Řeky jsou plné antibiotik, hormonů či analgetik, varují experti. A bude hůř, předvídají

Světové řeky jsou plné léků – těch volně prodejných i na předpis. Ale bez nadsázky: všechny škodí životnímu prostředí a jejich koncentrace se bude zejména v Jižní Americe, Africe a Asii zvyšovat.

Pokud se bude spotřeba léků a nedostatečné čištění odpadních vod vyvíjet tak jako doposud, zvýší se množství farmak v přírodě do poloviny století o dvě třetiny. „Velká část sladkovodních ekosystémů je ohrožena vysokou koncentrací léčiv,“ uvedl Francesco Bregoli, který se tomuto výzkumu věnuje na univerzitě v Delftu.

V životním prostředí jeho tým našel obrovské množství nejrůznějších léčiv – analgetika, antibiotika, hormony, psychiatrické léky a podobně. Vše ve vysokých koncentracích, které mohou být rizikové pro životní prostředí.

Co dělají léky s přírodou?

Například hormonální antikoncepce je známá tím, že vyvolává u ryb a obojživelníků změny pohlaví. Bregoli a jeho tým zkoumali intenzivně jen přítomnost jediného léčiva, léku jménem diclofenac, který se využívá proti zánětům. Na základě jeho šíření odhadli i šíření dalších léčiv.

Podle EU i USA je tato látka hrozbou přírodě: například když se dostala do volné přírody v Indii, hrozilo vymření jednomu poddruhu tamního supa.

Podle nových výzkumů má více než 10 000 kilometrů řek po celém světě koncentrace léčiv překračující hranici 100 nanogramů na litr. Tu pokládá Evropská unie za varovnou. „Emise diclofenacu jsou podobné jako u tisícovek léčiv a kosmtických výrobků,“ uvedl Bregoli, když představil výsledky své práce na konferenci ve Vídni.

Tohoto léku se po celém světě spotřebuje přibližně 2400 tun; stovky tun pak zůstávají v moči a výkalech, přičemž jen sedm procent z tohoto množství se podaří odfiltrovat. Přibližně 20 procent se dostává do lokálních ekosystémů, zbytek putuje do oceánů.

Co bude dál?

Bregoliho tým vyvinul počítačový model, který předvídá budoucí znečištění léčivy – přihlíží k růstu populace, hustotě zalidnění i množství prodávaných léků. Tento model předvídá, že zatímco v Severní Americe a Evropě se už příliš koncentrace těchto látek ve vodě nebudou měnit, očekává se dvoutřetinový růst v Jižní Americe, Africe a Asii. Na těchto místech se totiž čistí jen asi čtvrtina vody, takže vlastně nemají ani technologie, které by jim mohly pomoci.

Vědci ale varují, že ani v Evropě se nemůžeme cítit klidní. Pouze technologie nás totiž neochrání, změna musí být mnohem větší a důkladnější. „Potřebujeme podstatné snížení spotřeby,“ varuje Bregoli.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Vědci prozatím uchránili nejstarší strom světa před novou dálnicí

Nejstarší světový strom mohl být ohrožen výstavbou dálnice. Zachránila ho prozatím ovšem kampaň vědců. Ti zdůrazňují přínos podobných velikánů k poznání ohledně změn klimatu. Ve svém článku o příběhu stromu reportoval web německé stanice Deutsche Welle.
před 10 mminutami

Ústup očkování v USA by svědčil hlavně spalničkám, ohrozil by miliony lidí

Očkování je jednou z páteří moderní medicíny. Stačí drobné snížení proočkovanosti a dopady na společnost jsou obrovské. Vědci na základě rozsáhlého modelu pro různé scénáře popsali, jaká budoucnost čeká ohledně šíření nakažlivých nemocí Spojené státy.
před 2 hhodinami

Firma Amazon vypustila první várku svých internetových družic

Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose v pondělí tamního času (v noci na úterý SELČ) vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska. Informovaly o tom tiskové agentury s odkazem na živý přenos.
06:32Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Levá, nebo pravá? Vědci zkoumali, do jaké ruky je lepší očkovat

Když lidé dostávají posilující dávku vakcíny, mnohdy si ji nenechají dát do stejné ruky jako tu první. Nový výzkum popsal, že vhodnější je očkovat do stejného místa. Výsledky by se podle autorů daly využít zejména během pandemií, během nichž je nutné očkovat v průběhu epidemické situace.
před 5 hhodinami

Do vesmíru odstartovala evropská sonda, která se zaměří na lesy

Po jedenácté hodině dopoledne odletěla do kosmu mise Evropské vesmírné agentury (ESA). Raketa Vega-C vynesla na oběžnou dráhu sondu Biomass, jejímž cílem je monitorovat biomasu na Zemi, hlavně lesy.
11:16Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Čechoslovačky chtěly bojovat i na Západě. Vlastní armáda o ně ale nestála

I ženy chtěly bojovat – ale nezáleželo to pouze na jejich odhodlání. Pokud se Čechoslovačky chtěly zapojit do zahraničního odboje na Západě, musely se kromě svého odhodlání vybavit i silou čelit mnohým překážkám. Navzdory prvotním plánům se totiž nesměly do války zapojit v československé armádě, ale pouze v britských jednotkách jako cizinky. Více než dvě stě žen ochotných pomáhat v boji s Hitlerem přitom plnilo důležité úkoly – sloužily mimo jiné jako elektrikářky, opravářky optických přístrojů, šifrantky i baličky padáků. Ani válečné hrdinství jim ale uznání nepřineslo.
před 5 hhodinami

Všudypřítomný protein je trend, mnohdy ale klame

Všude samý protein, chce se říct při pohledu na regály obchodů. Obaly jogurtů, těstovin, sýrů, cukrovinek i nápojů lákají na proteiny, tedy bílkoviny, které zajišťují svalový růst, podílí se na imunitě, regeneraci či hormonální činnosti. Touhu po zdravé výživě však pohání i marketingové triky. „Utrácíme za něco, co ve skutečnosti nepotřebujeme,“ řekl ČT24 nutriční expert Martin Jelínek.
před 6 hhodinami

Robotická trojkolka Helhest může pomoci vojákům i záchranářům

Jmenuje se po koni, na němž jezdila vikinská bohyně smrti. Ale on sám by měl přinášet spíše život, pomoc a podporu. Řeč je o novém pokročilém autonomním systému Helhest, který vznikl na Českém vysokém učení technickém v Praze. Robot připomínající trojkolku by se měl podle jeho autorů dát využít pro průzkum, obranné operace i pátrací a záchranné mise.
před 21 hhodinami
Načítání...