce. Podle plánů americké vesmírné agentury má mít zásadní význam pro podporu misí astronautů v rámci programu Artemis. Ten počítá ve třech etapách s návratem lidí na Měsíc i s perspektivou dlouhodobého výzkumu na přirozeném souputníku Země. Realizace programu by měla přispět k přípravě výprav lidských posádek na Mars.

První dva díly stanice budou tvořit energetický a pohonný modul PPE a obytný a logistický modul HALO. Po jejich spojení na Zemi by je měla do vesmíru najednou vynést raketa společnosti SpaceX Falcon Heavy z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě. NASA přitom uvedla, že se zaměřuje na termín „ne dříve než v květnu 2024“.

Plánovaná konfigurace stanice Gateway
Zdroj: Wikimedia Commons

Celkové náklady uvedené operace, včetně služeb souvisejících s vypuštěním a s dalšími výdaji spojenými s misí, přijdou NASA přibližně na 332 milionů dolarů (sedm miliard korun).

Co čekat od měsíční stanice

PPE má být podle charakteristiky NASA solární elektrická pohonná kosmická loď, která bude zajišťovat energii, vysokorychlostní komunikaci a řízení polohy. Umožní přemisťovat stanici na různé oběžné dráhy, což poskytne lepší přístup na povrch Měsíce než kdykoli v minulosti.

V obytné sekci HALO budou pracovat astronauti, kteří Gateway navštíví, často při cestě na Měsíc. Modul poskytne možnosti pro řízení a bude sloužit jako spojovací uzel. Zařízen bude pro podporu vědeckých výzkumů a distribuci energie a k zajištění komunikace pro kosmické lodě, jež přiletí, a pro expedice na měsíčním povrchu. Bude také doplňovat systémy podpory života lodí Orion, kterými chce NASA na Gateway dopravovat astronauty programu Artemis.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Na půdě kolem Černobylu by se opět daly pěstovat potraviny, naznačuje studie

Desítky let byla půda v okolí ukrajinského Černobylu považována za nevyužitelnou kvůli havárii reaktoru jaderné elektrárny v roce 1986. Nový výzkum ale naznačuje, že by se dala bezpečně využívat pro zemědělství.
před 16 mminutami

Kůrovcová kalamita polevuje. Brouka krotí počasí i věda

Kalamita lýkožrouta smrkového, kterému se říká lidově kůrovec, v Česku v posledních několika letech ustupuje. Díky tomu i klesá objem smrkového dřeva, které je nutné vytěžit. Podle expertů z Biologického centra Akademie věd v tom má silnou roli počasí, jež není pro tento hmyz tak výhodné. Pomáhají ale i nové zásadní úpravy v postupech ochrany lesa.
před 2 hhodinami

Vědci prozatím uchránili nejstarší strom světa před novou dálnicí

Nejstarší světový strom mohl být ohrožen výstavbou dálnice. Zachránila ho prozatím ovšem kampaň vědců. Ti zdůrazňují přínos podobných velikánů k poznání ohledně změn klimatu. Ve svém článku o příběhu stromu reportoval web německé stanice Deutsche Welle.
před 20 hhodinami

Ústup očkování v USA by svědčil hlavně spalničkám, ohrozil by miliony lidí

Očkování je jednou z páteří moderní medicíny. Stačí drobné snížení proočkovanosti a dopady na společnost jsou obrovské. Vědci na základě rozsáhlého modelu pro různé scénáře popsali, jaká budoucnost čeká ohledně šíření nakažlivých nemocí Spojené státy.
před 23 hhodinami

Firma Amazon vypustila první várku svých internetových družic

Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose v pondělí tamního času (v noci na úterý SELČ) vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska. Informovaly o tom tiskové agentury s odkazem na živý přenos.
včeraAktualizovánovčera v 13:12

Levá, nebo pravá? Vědci zkoumali, do jaké ruky je lepší očkovat

Když lidé dostávají posilující dávku vakcíny, mnohdy si ji nenechají dát do stejné ruky jako tu první. Nový výzkum popsal, že vhodnější je očkovat do stejného místa. Výsledky by se podle autorů daly využít zejména během pandemií, během nichž je nutné očkovat v průběhu epidemické situace.
včera v 12:01

Do vesmíru odstartovala evropská sonda, která se zaměří na lesy

Po jedenácté hodině dopoledne odletěla do kosmu mise Evropské vesmírné agentury (ESA). Raketa Vega-C vynesla na oběžnou dráhu sondu Biomass, jejímž cílem je monitorovat biomasu na Zemi, hlavně lesy.
včeraAktualizovánovčera v 11:59

Čechoslovačky chtěly bojovat i na Západě. Vlastní armáda o ně ale nestála

I ženy chtěly bojovat – ale nezáleželo to pouze na jejich odhodlání. Pokud se Čechoslovačky chtěly zapojit do zahraničního odboje na Západě, musely se kromě svého odhodlání vybavit i silou čelit mnohým překážkám. Navzdory prvotním plánům se totiž nesměly do války zapojit v československé armádě, ale pouze v britských jednotkách jako cizinky. Více než dvě stě žen ochotných pomáhat v boji s Hitlerem přitom plnilo důležité úkoly – sloužily mimo jiné jako elektrikářky, opravářky optických přístrojů, šifrantky i baličky padáků. Ani válečné hrdinství jim ale uznání nepřineslo.
včera v 11:55
Načítání...