Česko má po letech první případ vztekliny u netopýra. Pokousal zoologa

Události: Netopýr pokousal zoologa (zdroj: ČT24)

Po zhruba devíti letech se v Česku opět objevila vzteklina u netopýra. Státní veterinární správa ČR (SVS) ji odhalila u netopýra, který při odchytu pokousal zoologa v Ostravě, napsal server Tn.cz. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) ale serveru řekl, že kvůli nakaženému netopýrovi Česko nepřijde o status země bez vztekliny, který si drží už dvacet let.

Vzteklina je virové onemocnění přenosné i na člověka, které napadá nervový systém a v drtivé většině případů končí smrtí. Pokud se po pokousání nepodá co nejrychleji vakcína, je úmrtnost prakticky stoprocentní – věda zná zatím jediný případ, kdy člověk přežil bez této léčby. Smrt přichází obvykle dva až deset dnů po nástupu nemoci.

Nákaza byla v Česku odhalena, když skupina lidí v Nádražní ulici v centru Ostravy našla netopýra v zuboženém stavu a přivolala odchytovou službu. „Netopýr pokousal zoologa, který ho tam chtěl chytit,“ řekl ministr Výborný.

Netopýr večerní
Zdroj: Wikimedia Commons/ Mnolf

Jednalo se o netopýra večerního, který byl následně utracen. Zvíře pak zkoumali vědci ve Státním veterinárním ústavu v Olomouci. „Byla u něj potvrzena vzteklina. Ještě se vzorek poslal na Státní veterinární ústav do Prahy. Výsledky by měly být ve čtvrtek,“ uvedl mluvčí SVS Petr Vorlíček. Laboratoř Státního veterinárního ústavu potvrdila, že netopýr byl nakažený variantou viru EBLV 1. Ta je pro tato zvířata typická.

Pokousaný zoolog už podle serveru podstoupil preventivní očkování. „V případě rizikového poranění netopýrem se kromě očkování dává i imunoglobulin,“ ujasnila primářka Kliniky infekčního lékařství z Fakultní nemocnice Ostrava Lenka Petrošová. Poslední prokázaný případ vztekliny u netopýrů v Česku se objevil v roce 2015, píše Tn.cz.

Vzteklina zůstává nebezpečná, pomůže očkování

Ministerstvo zemědělství s veterinární správou chystají proočkování lidí, kteří se mohou s netopýry potkat, tedy chiropterologů – odborníků na netopýry –, pracovníků odchytových služeb či speleologů. „Abychom preventivně předešli nějakým problémům,“ doplnil Výborný. Očkování proti vzteklině poskytuje pětiletou ochranu.

Zkušenosti s netopýřím kousnutím má například také speleolog Josef Wagner. Roky chráněné savce v jeskyních sčítá a pomáhá s odchytem. „Ten reflex někdy má, takže vás cvakne. To jsou takové jehličky, jako bodnutí jehlou,“ řekl.

Chovatelé psů se podle SVS nákazy jejich zvířat od netopýrů nemusí obávat. „Ani lišky by nechytily tento typ vztekliny od netopýrů,“ uvedl Vorlíček.

V Česku musí lidé povinně očkovat proti vzteklině všechny psy a také lišky a jezevce držené v zajetí. Očkování v chovech psů veterinární inspektoři SVS pravidelně kontrolují. Chybějící nebo neplatnou vakcinaci zjistili loni ve 380 případech. Platí také povinnost veterinárně vyšetřit zvířata, která poranila člověka. Za první pololetí letošního roku soukromí veterinární lékaři nahlásili vyšetření celkem 122 zvířat, příznaky onemocnění nevykazovalo ani jedno.

Vzteklina je akutní virové onemocnění centrálního nervového systému u všech teplokrevných živočichů, přenosné i na člověka. Projevuje se změnami chování, zvýšenou dráždivostí, agresivitou a paralýzami a končí smrtelně. Při pokousání člověka zvířetem se přistupuje k preventivnímu očkování, po kterém organismus infekci zastaví, než pronikne do mozku.

Ročně na vzteklinu po celém světě zemře asi šedesát tisíc lidí, v podstatě jen v Asii a Africe.

Načítání...