Česko má po letech první případ vztekliny u netopýra. Pokousal zoologa

2 minuty
Události: Netopýr pokousal zoologa
Zdroj: ČT24

Po zhruba devíti letech se v Česku opět objevila vzteklina u netopýra. Státní veterinární správa ČR (SVS) ji odhalila u netopýra, který při odchytu pokousal zoologa v Ostravě, napsal server Tn.cz. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) ale serveru řekl, že kvůli nakaženému netopýrovi Česko nepřijde o status země bez vztekliny, který si drží už dvacet let.

Vzteklina je virové onemocnění přenosné i na člověka, které napadá nervový systém a v drtivé většině případů končí smrtí. Pokud se po pokousání nepodá co nejrychleji vakcína, je úmrtnost prakticky stoprocentní – věda zná zatím jediný případ, kdy člověk přežil bez této léčby. Smrt přichází obvykle dva až deset dnů po nástupu nemoci.

Nákaza byla v Česku odhalena, když skupina lidí v Nádražní ulici v centru Ostravy našla netopýra v zuboženém stavu a přivolala odchytovou službu. „Netopýr pokousal zoologa, který ho tam chtěl chytit,“ řekl ministr Výborný.

Netopýr večerní
Zdroj: Wikimedia Commons/ Mnolf

Jednalo se o netopýra večerního, který byl následně utracen. Zvíře pak zkoumali vědci ve Státním veterinárním ústavu v Olomouci. „Byla u něj potvrzena vzteklina. Ještě se vzorek poslal na Státní veterinární ústav do Prahy. Výsledky by měly být ve čtvrtek,“ uvedl mluvčí SVS Petr Vorlíček. Laboratoř Státního veterinárního ústavu potvrdila, že netopýr byl nakažený variantou viru EBLV 1. Ta je pro tato zvířata typická.

Pokousaný zoolog už podle serveru podstoupil preventivní očkování. „V případě rizikového poranění netopýrem se kromě očkování dává i imunoglobulin,“ ujasnila primářka Kliniky infekčního lékařství z Fakultní nemocnice Ostrava Lenka Petrošová. Poslední prokázaný případ vztekliny u netopýrů v Česku se objevil v roce 2015, píše Tn.cz.

Vzteklina zůstává nebezpečná, pomůže očkování

Ministerstvo zemědělství s veterinární správou chystají proočkování lidí, kteří se mohou s netopýry potkat, tedy chiropterologů – odborníků na netopýry –, pracovníků odchytových služeb či speleologů. „Abychom preventivně předešli nějakým problémům,“ doplnil Výborný. Očkování proti vzteklině poskytuje pětiletou ochranu.

Zkušenosti s netopýřím kousnutím má například také speleolog Josef Wagner. Roky chráněné savce v jeskyních sčítá a pomáhá s odchytem. „Ten reflex někdy má, takže vás cvakne. To jsou takové jehličky, jako bodnutí jehlou,“ řekl.

Chovatelé psů se podle SVS nákazy jejich zvířat od netopýrů nemusí obávat. „Ani lišky by nechytily tento typ vztekliny od netopýrů,“ uvedl Vorlíček.

V Česku musí lidé povinně očkovat proti vzteklině všechny psy a také lišky a jezevce držené v zajetí. Očkování v chovech psů veterinární inspektoři SVS pravidelně kontrolují. Chybějící nebo neplatnou vakcinaci zjistili loni ve 380 případech. Platí také povinnost veterinárně vyšetřit zvířata, která poranila člověka. Za první pololetí letošního roku soukromí veterinární lékaři nahlásili vyšetření celkem 122 zvířat, příznaky onemocnění nevykazovalo ani jedno.

Vzteklina je akutní virové onemocnění centrálního nervového systému u všech teplokrevných živočichů, přenosné i na člověka. Projevuje se změnami chování, zvýšenou dráždivostí, agresivitou a paralýzami a končí smrtelně. Při pokousání člověka zvířetem se přistupuje k preventivnímu očkování, po kterém organismus infekci zastaví, než pronikne do mozku.

Ročně na vzteklinu po celém světě zemře asi šedesát tisíc lidí, v podstatě jen v Asii a Africe.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

SledujteIsland zasáhly stovky zemětřesení, vulkán u Grindavíku opět chrlí lávu

Poblíž islandského města Grindavík se otevřela sopečná trhlina a začala se z ní valit láva. Úřady předtím zaznamenaly na poloostrově Reykjanes, kde Grindavík leží, stovky malých zemětřesení a evakuovaly v předstihu čtyřicet domů v Grindavíku i přilehlé geotermální lázně Modrá laguna, informují agentury.
před 16 hhodinami

Goliášové vymírají. Jejich Davidem jsou káva a pytláci

Jedněm z největších brouků na světě – vrubounům goliášům – hrozí v Pobřeží slonoviny vyhynutí, píše deník Le Monde. Může za to odlesňování tamní krajiny, na níž vznikají plantáže na pěstování kakaa a kávy, a používání pesticidů. Tento hmyz přitom sehrává důležitou úlohu v lesním ekosystému. Nebezpečím jsou i pytláci.
před 17 hhodinami

O víkendu hrozí silné mrazy, meteorologové se bojí o ovoce

Do Česka může o víkendu dorazit velmi studený arktický vzduch, v noci bude mrznout. Letošní úroda meruněk, případně dalších už kvetoucích ovocných stromů je tak s velkou pravděpodobností opět v ohrožení. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) uvedl, že kritické by mělo být hlavně nedělní ráno a následující noci na začátku příštího týdne. Jak moc teploty klesnou pod nulu, budou meteorologové ještě v příštích dnech upřesňovat.
před 17 hhodinami

Český výzkum našel nový způsob, jak buňky řeší stres. Může to pomoci v léčbě

Nově objevený mechanismus reakce buňky na stres může pomoct při léčbě vzácných genetických onemocnění. Příkladem může být takzvaná leukodystrofie, což je skupina onemocnění s poškozením v centrálním nervovém systému. Vyplývá to z nové studie vědců z Mikrobiologického ústavu Akademie věd ČR, která vyšla ve vědeckém časopise Nature.
před 19 hhodinami

Raketa SpaceX vynesla na polární oběžnou dráhu čtyři astronauty

Raketa Falcon 9 společnosti SpaceX vynesla na polární oběžnou dráhu čtyři astronauty v rámci několikadenní soukromé mise Fram2. Velitelem posádky je maltský podnikatel v kryptoměnách Chun Wang, informovaly světové agentury. SpaceX se misí zapsala do historie kosmonautiky, neboť jako první vyslala lidskou posádku na polární orbitu, což doposud nikdo jiný neučinil.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami

Ekologie vzkříšení. Vědci po 7000 letech probudili pravěkou rozsivku

Němečtí ekologové dokázali oživit pravěký organismus, který se před sedmi tisíci lety uložil do stavu, ve kterém přečkal věky. Po probuzení dokázala řasa fungovat jako normální zdravý jedinec.
31. 3. 2025

Tetování může být spojené s rakovinou, naznačuje studie na dvojčatech

Dvojčata, která byla tetovaná, měla větší pravděpodobnost vzniku rakoviny než ta, jež se takto nezdobila, ukázala vědecká studie. Podle vědců to platilo zejména u těch, která měla tetování větší než plocha dlaně. Tetovací barva totiž nezůstává jenom na místech, kam ji tatér dá, a její částečky mohou migrovat do lymfatických uzlin, kde se hromadí.
31. 3. 2025

Populace vlků v EU za deset let stoupla o 58 procent

Populace vlků v zemích Evropské unie se za deset let zvýšila o 58 procent – z dvanácti tisíc na přibližně devatenáct tisíc jedinců. V zemích jako Itálie, Německo, Bulharsko, Řecko, Polsko, Španělsko a Rumunsko žije nyní přes tisíc vlků, uvádí studie vedená italskou vědkyní Cecilií Di Bernardiovou. Šelmy ale trápí zemědělce. Škody na hospodářských zvířatech dosahují téměř dvou desítek milionů eur, píše agentura APA
31. 3. 2025
Načítání...