Pokud se bude spotřeba léků a nedostatečné čištění odpadních vod vyvíjet tak jako doposud, zvýší se množství farmak v přírodě do poloviny století o dvě třetiny. „Velká část sladkovodních ekosystémů je ohrožena vysokou koncentrací léčiv,“ uvedl Francesco Bregoli, který se tomuto výzkumu věnuje na univerzitě v Delftu.
V životním prostředí jeho tým našel obrovské množství nejrůznějších léčiv – analgetika, antibiotika, hormony, psychiatrické léky a podobně. Vše ve vysokých koncentracích, které mohou být rizikové pro životní prostředí.
Co dělají léky s přírodou?
Například hormonální antikoncepce je známá tím, že vyvolává u ryb a obojživelníků změny pohlaví. Bregoli a jeho tým zkoumali intenzivně jen přítomnost jediného léčiva, léku jménem diclofenac, který se využívá proti zánětům. Na základě jeho šíření odhadli i šíření dalších léčiv.
Podle EU i USA je tato látka hrozbou přírodě: například když se dostala do volné přírody v Indii, hrozilo vymření jednomu poddruhu tamního supa.
Podle nových výzkumů má více než 10 000 kilometrů řek po celém světě koncentrace léčiv překračující hranici 100 nanogramů na litr. Tu pokládá Evropská unie za varovnou. „Emise diclofenacu jsou podobné jako u tisícovek léčiv a kosmtických výrobků,“ uvedl Bregoli, když představil výsledky své práce na konferenci ve Vídni.
Tohoto léku se po celém světě spotřebuje přibližně 2400 tun; stovky tun pak zůstávají v moči a výkalech, přičemž jen sedm procent z tohoto množství se podaří odfiltrovat. Přibližně 20 procent se dostává do lokálních ekosystémů, zbytek putuje do oceánů.
Co bude dál?
Vědci ale varují, že ani v Evropě se nemůžeme cítit klidní. Pouze technologie nás totiž neochrání, změna musí být mnohem větší a důkladnější. „Potřebujeme podstatné snížení spotřeby,“ varuje Bregoli.