Bakterie odolné proti antibiotikům se mohou šířit psím krmivem, varuje výzkum

Zatím se šíření bakterií spojených s odolností proti všem antibiotikům spojovalo nejvíce s nemocničním prostředím. Nový výzkum teď ale varuje před další možnou cestou: krmivem pro psy.

Bakterie odolné proti antibiotikům jsou podle Světové zdravotnické organizace jednou z deseti největších hrozeb pro lidské zdraví. Objevují se stále častěji, dá se proti nim stále hůř bránit a zabíjí pořád více lidí.

Nejčastěji se výskyt a šíření těchto „superbakterií“ spojují s nemocničním prostředím, kde si mohou odolnost proti konvenčním antibiotikům nejlépe vytvářet a také se tam nejrychleji šíří. Ve studii, která vyšla v polovině července, ale vědci popsali, že je našli také v různých druzích syrové psí stravy. Není to podle nich jen náhoda, ale znepokojivý trend.

„Krmení psů syrovou potravou může podporovat šíření bakterií odolných vůči antibiotikům,“ uvedli autoři v tiskové zprávě ke studii, která bude prezentována na Evropském kongresu klinické mikrobiologie a infekčních nemocí.

Nebezpečné krmivo

Ve studii o krmivu pro psy analyzoval tým z univerzity v Portu 55 vzorků krmiva pro psy od pětadvaceti značek, včetně čtrnácti syrových mražených druhů krmiv. Vědci v nich hledali bakterie enterokoků.

Tyto bakterie jsou schopné neškodně žít ve střevech lidí a zvířat, ale pokud se dostanou do jiných částí organismu, mohou tam být nebezpečné. A navíc se mohou stát odolnými vůči antibiotikům.

Autoři výzkumu zjistili, že všechny vzorky syrového krmiva pro psy obsahovaly enterokoky rezistentní vůči antibiotikům, včetně bakterií rezistentních vůči antibiotiku poslední záchrany – linezolidu (jako antibiotika poslední záchrany se označují ta, která ještě jsou schopná jako poslední zastavit dané druhy bakterií).

Genetické sekvenování pak odhalilo, že některé z těchto bakterií rezistentních vůči antibiotikům, které se nacházely v syrovém psím žrádle, byly stejného druhu, jaké byly nalezeny u pacientů v nemocnicích ve Velké Británii, Německu a Nizozemsku.

Riziko pro zdraví

„Úzký kontakt lidí se psy a komercializace zkoumaných značek v různých zemích představují mezinárodní riziko pro veřejné zdraví,“ uvedla autorka studie Ana Freitasová. Rezistence bakterií se totiž v posledních letech zvyšuje.

Hlavní příčinou je nadměrné používání antibiotik lidmi i u hospodářských zvířat. Odhaduje se, že na infekce odolné vůči lékům zemře ročně na celém světě 700 tisíc lidí, a OSN varovala, že pokud nebudou přijata žádná opatření, může se tento počet do roku 2050 zvýšit na 10 milionů.

Co s tím? Freitasová si myslí, že tento problém se podceňuje: „Evropské orgány musí zvýšit povědomí o možných zdravotních rizicích při podávání syrové stravy domácím zvířatům. Výroba krmiv pro psy, včetně výběru ingrediencí a hygienických postupů, musí být přezkoumána,“ doporučuje.

Jedno pravidlo by podle ní měli dodržovat i majitelé psů: pokud manipulují s krmivem pro domácí zvířata, měli by si vždy mýt ruce – to stejné platí také po likvidaci výkalů zvířat.  

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Na Tchaj-wanu se našla čelist denisovana, pravěkého bratrance neandertálců

Objev čelisti denisovana na asijském ostrově naznačuje, že se pravěcí příbuzní lidí rozšířili dál, než se předpokládalo. Současně jde o jeden z nejlépe dochovaných důkazů existence těchto prehistorických hominidů.
před 12 hhodinami

Astronomové pozorovali černou díru, která přerušila půst

Vědci pozorovali u černé díry zvláštní, velmi silné záblesky energie. Připomínaly situaci, jako by černá díra trhala na kusy hvězdu – jenže dalekohled tam žádnou hvězdu nedetekoval. Astronomové řeší, co se v hlubokém vesmíru vlastně stalo.
před 13 hhodinami

Skupina více než 60 kosatek na západě Austrálie zabila plejtváka obrovského

Skupina více než 60 kosatek na západě Austrálie ulovila a zabila asi 18metrového plejtváka. Napsal to australský web ABC. Incident se odehrál v oblasti, kde se ve velkém množství nachází různorodá mořská flóra a fauna.
před 15 hhodinami

Předpověděl nacistickou okupaci. Zapomenutý příběh Antonína Hrona

Četli vojenské časopisy, tajně poslouchali hovory dělníků v podzemce, ale i špehovali a opíjeli německé vojáky – to byly jen některé z činností československého vojenského atašé Antonína Hrona a jeho spolupracovníků v Berlíně před vypuknutím druhé světové války. Získávali netradičními způsoby zprávy o formující se německé armádě, přestože jim za to hrozil okamžitý trest smrti. Díky získaným informacím v předvečer německé okupace 14. března 1939 také Hron varoval pražské zpravodajce, že do Československa vpadnou nacisté. Zemřel před 80 lety a historici nyní pátrají po jeho příbuzných.
před 17 hhodinami

Zapírali, přiznali se, zapírají. Rusové opět odmítají vinu za masakr v Katyni

Intelektuálové, vojáci, duchovní, elita polského národa – před 85 lety zavraždili Sověti v lese u Katyně a na dalších místech přes dvacet tisíc polských zajatců. V dubnu 1940 postříleli zadržené ranou do týlu a zahrabali je do několika hromadných hrobů. Po třech letech pak mrtvé objevila postupující německá armáda. A začalo kolo obviňování propletené s propagandou nacistickou i komunistickou. Teprve 13. dubna 1990 Rusko oficiálně uznalo svoji vinu na masakru a odtajnilo i usvědčující dokumenty. V posledních měsících ale ruská bezpečnostní služba vinu Moskvy opět popírá a vrací se tak o téměř století zpět.
před 18 hhodinami

V Jižním Súdánu umírají lidé na choleru. Chybí tam zrušená americká pomoc

Omezení peněz pro americkou rozvojovou agenturu USAID se už začíná negativně projevovat. Podle humanitární organizace Save the Children zemřelo v Jižním Súdánu osm lidí nakažených cholerou. Nedostalo se jim totiž lékařské péče, která byla až donedávna financovaná právě Spojenými státy. Obavy panují také o pokles dostupnosti vakcín proti dalším nakažlivým nemocem jako ebola nebo AIDS.
10. 4. 2025

AI ovlivní víc než dvě pětiny pracovních míst v Česku, říká analýza

Pracovní trh v České republice projde v dalších letech zásadními změnami; hlavní vliv bude mít stále větší využívání takzvané generativní umělé inteligence (AI). Česká populace ale bude stárnout tak rychle, že k péči o seniory bude zapotřebí stále nových pracovních míst. A to by mělo dopady AI minimálně kompenzovat.
10. 4. 2025

Britská vláda pracuje na AI systému, který má předvídat vraždy

Britská vláda ve spolupráci s vědci vyvíjí systém, jehož cílem je s pomocí umělé inteligence předpovědět, kdo by se mohl dopustit vážných násilných trestných činů včetně vražd, a to za pomoci analýzy dat policie a vězeňské služby. Píše to server deníku The Guardian. Kritici se obávají toho, že systém bude Brity nespravedlivě profilovat na základě citlivých osobních údajů.
10. 4. 2025
Načítání...