Koronavirus mutuje. Nejrozšířenější kmen je mnohem nakažlivější, ale zřejmě méně smrtící

Koronavirus dál mutuje – první pozorované změny vědci hlásili už v únoru, podle singapurských badatelů je teď nejrozšířenější kmen až desetkrát nakažlivější, zároveň je ale pravděpodobně méně nebezpečný než původní wuchanský virus. Častěji než v minulosti totiž nemoc doprovází jen mírné příznaky.

Zmutovaný koronavirus se podle výzkumu objevuje v Evropě i některých asijských zemích. V databázích nyní kmen D614G tvoří až sedmdesát procent vzorků, přezdívá se mu také G-mutace a nejvíce se rozšířil na starém kontinentu.

Jako první na šíření této mutace upozornila Bette Korberová v červenci v odborném časopise Cell. Zjistila, že lidé s touto mutací viru mají větší nálož viru, což naznačuje, že se nemoc mnohem snadněji šíří. Autoři další studie ve stejném žurnálu uvádějí: „Tento dominantní kmen je desetkrát více infekční než původní kmen Wuchan-1.“

Je proto nebezpečnější?

Zatím nic nenaznačuje, že by byla tato mutace více smrtící než ty starší. Naopak, některé indicie spíše vedou k tomu, že se na ni umírá méně. „Zdá se, že tato mutace převládla. A zdá se, že se šíří rychleji. Sice to nevíme jistě, ale zajímavé je, že počet úmrtí v Evropě výrazně klesl v porovnání třeba se Severní Amerikou, Brazílií nebo dalšími částmi světa,“ uvádí Paul Tambyah, prezident Mezinárodní společnosti pro infekční choroby.

To potvrzují i čísla z Česka. V porovnání s jarem je méně těch nejvážnějších případů i u nás. „Za celé léto, od poloviny června až do současnosti, jsme u nás měli pouze dva pacienty, v té hlavní fázi, řekněme březen, duben, květen, jich bylo celkem devatenáct,“ potvrzuje Jan Bláha ze Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Tyto pozitivní změny ale nemusí být způsobené oslabením samotného viru, ale i jinými faktory – například lepšími léčebnými postupy, většími zkušenostmi s léčbou, lepší odolností lidí kvůli teplému počasí nebo pokročilejšími léky. 

Léky a vakcíny

Mutace, tedy proměny vlastností viru, jsou přirozené a mohou být i velmi rychlé. Virus se tak přizpůsobuje novým podmínkám. „V zájmu viru je, aby nakazil co nejvíce lidí, ale nezabíjel je. Protože virus je závislý na svém hostiteli, na výživě a ochraně. Nechcete zabít svůj domov a váš zdroj energie,“ vysvětluje Paul Tambyah. 

Mutace virů ale můžou přinést i problémy. Příliš velká změna by totiž znamenala, že by připravované vakcíny a léky nemusely fungovat správně. Nová mutace má odolnější protein, jímž proniká do buněk, takže některé léky, které na něj cílí, mohou mít teoreticky problémy s úspěšností. Jiná léčiva, která využívají jiné cíle (například remdesivir, dexamethason, Medrol), by měla být účinná stejně.

Vědci se také neobávají, že by tato mutace měla mít negativní vliv na úspěšnost vakcín nebo přirozené imunity; podle zprávy v časopise Cell to není kvůli povaze změny příliš pravděpodobné.

Všechny výzkumy nové mutace probíhaly zatím jen laboratorně, takže bude zapotřebí dalšího výzkumu, zejména klinického a statistického, aby se informace z laboratotního prostředí potvrdily i v reálném životě, kde mohou být podmínky výrazně jiné a tedy i chování viru může být odlišné.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Na půdě kolem Černobylu by se opět daly pěstovat potraviny, naznačuje studie

Desítky let byla půda v okolí ukrajinského Černobylu považována za nevyužitelnou kvůli havárii reaktoru jaderné elektrárny v roce 1986. Nový výzkum ale naznačuje, že by se dala bezpečně využívat pro zemědělství.
před 15 hhodinami

Kůrovcová kalamita polevuje. Brouka krotí počasí i věda

Kalamita lýkožrouta smrkového, kterému se říká lidově kůrovec, v Česku v posledních několika letech ustupuje. Díky tomu i klesá objem smrkového dřeva, které je nutné vytěžit. Podle expertů z Biologického centra Akademie věd v tom má silnou roli počasí, jež není pro tento hmyz tak výhodné. Pomáhají ale i nové zásadní úpravy v postupech ochrany lesa.
před 18 hhodinami

Vědci prozatím uchránili nejstarší strom světa před novou dálnicí

Nejstarší světový strom mohl být ohrožen výstavbou dálnice. Zachránila ho prozatím ovšem kampaň vědců. Ti zdůrazňují přínos podobných velikánů k poznání ohledně změn klimatu. Ve svém článku o příběhu stromu reportoval web německé stanice Deutsche Welle.
29. 4. 2025

Ústup očkování v USA by svědčil hlavně spalničkám, ohrozil by miliony lidí

Očkování je jednou z páteří moderní medicíny. Stačí drobné snížení proočkovanosti a dopady na společnost jsou obrovské. Vědci na základě rozsáhlého modelu pro různé scénáře popsali, jaká budoucnost čeká ohledně šíření nakažlivých nemocí Spojené státy.
29. 4. 2025

Firma Amazon vypustila první várku svých internetových družic

Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose v pondělí tamního času (v noci na úterý SELČ) vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska. Informovaly o tom tiskové agentury s odkazem na živý přenos.
29. 4. 2025Aktualizováno29. 4. 2025

Levá, nebo pravá? Vědci zkoumali, do jaké ruky je lepší očkovat

Když lidé dostávají posilující dávku vakcíny, mnohdy si ji nenechají dát do stejné ruky jako tu první. Nový výzkum popsal, že vhodnější je očkovat do stejného místa. Výsledky by se podle autorů daly využít zejména během pandemií, během nichž je nutné očkovat v průběhu epidemické situace.
29. 4. 2025

Do vesmíru odstartovala evropská sonda, která se zaměří na lesy

Po jedenácté hodině dopoledne odletěla do kosmu mise Evropské vesmírné agentury (ESA). Raketa Vega-C vynesla na oběžnou dráhu sondu Biomass, jejímž cílem je monitorovat biomasu na Zemi, hlavně lesy.
29. 4. 2025Aktualizováno29. 4. 2025

Čechoslovačky chtěly bojovat i na Západě. Vlastní armáda o ně ale nestála

I ženy chtěly bojovat – ale nezáleželo to pouze na jejich odhodlání. Pokud se Čechoslovačky chtěly zapojit do zahraničního odboje na Západě, musely se kromě svého odhodlání vybavit i silou čelit mnohým překážkám. Navzdory prvotním plánům se totiž nesměly do války zapojit v československé armádě, ale pouze v britských jednotkách jako cizinky. Více než dvě stě žen ochotných pomáhat v boji s Hitlerem přitom plnilo důležité úkoly – sloužily mimo jiné jako elektrikářky, opravářky optických přístrojů, šifrantky i baličky padáků. Ani válečné hrdinství jim ale uznání nepřineslo.
29. 4. 2025
Načítání...