Masivní solární farmy by mohly přinést do pouští déšť, tvrdí výzkum

Dostatečně velké fotovoltaické elektrárny mohou ovlivňovat klima ve svém okolí. Podle studie německých vědců by se toho dalo využít pro vyvolávání dešťů, které by zavlažily pouště Arabského poloostrova.

Korán zmiňuje slovo voda třiašedesátkrát. Není divu, že ve Spojených arabských emirátech je voda cennější než ropa: bez ní v tomto regionu není života, zatímco bez ropy není „jen“ bohatství. Bohaté státy Arabského poloostrova se k vodě snaží dostávat různými způsoby, zejména odsolováním. Ale také pomocí rozprašování částic do mraků z letadel, což má zvýšit pravděpodobnost, že zaprší. Nová vědecká studie ale našla další cestu.

Tým německých klimatologů popsal, že kdyby existovaly dostatečně velké fotovoltaické elektrárny, změnilo by to klima v jejich okolí natolik, že by důsledkem byly častější dešťové srážky. Fyzika, která za tímto objevem stojí, je vlastně docela jednoduchá a známá desítky let – černé panely odrážejí teplo nad sebe, což může vyvolat vzestupné proudy, které za vhodných podmínek vedou k dešťovým přeháňkám. A ty by mohly, samozřejmě s patřičnou infrastrukturou, zajistit podle této studie vodu až pro desítky tisíc lidí.

Problém je, že aby tento efekt nastal, musí být takové solární elektrárny opravdu obrovské. „Některé solární farmy se ale právě teď dostávají na tu správnou velikost,“ uvedl Oliver Branch z univerzity v Hohenheimu, který je hlavním autorem této studie. „Možná to opravdu není sci-fi, tento efekt zřejmě můžeme opravdu vyvolat,“ podotkl.

Ovlivňování počasí v lokálních rozměrech

Branch se pokouší pochopit, jak může obnovitelná energie, zejména velké solární a větrné farmy, změnit regionální vzorce počasí. Už ve studii z roku 2020 experti zjistili, že obří solární farmy, které by na Sahaře zabíraly víc než milion kilometrů čtverečních, by mohly zvýšit lokální srážky a potenciálně by v regionu mohly vést k rozkvětu života.

Nebylo by to ale „zadarmo“: tato změna lokálního počasí by totiž měla globálnější dopady. Tím, že by tato hypotetická obří elektrárna posunula srážky více na sever, zhoršilo by se zásobování deštěm v Amazonii, varovali tehdy čínští vědci, kteří za studií stáli.

Branch a jeho němečtí spolupracovníci chtěli zjistit, jestli by podobný vliv nemohly mít i menší solární farmy rozměrů, které už reálně existují. Využili na to model americké agentury NOAA, který umí zohlednit změny povrchu země. Solární farmy v tomto modelu vědci popsali jako téměř černá pole, která pohlcují 95 procent dopadajícího slunečního světla. Zjistili, že když solární farmy přesáhnou rozměry patnácti kilometrů čtverečních (což odpovídá asi dvojnásobku rozlohy středočeských Sedlčan), tak by tento efekt mohl nastat. „Zvýšená absorpce tepla na povrchu v kontrastu s relativně odrazivým pískem, který vše obklopuje, znatelně zvýší vzestupné proudy neboli konvekci, která je hnacím motorem tvorby mraků,“ uvádí autoři nové práce.

Voda nevznikne z ničeho

Jenom „nabourat“ vzdušné proudění ale nestačí – kde není vzdušná vlhkost, tam zkrátka pršet nezačne. Model, který vědci použili, ale našel i tento zdroj vlhkosti – stačí vlahý vítr z Perského zálivu, který vane ve vyšších oblastech atmosféry.

Pokud by vznikla solární elektrárna o rozloze dvaceti kilometrů čtverečních, zvýšilo by to dle výzkumného týmu množství srážek o téměř 600 tisíc metrů krychlových. A pro přilehlý region by to znamenalo, že pokud by se takové deště vyskytly desetkrát během jednoho léta, zajistily by dle vědců dostatek vody pro více než 30 tisíc lidí po dobu jednoho roku.

Podle kritiků je slabinou studie lehké přecenění tmavosti solárních panelů: ve skutečnosti je jich tmavých jen málo, řada se dokonce cíleně vyrábí reflexivních, aby své okolí naopak ochlazovaly. Přesto Branch doufá, že by se tato myšlenka mohla někdy vyzkoušet v reálných podmínkách. Říká, že solární farmy, které se v Číně i jinde uvádějí do provozu, jsou už téměř dostatečně velké. Pokud by byly postaveny na správných místech, nebylo by třeba mnoho, aby se panely co nejvíce zatemnily a aby se mezi jejich řadami vysadily zatemňující plodiny odolné vůči suchu, například keře jojoby.

Co brání zavedení do praxe

Tento výzkum finančně podpořily Spojené arabské emiráty, ale zatím se nevyjádřily k tomu, jestli ho chtějí i otestovat v praxi. Zatím investují hlavně do programu osévání mraků, v jehož rámci ročně proběhnou asi tři stovky misí.

Němečtí vědci svou studii sice nastavili pro podmínky pouštní Saúdské Arábie, ale není podle nich těžké změnit parametry na jiné regiony – konkrétně mají už vytipovanou Namibii a mexický poloostrov Baja. Budou se také snažit model vylepšit s ohledem na reálnou odrazivost fotovoltaiky.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Mechanismus z Antikythéry mohl být nefunkční, naznačuje studie

Nejslavnější mechanický stroj z antiky – mechanismus z Antikythéry – dalece převyšuje jakékoliv jiné technologie z této doby. Nový výzkum ale otestoval hypotézu, že ve skutečnosti to zase takový zázrak nebyl.
před 16 hhodinami

Unikátní novodobý zlatý poklad našli turisté u Dvora Králové nad Labem

Dva turisté objevili v únoru u Dvora Králové nad Labem novověký poklad v odhadované hodnotě přes sedm a půl milionu korun. Dvě schránky, které obsahovaly zlaté mince, šperky a další předměty o celkové hmotnosti sedm kilogramů, nálezci odevzdali do Muzea východních Čech v Hradci Králové. Zaručeně zlaté jsou mince o váze téměř čtyři kilogramy. Další kovové předměty vědci analyzují.
25. 4. 2025Aktualizováno25. 4. 2025

Rakovina krade motivaci. Vědci popsali, jak ovládne mozek

Lidé trpící rakovinou přicházejí o vůli bojovat, často marně hledají sílu dál žít. Až doposud věda předpokládala, že je to vedlejší dopad únavy z nemoci, ale teď našli přímo způsob, jak rakovina připravuje mozek o motivaci.
25. 4. 2025
Doporučujeme

Zabili Heydricha i posílali depeše. Válku přežila jen polovina parašutistů

Byla jich stovka, přišli z nebes a fatálně ovlivnili průběh druhé světové války – českoslovenští parašutisté vyslaní z Velké Británie měli na území tehdejšího protektorátu plnit rozmanité úkoly. Od sabotáží a předávání informací exilové vládě až po útoky na přední představitele nacistické správy. V podstatě počítali s tím, že se do vlasti vrací pro smrt. Konce války se jich dožila pouhá polovina. A ti, kdo přežili, se následně po roce 1948 uznání nedočkali. Většinu z nich naopak čekalo ponížení, perzekuce a některé dokonce vykonstruovaná obvinění a smrt.
25. 4. 2025

Hubbleův kosmický dalekohled funguje i jako stařeček

Už 35 let je na oběžné dráze Hubbleův kosmický dalekohled. Díky němu astronomové například zjistili, že v centrech galaxií jsou supermasivní černé díry, poprvé změřili rychlost rozpínání vesmíru nebo uviděli ty nejvzdálenější galaxie. Zařízení pořídilo také řadu ikonických snímků. Je pojmenované po americkém astronomovi Edwinu Hubbleovi, který jako první zjistil, že ve vesmíru existuje víc galaxií a že se vesmír rozpíná. Dalekohled na oběžnou dráhu dopravil raketoplán Discovery.
24. 4. 2025

Nová studie objasnila vliv masivního výbuchu sopky na výkyvy v počasí

Erupce sopky Hunga Tonga–Hunga Ha’apai (HT), která se odehrála 15. ledna 2022, byla naprosto jedinečnou a bezprecedentní událostí ve známých dějinách. Podle studie zveřejněné před pár dny v prestižním mezinárodním časopise, na které se podílel i český klimatolog Aleš Kuchař, způsobil tento jev mimo jiné i prodloužená období nízkých teplot v Evropě během následující zimy a jara.
24. 4. 2025

Zahřívaný tabák může ohrozit děti nečekaným způsobem. Polykají uvolněné plíšky

V Česku přibývá případů, kdy malé dítě omylem spolkne plíšek, který se používá v zařízeních ohřívání tabáku. Končí pak hospitalizované v nemocnici.
24. 4. 2025

Polští chovatelé kvůli ptačí chřipce utratili přes sedm milionů kusů drůbeže

V Polsku řádí ptačí chřipka. Chovatelé kvůli tomu museli utratit přes sedm milionů kusů drůbeže. Úřady už na zvládání viru vynaložily v přepočtu téměř půl miliardy korun. Do země dorazili evropští experti, kteří mají posoudit nastavená opatření. Podle ředitele polské rady chovatelů drůbeže Dariusze Goszczyńského počet zlikvidovaných kusů není problém. „V Polsku máme asi 1,5 miliardy kusů drůbeže,“ vysvětlil. Vývoz masa a vajec zatím ohrožený není. U vajec ale experti očekávají mírné zdražení.
24. 4. 2025
Načítání...