Letní déšť v Grónsku byl zcela mimořádný, ukazují studie. Dokládá rychlost klimatické změny

Během tří srpnových dní spadlo v Grónsku přes sedm miliard tun dešťových srážek, což je největší množství od roku 1950, kdy se o tom začaly vést záznamy. Je to také poprvé od té doby, kdy na nejvyšším vrcholu Grónska padal déšť a nikoliv sníh.

V srpnu vydali dánští vědci překvapivou zprávu, podle níž na vrcholcích grónského ledovce pršelo. S velkou pravděpodobností se jednalo vůbec o první déšť v této oblasti. Pozorován byl 14. srpna na stanici, která je umístěna v nadmořské výšce nad třemi tisíci metry, a podle dostupných dat pršelo několik hodin. Nové analýzy ukazují, co vlastně tato zcela výjimečná událost pro Grónsko i celý svět znamená. 

Aby se sněžení změnilo v déšť, musí panovat příhodné meteorologické podmínky. Nejdůležitější je teplota, která musí vystoupit nad nulu nebo se držet jenom slabě pod bodem mrazu.

Pro druhý největší ledovec planety je přitom hrozbou právě oteplování; teploty blízko nuly už jsou vnímány jako extrémní událost, a je velmi pravděpodobné, že celá epizoda s deštěm souvisí s tolik diskutovanou globální změnou klimatu.

Podle meteorologických pozorování i ze zkoumání struktury ledu vyplývá, že se v Grónsku teplota za poslední dva tisíce let dostala nad nulu jenom devětkrát. Třikrát se tak stalo v posledních deseti letech, konkrétně ještě v roce 2012 a 2019, to ale nepršelo. Jestli padal déšť ve zbývajících šesti případech, vědci bohužel nejsou schopni určit, je to ale  nepravděpodobné, a tak je déšť z letošního srpna o to pozoruhodnější.

Teplotní rekordy přináší úbytek ledu

Déšť se navíc objevil po létě, kdy v celém severním Grónsku padaly teplotní rekordy. Teploty byly při porovnání s obvyklými hodnotami grónského léta o víc než dvacet stupňů vyšší. Při této vlně veder došlo samozřejmě k výraznému zrychlení tání.  

Ledová pokrývka Grónska má povrch třikrát větší, než je území Francie a v ledu je uloženo obrovské množství vody. Kdyby všechen tento led roztál, hladina světových oceánů stoupne až o sedm metrů. To vyvolává u vědců velké obavy i s ohledem na to, že oteplování v severních polárních oblastech je rychlejší než celosvětový průměr.

Úbytek ledu, který začal před několika desítkami let, zaznamenal výrazné zrychlení už po roce 1990. Podle evropské studie, zveřejněné na začátku tohoto roku, zvýší tání grónského ledovce do roku 2100 hladiny moří o 10 až 18 centimetrů. To znamená, že ledovec taje o šedesát procent rychleji, než byly původní odhady.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Znečištění jako na dálnici. Z lezeckých bot se mohou uvolňovat nebezpečné chemikálie

Lezení může vypadat jako zdravý sport. Jenže podle nové studie v něm může být ukrytý problém. Drobné částečky chemikálií, jež se uvolňují ze sportovní obuvi, mohou představovat zdravotní riziko.
před 4 hhodinami

Čeští vědci mají novou metodu na úpravu mléka pro nedonošené děti

Tuzemští vědci vymysleli novou metodu na úpravu darovaného mléka pro nedonošené děti. To by díky ní mohlo být pro kojence bezpečnější i výživnější. A lékaři by mohli využít i větší množství. Metodu mohou nemocnice zavést do praxe prakticky ihned.
před 7 hhodinami

Na půdě kolem Černobylu by se opět daly pěstovat potraviny, naznačuje studie

Desítky let byla půda v okolí ukrajinského Černobylu považována za nevyužitelnou kvůli havárii reaktoru jaderné elektrárny v roce 1986. Nový výzkum ale naznačuje, že by se dala bezpečně využívat pro zemědělství.
včera v 13:20

Kůrovcová kalamita polevuje. Brouka krotí počasí i věda

Kalamita lýkožrouta smrkového, kterému se říká lidově kůrovec, v Česku v posledních několika letech ustupuje. Díky tomu i klesá objem smrkového dřeva, které je nutné vytěžit. Podle expertů z Biologického centra Akademie věd v tom má silnou roli počasí, jež není pro tento hmyz tak výhodné. Pomáhají ale i nové zásadní úpravy v postupech ochrany lesa.
včera v 11:09

Vědci prozatím uchránili nejstarší strom světa před novou dálnicí

Nejstarší světový strom mohl být ohrožen výstavbou dálnice. Zachránila ho prozatím ovšem kampaň vědců. Ti zdůrazňují přínos podobných velikánů k poznání ohledně změn klimatu. Ve svém článku o příběhu stromu reportoval web německé stanice Deutsche Welle.
29. 4. 2025

Ústup očkování v USA by svědčil hlavně spalničkám, ohrozil by miliony lidí

Očkování je jednou z páteří moderní medicíny. Stačí drobné snížení proočkovanosti a dopady na společnost jsou obrovské. Vědci na základě rozsáhlého modelu pro různé scénáře popsali, jaká budoucnost čeká ohledně šíření nakažlivých nemocí Spojené státy.
29. 4. 2025

Firma Amazon vypustila první várku svých internetových družic

Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose v pondělí tamního času (v noci na úterý SELČ) vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska. Informovaly o tom tiskové agentury s odkazem na živý přenos.
29. 4. 2025Aktualizováno29. 4. 2025

Levá, nebo pravá? Vědci zkoumali, do jaké ruky je lepší očkovat

Když lidé dostávají posilující dávku vakcíny, mnohdy si ji nenechají dát do stejné ruky jako tu první. Nový výzkum popsal, že vhodnější je očkovat do stejného místa. Výsledky by se podle autorů daly využít zejména během pandemií, během nichž je nutné očkovat v průběhu epidemické situace.
29. 4. 2025
Načítání...